logo

02 Ağustos 2019

Şehidimiz Talha Uluçay’ı On Binler Hakka Uğurladı

 

Şehidimiz Talha Uluçay Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 27.07.2019 günü PKK’lı hain terör örgütünün eli kanlı katilleri tarafından polis ekip otosuna saldırı sırasında ağır yaralandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze Adıyaman’daki resmi törenin ardından Kayseri’ye getirildi ve askeri törenle karşılandı.
Polis memuru Talha’mızın annesi Adalet Arslan, babası merhum Fahri Uluçay’dır. Öğretmen Fahri Bey Yamula İlkokulu müdürü iken görev başında kalp krizi geçirerek vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Şehit Talha Uluçay:
30.04.1988 tarihinde Kayseri’de doğdu. Ailesi Şıhlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıydı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa zamanda hayata atılmak için vatan ve bayrak aşkından polisliği seçti. Kırşehir POMEM 14.dönem polislik eğitimini 19.09.2015 tarihinde başarı ile bitirdi. İlk görev yeri Tekirdağ oldu. İkinci görev yeri ise Adıyaman’ın Sincik ilçesi oldu.
Eşi, Nazime Sümeyra Hanımla evlendi. Nazime Sümeyra Hanım Sincik kütüphanesinde memur olarak çalışmaktadır. Tuğra Berk’in doğumu ile Uluçay ailesinin mutlulukları doruğa ulaştı. Vatanımıza ve bayrağımıza göz diken, Tuğra Berk’i iki yaşında yetim bırakan teröristleri Allah kahhar ismiyle kahreylesin.
Kılıçlı Ali Efendi Şıhlı’nın önemli ailelerinden birine mensuptur. Anadolu evliyaları ve âlimlerindendir. Şıhlı’daki Hamidiye Medresesi’nin kuruluşunda önemli rolü olmuştur. Halk arasında “Kılıçlı Hoca” olarak tanınır. Arslan, Kılıç, Büyükkılıç ve Peker aileleri bu kökenden gelmektedir. Şehidimizin annesi Adalet Arslan Uluçay Hanım Kılıçlı Ali Efendi’nin torunudur.
Şehidimizin kardeşlerinden:Tuba Tufan; Osmangazi Üniversitesi’nden mezun ana sınıfı öğretmenidir ve eşi astsubaydır.
Osman Buğra ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Eda Öztürk ise Muğla Üniversitesi İktisat bölümünden mezundur. Eşi Nesibe Uluçay ise İskenderun Adliyesinde hâkim olarak görev yapmaktadır.
Taha Uluçay ise polis memuru şehidimizdir.
Furkan Uluçay ise Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Risk Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Ağabeyi gibi polis özel harekâtta görev yapmaktadır.
Ne mutlu merhum öğretmen Fahri Bey’e ve eşi Adalet Hanım’a. Evlatlarını eğitimli, kültürlü ve vatan sevgisi ile dolu bir birey olarak yetiştirmişler.
28.07.2019 günü Kayseri Hulusi Akar Camii mahşer yerini andırıyordu. Şehit Taha’nın naaşı kılınan öğle namazının ardından Asri mezarlıktaki polis şehitliğine tekbirlerle defnedildi.
Bu yolculuğun tanıkları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valimiz Şehmuz Günaydın, Kayserili bürokratlar, Kayseri’nin ilçe Belediye Başkanları, şehidimizin yakınları, annesi, eşi, kardeşleri ve kısaca; on binlerce Kayseri halkı katılarak teröre lanet ettiler. Bakanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve protokol şehidimizin naaşını omuzlarında taşıdılar. Cenaze namazını Kayseri Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Şehidimizin İldem’deki baba ocağı bayraklarla donatıldı. Helallik için baba ocağına gelen cenazede annesi ve eşi gözyaşlarını tutamadı.
Eniştem Veysel Arslan’ın yeğeni olan şehidimiz Talha Uluçay’a Allahtan rahmet ailemize başsağlığı diliyorum. Dayıları Veysel, Yaşar, Mehmet, İhsan, Şaban ve diğer kardeşlerime sabırlar diliyorum.
Şehitler ölmez vatan bölünmez

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Ağustos 2019, Sayfa 7

Share
1.572 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...