logo

SEÇİM BİTTİ Mİ? ÖZÇEKİM ÖZVERİ VE ÖZELEŞTİRİ-4/4

1543

ÖZVERİ ile çalışmak ve bunu anlatmak çok zor bu işi gönüllü olarak yapanlar için.
Bu kişiler için ÖZELEŞTİRİ yani ‘ne yaptık’ diye geriye bakmak kolay da başkalarını ELEŞTİRMEK çok zor. Çünkü bu ülkede eleştirdiniz mi sizden kötüsü olmazda ondan. Eleştiriye tahammül edemeyen ve bu yüzden gelişme adına hiçbir şey kaydedemeyen bir toplum içinde yaşadığımıza göre eleştiri yapanlar hep baskı altındadırlar. Özür dilemeyi bilmeyen insanlar asla eleştiriye gelemezler.

Artık listede kim olursa olsun başarı mutlaktır düşüncesinin geride kalması gerektiği aşikâr hale gelmiştir. Yani erken seçim olsun olmasın artık bütün partilerin buna dikkat etmeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Ben çevre itibarıyla diğer bütün partililerle karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörü esasına dayanarak görüşen bir kişi olduğumdan her partiden edindiğim kanaat bu yöndedir.

Bu yazımın birinci bölümünde üç döneme takılanlar için ‘erken seçim olsun düşüncesinin peşini bırakıp mesela memleketimizin hayrına araştırıcı olsunlar, fikir üretsinler, gençleri eğitsinler – ama belki de öyle yapıyorlar da biz bilmiyoruz’ diye yazmıştım. Eleştiri başlığı kullandığıma göre bunu fırsat bilerek çocuklarımızın eğitim durumuna baktığımızda bazılarımızın zannettiği gibi sadece Kuran-ı Kerim okutmakla eğitim tamamlanamıyor.

Kuranın ne anlattığını öğretmek zorunlu olmalıdır. Bu gelen nesil Asım’ın, ya da Haluk’un nesli mi? Yani gençliğin Türklük veya Müslümanlık ya da gelişmenin Avrupalılaşmadan geçtiğine inanan bir nesil mi var. Genelleme yapılırsa yani gençlerimizin çoğunluğu nerede duruyor dersek cevap ‘hayır hiç biri değil’ olur. Bugünkü durum fiestacılık yani eğlence kültürü çamuruna batmış olan gençliğin imkânları ölçüsünde kendisini eğlenceye verdiği, günü gün edebilmeye başarı diyebilen, temelde menfaatlerin kol gezdiği bir toplum yapısını göstermekte iken artık particiliğin bir yana bırakılarak çocuklarımızın şuurlu insanlar olarak yetişmelerine ehemmiyet verilmelidir.

Bunun temel şartlarından biri din ve eğitim camiası mensuplarının particilikten uzak işlerini yapmalarıdır. Hep denir ki ‘biz Balkan Savaşını ordumuz siyasete bulaştığı için kaybettik’.
Şimdi de ben derim ki particilik yapan din adamlarımız ve eğitimcilerimiz aleni olarak taraf tutunca ve yorum yapınca ilkokul öğrencilerine kadar inen partilileşmenin (= kamplaşmanın) memlekete verdiği hasar sorumlularından olunmuyor mu?
Bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın siz tarafsız olun. Bu davranışlar iktidar değişikliklerinde sürekli kıyımlara sebebiyet verebilir ki zarar hepimizedir.
Saygılarımla. 24.7.2015

Share
2.879 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...