logo

SENDEN VAZGEÇMİYORUM, AYAĞINI DENKAL

1649

Seçim yapıldı, Halk’ın iradesi meclise yansıdı.
Fakat sandıktan tek başına iktidar çıkmadı.
Seçmen, AK PARTİ’nin karşısındaki blok halindeki partilere fırsat verdi. İlk gün, Devlet Bahçeli hükümette olmayacağını, Demirtaş AK PARTİ ile hükümet kurmayacağını yineledi.
MHP, AK PARTİ dışındaki partilerle kuracağı koalisyonu seçmenine izah edemeyecektir. Geriye kalan tek formül MHP ‘nin içinde olacağı ya da uzlaşarak dışardan destekleyeceği bir koalisyon formülüdür.
Bunu dışındaki seçenekler çok az da olsa ihtimal dâhilindedir. Eninde sonunda erken seçime gidilecektir. Erken seçimin kısa zamanda bir çare olabileceğinin şimdiden söylemek çok zordur.
Yüzde otuz beş oy bekleyen CHP sükûti hayale uğramış. Bu netice Kılıçdaroğlu’nun sorgulanması gerektiğini anlatmaktadır. Dördüncü kez girdiği seçimi kaybetmiştir.
Çözüm süreci yeteri kadar anlatılmadığı için AK PARTİ’ye oy kaybettirmiştir. AK PARTİ risk almıştır. Kanın durmasını, anaların ağlamamasını başarmıştır. Fakat yüzde dokuz oy kaybetmiştir. Doğuda Kürt seçmen HDP ‘yi desteklemiştir. Hakkâri’ye yapılan hava alanını, Van’ı yeniden inşası, doğuya yapılan yatırımları görmemiştir. Etnik yapı öne çıkmıştır.
AK PARTİ Güneyde HDP ile batıda ve iç Anadolu’da MHP ile yarışa girmiştir. AK PARTİ daha önce aldığı milliyetçi oyları ve Kürt seçmenin oylarını muhafaza edememiştir.
İktidarın 13 yıl sonra yüzde kırk bir oy alması büyük başarıdır. Çünkü şimdi İMF den borç alan ülke değil ona borç veren ülke vardır. Döviz rezervi 133 milyar dolar olan, dünyanın on altıncı büyük ekonomisine sahip Türkiye vardır. Marmaray, üçüncü köprü, Dünya’nın en büyük havaalanı, oto yollar, uçak ve Elektrikli otomobil projeleri etnik milliyetçiğin gölgesinde kalmıştır.
Ak PARTİ’ye karşı cepheleşme, Erdoğan düşmanlığı, dış güçlerin ve paralel yapının iş birliği HDP’yi baraj aştırarak AK PARTİ’nin dolayısıyla da Türkiye’nin önünü kesmiştir.
Seçmen AK PARTİ’ye kendine gel fabrika ayarlarına dön demek istemiştir. İngiltere’de David Cameron’un partisi yüzde otuz altı ile iktidar olmuş, muhalefet liderleri genel başkanlıktan istifa etmiştir. Âmâ Türkiye’de yüzde kır birlik oy bu seçim sisteminden maalesef bir iktidar çıkaramamış, muhalefet zafer kazandık diyerek hala ayaktadır.
Halk; sakin, huzurlu, esprili bayram havasında bir seçim geçirdi. Katılım yüksek oldu. AK PARTİ’nin oyları azaldığı için, elektrik kesilmesi oy çalınması, sandık hileleri, şaibeler gündeme dahi gelmedi.
Seçmen, gerginlikte usandı. Baharı yaşamadan yaz geldi. Herkes yazın gelmesini bekledi ama siyasette yaz bu gidişle biraz zor gelecek. Demokrasi şölenine yirmi parti, on bin aday, elli üç milyon yedi yüz kırk bir bin seçmen katıldı.
Halk; yeni Türkiye’de hukuk ve adalet ehil ellerde olmalı, liyakate bakılmalı, adalet mekanizması işletilmeli. Meseleler konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, medeni bir şekilde halledilmeli, dedi.
AK PARTİ seçmeninin verdiği kısa mesaj; Senden vazgeçmiyorum, ayağını denk al, oldu.

Share
1.632 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...