logo

Şehir Hastaneleri En Büyük Gururumuz

Küresel salgınla yeni tip korona virüsle canla başla mücadele eden Cumhurbaşkanımızı, Devletimizi, Bilim Kurulu’muzu, Sağlık Çalışanlarımızı, bu süreci doğru yöneten Türk insanının gönlünde taht kuran Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’yı kutluyorum.
Muhalefetin lideri; Bu hastanelere ne gerek var? Hastane yapıyorsun, yüksek maliyetler var, yüzde yetmiş hasta garantisi veriyorsun. Peki, bu ülkede hasta yoksa ne yapacaksın. Bu hastaneler gelecek yirmi beş yılda devlete büyük yük getirecek? Şimdi bu sözler insana fıkra gibi geliyor.
34 Şehir hastanemiz olacak.10 adedi: Adana Şehir Hastanesi 1550 yatak, Ankara 3704 yatak, Balıkesir Atatürk 110 yatak, Elazığ/Fethi Sekin 1038 yatak, Eskişehir 1081 yatak, Isparta 785 yatak, Kahramanmaraş Necip Fazıl 1040 yatak, Kayseri 1607 yatak, Mersin 1300 yatak, Yozgat, 475 yataklı toplam 13.680 yataklı olarak hizmet vermektedir.
Ankara Etlik Şehir hastanesi 3566 yatak, Antalya 1000 yatak, Aydın 800 yatak, Bursa 1360, Denizli 1000 yatak, Diyarbakır Karapınar 750 yatak, Gaziantep 1875 yatak, İstanbul /Sancaktepe, 4200,İstanbul/Başakşehir 2682 yatak, İstanbul Süreyyapaşa 1800 yatak, İstanbul/Haydarpaşa 1000 yatak. İzmir Bayraklı 2060 yatak, İzmir Tınaztepe 1200 yatak, Kocaeli 1.180 yatak, Konya 1200 yatak, Kütahya Şehir 600 yatak, Manisa 560 yatak, Ordu 900 yatak, Rize 800 yatak, Sakarya 1000 yatak, Samsun 1150 yatak, Şanlıurfa 1700 yatak, Tekirdağ 480 yatak, Trabzon 900 yatak, Bu hastanelerin bir kısmı bu yıl, diğerleri bir sonraki yıl hizmete girdiğinde; 33.763 yatak kapasitesine sahip olacak. Toplam Türkiye’deki yatak sayısı: 47.443 olacaktır.
Bu Gurur Hepimizin
“Dünya’da sağlık altyapısı en güçlü olan ülkelerdeniz. Hatta nüfusa göre Avrupa ülkelerinden en az iki kat solunum cihazı olan bir ülkeyiz.” Yerli ve milli solunum cihazları üretiyoruz. “Şehir hastanelerimizin bütün odaları yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilecek durumdadır. Bunun da dünyada örneği yoktur ve Dünya’nın hiçbir ülkesinde böyle bir zenginlik bulunmuyor.” Sağlık Bakanı’mızın bu açıklamasını duymayan görmeyen zavallı insanlar var.
“Türkiye son 18 yılda temel hizmetler alanında yaşadığı değişim ve dönüşüm sayesinde Koronavirüs salgınına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Bugün, Dünya’nın en güçlü genel sağlık sigortası sistemini hayata geçirmiş, en modern hastanelerini inşa etmiş, Dünya’nın örnek aldığı bir Türkiye var. Bunun yanında 165 bin doktorumuz,205 bin hemşire olmak üzere 490 bin sağlık ve 360 bin destek personelimizle devasa sağlık ordusuna sahibiz.” RTE
Bu Gurur Kimlerin Değildir?
Başakşehir Şehir Hastanesi’nin yolunu ödenek yok diye yarım bırakıp o günlerde İstanbul’a 5000 ton asfalt döken Belediye Başkanının, Pandemi de ölü sayısı artsa da, şu hükümet gitse diyenlerin, Mecliste teröristleri koruyan vekillerin, Şehir Hastanelerine ne gerek var diyen, muhalefetin liderinin değildir. Bu gurur vatanını, milletini siyasi menfaatleri üzerinde tutup halkına hizmet yolunda elini taşın altına koyanlarındır. Ne mutlu Türküm deyip, Halkı’na hizmet edenlere.
Başakşehir Şehir Hastanesi Açıldı
Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk bölümü A ve D Blokları 20 Mayıs’ta hizmete girdi ve pandemiyle mücadele başladı. Tekonoloji harikası cihazlarla donatılan 2682 yataklı. Korona hastaları için hizmete açılan bölümler 155 solunum cihazı, 475 monitör,150 defibrilatör,75 EKG cihazı,1035 hasta yatağı,150 acil muayene ve müdahale sedyesi mevcut. Bir milyon metrekare kapalı inşaat alan olan hastanenin viyadük ve bağlantı yolları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldı.2068 sismik deprem izolatörleriyle dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olma özelliğine sahiptir. On bin kişiye istihdam sağlayacak 4300 medikal personel,4050 hizmet personeli ve 810 yönetim personeli görev yapacak ve günde 32700 hastaya hizmet verecek, Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacaktır.
ABD’ de vaka sayısı Çin’i geçti. Korona’nın merkezi süper güç Amerika çuvallıyor, İspanya tökezliyor, İtalya çöküyor, Türkiye ülkelere yardım malzemesi gönderiyor. Türkiye’den kaçanlar Türkiye’ye dönüyor; Bizlere mesajları, “Türkiye gibi bir vatanımız olduğuna şükretmeliyiz.”
Mülkün Sahibi Yalnızca Allah’tır
Düşünsene paran var harcayacak yerin yok, alacağın var alamıyorsun, borcun var ödeyemiyorsun.
Gayrimenkulün var, yatırım yapmışsın ev almışsın dükkân almışsın kira gelirim olur rahat ederim diye, ama alamıyorsun.
Cebinde paran var ama her yer kapalı, harcayamıyorsun. Dükkânında dolu malın var ama satamıyorsun, malın var para etmiyor.
Çocuğunu en iyi kolejlere yazdırmışsın eğitim olmuyor. Kapıda araban var ama binemiyorsun.
Şimdi anladın mı? “Mülk yalnızca Allah’ındır.” Olduğunu?
“O” istemezse; sahip olduğun şeylere elini bile süremezsin.
Demek ki neymiş?
“Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır, dönüşte ancak O’nadır.”
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.
(Kanuni Sultan Süleyman)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Share
8.363 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...