logo

SENDEN VAZGEÇMİYORUM, AYAĞINI DENKAL

1649

Seçim yapıldı, Halk’ın iradesi meclise yansıdı.
Fakat sandıktan tek başına iktidar çıkmadı.
Seçmen, AK PARTİ’nin karşısındaki blok halindeki partilere fırsat verdi. İlk gün, Devlet Bahçeli hükümette olmayacağını, Demirtaş AK PARTİ ile hükümet kurmayacağını yineledi.
MHP, AK PARTİ dışındaki partilerle kuracağı koalisyonu seçmenine izah edemeyecektir. Geriye kalan tek formül MHP ‘nin içinde olacağı ya da uzlaşarak dışardan destekleyeceği bir koalisyon formülüdür.
Bunu dışındaki seçenekler çok az da olsa ihtimal dâhilindedir. Eninde sonunda erken seçime gidilecektir. Erken seçimin kısa zamanda bir çare olabileceğinin şimdiden söylemek çok zordur.
Yüzde otuz beş oy bekleyen CHP sükûti hayale uğramış. Bu netice Kılıçdaroğlu’nun sorgulanması gerektiğini anlatmaktadır. Dördüncü kez girdiği seçimi kaybetmiştir.
Çözüm süreci yeteri kadar anlatılmadığı için AK PARTİ’ye oy kaybettirmiştir. AK PARTİ risk almıştır. Kanın durmasını, anaların ağlamamasını başarmıştır. Fakat yüzde dokuz oy kaybetmiştir. Doğuda Kürt seçmen HDP ‘yi desteklemiştir. Hakkâri’ye yapılan hava alanını, Van’ı yeniden inşası, doğuya yapılan yatırımları görmemiştir. Etnik yapı öne çıkmıştır.
AK PARTİ Güneyde HDP ile batıda ve iç Anadolu’da MHP ile yarışa girmiştir. AK PARTİ daha önce aldığı milliyetçi oyları ve Kürt seçmenin oylarını muhafaza edememiştir.
İktidarın 13 yıl sonra yüzde kırk bir oy alması büyük başarıdır. Çünkü şimdi İMF den borç alan ülke değil ona borç veren ülke vardır. Döviz rezervi 133 milyar dolar olan, dünyanın on altıncı büyük ekonomisine sahip Türkiye vardır. Marmaray, üçüncü köprü, Dünya’nın en büyük havaalanı, oto yollar, uçak ve Elektrikli otomobil projeleri etnik milliyetçiğin gölgesinde kalmıştır.
Ak PARTİ’ye karşı cepheleşme, Erdoğan düşmanlığı, dış güçlerin ve paralel yapının iş birliği HDP’yi baraj aştırarak AK PARTİ’nin dolayısıyla da Türkiye’nin önünü kesmiştir.
Seçmen AK PARTİ’ye kendine gel fabrika ayarlarına dön demek istemiştir. İngiltere’de David Cameron’un partisi yüzde otuz altı ile iktidar olmuş, muhalefet liderleri genel başkanlıktan istifa etmiştir. Âmâ Türkiye’de yüzde kır birlik oy bu seçim sisteminden maalesef bir iktidar çıkaramamış, muhalefet zafer kazandık diyerek hala ayaktadır.
Halk; sakin, huzurlu, esprili bayram havasında bir seçim geçirdi. Katılım yüksek oldu. AK PARTİ’nin oyları azaldığı için, elektrik kesilmesi oy çalınması, sandık hileleri, şaibeler gündeme dahi gelmedi.
Seçmen, gerginlikte usandı. Baharı yaşamadan yaz geldi. Herkes yazın gelmesini bekledi ama siyasette yaz bu gidişle biraz zor gelecek. Demokrasi şölenine yirmi parti, on bin aday, elli üç milyon yedi yüz kırk bir bin seçmen katıldı.
Halk; yeni Türkiye’de hukuk ve adalet ehil ellerde olmalı, liyakate bakılmalı, adalet mekanizması işletilmeli. Meseleler konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, medeni bir şekilde halledilmeli, dedi.
AK PARTİ seçmeninin verdiği kısa mesaj; Senden vazgeçmiyorum, ayağını denk al, oldu.

Share
1.736 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

  01 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu. Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Genel Kurul Toplantısı: Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı'nın Div...