logo

SENDEN VAZGEÇMİYORUM, AYAĞINI DENKAL

1649

Seçim yapıldı, Halk’ın iradesi meclise yansıdı.
Fakat sandıktan tek başına iktidar çıkmadı.
Seçmen, AK PARTİ’nin karşısındaki blok halindeki partilere fırsat verdi. İlk gün, Devlet Bahçeli hükümette olmayacağını, Demirtaş AK PARTİ ile hükümet kurmayacağını yineledi.
MHP, AK PARTİ dışındaki partilerle kuracağı koalisyonu seçmenine izah edemeyecektir. Geriye kalan tek formül MHP ‘nin içinde olacağı ya da uzlaşarak dışardan destekleyeceği bir koalisyon formülüdür.
Bunu dışındaki seçenekler çok az da olsa ihtimal dâhilindedir. Eninde sonunda erken seçime gidilecektir. Erken seçimin kısa zamanda bir çare olabileceğinin şimdiden söylemek çok zordur.
Yüzde otuz beş oy bekleyen CHP sükûti hayale uğramış. Bu netice Kılıçdaroğlu’nun sorgulanması gerektiğini anlatmaktadır. Dördüncü kez girdiği seçimi kaybetmiştir.
Çözüm süreci yeteri kadar anlatılmadığı için AK PARTİ’ye oy kaybettirmiştir. AK PARTİ risk almıştır. Kanın durmasını, anaların ağlamamasını başarmıştır. Fakat yüzde dokuz oy kaybetmiştir. Doğuda Kürt seçmen HDP ‘yi desteklemiştir. Hakkâri’ye yapılan hava alanını, Van’ı yeniden inşası, doğuya yapılan yatırımları görmemiştir. Etnik yapı öne çıkmıştır.
AK PARTİ Güneyde HDP ile batıda ve iç Anadolu’da MHP ile yarışa girmiştir. AK PARTİ daha önce aldığı milliyetçi oyları ve Kürt seçmenin oylarını muhafaza edememiştir.
İktidarın 13 yıl sonra yüzde kırk bir oy alması büyük başarıdır. Çünkü şimdi İMF den borç alan ülke değil ona borç veren ülke vardır. Döviz rezervi 133 milyar dolar olan, dünyanın on altıncı büyük ekonomisine sahip Türkiye vardır. Marmaray, üçüncü köprü, Dünya’nın en büyük havaalanı, oto yollar, uçak ve Elektrikli otomobil projeleri etnik milliyetçiğin gölgesinde kalmıştır.
Ak PARTİ’ye karşı cepheleşme, Erdoğan düşmanlığı, dış güçlerin ve paralel yapının iş birliği HDP’yi baraj aştırarak AK PARTİ’nin dolayısıyla da Türkiye’nin önünü kesmiştir.
Seçmen AK PARTİ’ye kendine gel fabrika ayarlarına dön demek istemiştir. İngiltere’de David Cameron’un partisi yüzde otuz altı ile iktidar olmuş, muhalefet liderleri genel başkanlıktan istifa etmiştir. Âmâ Türkiye’de yüzde kır birlik oy bu seçim sisteminden maalesef bir iktidar çıkaramamış, muhalefet zafer kazandık diyerek hala ayaktadır.
Halk; sakin, huzurlu, esprili bayram havasında bir seçim geçirdi. Katılım yüksek oldu. AK PARTİ’nin oyları azaldığı için, elektrik kesilmesi oy çalınması, sandık hileleri, şaibeler gündeme dahi gelmedi.
Seçmen, gerginlikte usandı. Baharı yaşamadan yaz geldi. Herkes yazın gelmesini bekledi ama siyasette yaz bu gidişle biraz zor gelecek. Demokrasi şölenine yirmi parti, on bin aday, elli üç milyon yedi yüz kırk bir bin seçmen katıldı.
Halk; yeni Türkiye’de hukuk ve adalet ehil ellerde olmalı, liyakate bakılmalı, adalet mekanizması işletilmeli. Meseleler konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, medeni bir şekilde halledilmeli, dedi.
AK PARTİ seçmeninin verdiği kısa mesaj; Senden vazgeçmiyorum, ayağını denk al, oldu.

Share
1.570 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...