logo

02 Ağustos 2019

Şehidimiz Talha Uluçay’ı On Binler Hakka Uğurladı

 

Şehidimiz Talha Uluçay Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 27.07.2019 günü PKK’lı hain terör örgütünün eli kanlı katilleri tarafından polis ekip otosuna saldırı sırasında ağır yaralandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze Adıyaman’daki resmi törenin ardından Kayseri’ye getirildi ve askeri törenle karşılandı.
Polis memuru Talha’mızın annesi Adalet Arslan, babası merhum Fahri Uluçay’dır. Öğretmen Fahri Bey Yamula İlkokulu müdürü iken görev başında kalp krizi geçirerek vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Şehit Talha Uluçay:
30.04.1988 tarihinde Kayseri’de doğdu. Ailesi Şıhlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıydı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa zamanda hayata atılmak için vatan ve bayrak aşkından polisliği seçti. Kırşehir POMEM 14.dönem polislik eğitimini 19.09.2015 tarihinde başarı ile bitirdi. İlk görev yeri Tekirdağ oldu. İkinci görev yeri ise Adıyaman’ın Sincik ilçesi oldu.
Eşi, Nazime Sümeyra Hanımla evlendi. Nazime Sümeyra Hanım Sincik kütüphanesinde memur olarak çalışmaktadır. Tuğra Berk’in doğumu ile Uluçay ailesinin mutlulukları doruğa ulaştı. Vatanımıza ve bayrağımıza göz diken, Tuğra Berk’i iki yaşında yetim bırakan teröristleri Allah kahhar ismiyle kahreylesin.
Kılıçlı Ali Efendi Şıhlı’nın önemli ailelerinden birine mensuptur. Anadolu evliyaları ve âlimlerindendir. Şıhlı’daki Hamidiye Medresesi’nin kuruluşunda önemli rolü olmuştur. Halk arasında “Kılıçlı Hoca” olarak tanınır. Arslan, Kılıç, Büyükkılıç ve Peker aileleri bu kökenden gelmektedir. Şehidimizin annesi Adalet Arslan Uluçay Hanım Kılıçlı Ali Efendi’nin torunudur.
Şehidimizin kardeşlerinden:Tuba Tufan; Osmangazi Üniversitesi’nden mezun ana sınıfı öğretmenidir ve eşi astsubaydır.
Osman Buğra ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Eda Öztürk ise Muğla Üniversitesi İktisat bölümünden mezundur. Eşi Nesibe Uluçay ise İskenderun Adliyesinde hâkim olarak görev yapmaktadır.
Taha Uluçay ise polis memuru şehidimizdir.
Furkan Uluçay ise Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Risk Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Ağabeyi gibi polis özel harekâtta görev yapmaktadır.
Ne mutlu merhum öğretmen Fahri Bey’e ve eşi Adalet Hanım’a. Evlatlarını eğitimli, kültürlü ve vatan sevgisi ile dolu bir birey olarak yetiştirmişler.
28.07.2019 günü Kayseri Hulusi Akar Camii mahşer yerini andırıyordu. Şehit Taha’nın naaşı kılınan öğle namazının ardından Asri mezarlıktaki polis şehitliğine tekbirlerle defnedildi.
Bu yolculuğun tanıkları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valimiz Şehmuz Günaydın, Kayserili bürokratlar, Kayseri’nin ilçe Belediye Başkanları, şehidimizin yakınları, annesi, eşi, kardeşleri ve kısaca; on binlerce Kayseri halkı katılarak teröre lanet ettiler. Bakanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve protokol şehidimizin naaşını omuzlarında taşıdılar. Cenaze namazını Kayseri Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Şehidimizin İldem’deki baba ocağı bayraklarla donatıldı. Helallik için baba ocağına gelen cenazede annesi ve eşi gözyaşlarını tutamadı.
Eniştem Veysel Arslan’ın yeğeni olan şehidimiz Talha Uluçay’a Allahtan rahmet ailemize başsağlığı diliyorum. Dayıları Veysel, Yaşar, Mehmet, İhsan, Şaban ve diğer kardeşlerime sabırlar diliyorum.
Şehitler ölmez vatan bölünmez

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Ağustos 2019, Sayfa 7

Share
1.786 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...