logo

02 Ağustos 2019

Şehidimiz Talha Uluçay’ı On Binler Hakka Uğurladı

 

Şehidimiz Talha Uluçay Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 27.07.2019 günü PKK’lı hain terör örgütünün eli kanlı katilleri tarafından polis ekip otosuna saldırı sırasında ağır yaralandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze Adıyaman’daki resmi törenin ardından Kayseri’ye getirildi ve askeri törenle karşılandı.
Polis memuru Talha’mızın annesi Adalet Arslan, babası merhum Fahri Uluçay’dır. Öğretmen Fahri Bey Yamula İlkokulu müdürü iken görev başında kalp krizi geçirerek vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Şehit Talha Uluçay:
30.04.1988 tarihinde Kayseri’de doğdu. Ailesi Şıhlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıydı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa zamanda hayata atılmak için vatan ve bayrak aşkından polisliği seçti. Kırşehir POMEM 14.dönem polislik eğitimini 19.09.2015 tarihinde başarı ile bitirdi. İlk görev yeri Tekirdağ oldu. İkinci görev yeri ise Adıyaman’ın Sincik ilçesi oldu.
Eşi, Nazime Sümeyra Hanımla evlendi. Nazime Sümeyra Hanım Sincik kütüphanesinde memur olarak çalışmaktadır. Tuğra Berk’in doğumu ile Uluçay ailesinin mutlulukları doruğa ulaştı. Vatanımıza ve bayrağımıza göz diken, Tuğra Berk’i iki yaşında yetim bırakan teröristleri Allah kahhar ismiyle kahreylesin.
Kılıçlı Ali Efendi Şıhlı’nın önemli ailelerinden birine mensuptur. Anadolu evliyaları ve âlimlerindendir. Şıhlı’daki Hamidiye Medresesi’nin kuruluşunda önemli rolü olmuştur. Halk arasında “Kılıçlı Hoca” olarak tanınır. Arslan, Kılıç, Büyükkılıç ve Peker aileleri bu kökenden gelmektedir. Şehidimizin annesi Adalet Arslan Uluçay Hanım Kılıçlı Ali Efendi’nin torunudur.
Şehidimizin kardeşlerinden:Tuba Tufan; Osmangazi Üniversitesi’nden mezun ana sınıfı öğretmenidir ve eşi astsubaydır.
Osman Buğra ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Eda Öztürk ise Muğla Üniversitesi İktisat bölümünden mezundur. Eşi Nesibe Uluçay ise İskenderun Adliyesinde hâkim olarak görev yapmaktadır.
Taha Uluçay ise polis memuru şehidimizdir.
Furkan Uluçay ise Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Risk Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Ağabeyi gibi polis özel harekâtta görev yapmaktadır.
Ne mutlu merhum öğretmen Fahri Bey’e ve eşi Adalet Hanım’a. Evlatlarını eğitimli, kültürlü ve vatan sevgisi ile dolu bir birey olarak yetiştirmişler.
28.07.2019 günü Kayseri Hulusi Akar Camii mahşer yerini andırıyordu. Şehit Taha’nın naaşı kılınan öğle namazının ardından Asri mezarlıktaki polis şehitliğine tekbirlerle defnedildi.
Bu yolculuğun tanıkları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valimiz Şehmuz Günaydın, Kayserili bürokratlar, Kayseri’nin ilçe Belediye Başkanları, şehidimizin yakınları, annesi, eşi, kardeşleri ve kısaca; on binlerce Kayseri halkı katılarak teröre lanet ettiler. Bakanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve protokol şehidimizin naaşını omuzlarında taşıdılar. Cenaze namazını Kayseri Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Şehidimizin İldem’deki baba ocağı bayraklarla donatıldı. Helallik için baba ocağına gelen cenazede annesi ve eşi gözyaşlarını tutamadı.
Eniştem Veysel Arslan’ın yeğeni olan şehidimiz Talha Uluçay’a Allahtan rahmet ailemize başsağlığı diliyorum. Dayıları Veysel, Yaşar, Mehmet, İhsan, Şaban ve diğer kardeşlerime sabırlar diliyorum.
Şehitler ölmez vatan bölünmez

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Ağustos 2019, Sayfa 7

Share
1.412 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...