logo

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AMERİKANIN KEŞFİ-2

3 – Ünlü Arap tarihçi ve kadısı Kalkaşandi eseri Subhü’l Aşa’da Atlantik Okyanusundan Amerikaya gidipte dönmeyen Müslümanlardan bahseder.
Peter Martry’de İspanyolların bilgeye gittiklerinde Afrikalı zenci gördüklerinden bahseder. Afrikadaki (Benu Brazil) Birzala Kabilesinden Müslüman gemileriyle Amerika’ya gidenlerin isimlerini bulundukları yere vererek Brezilya devletinin dı oluştuğu genel kabul görmüş bir tezdir. Ayrıca Kızıldere dilinde pek çok Arapça kelime bulunduğu tespit edilmiştir.
4 – Osmanlı denizcilerinin Amerikanın doğusunda bulunan Great Turks Islands (Büyük Türk Takım Adaları) ismiyle bugünde bilinen yerlere ulaştıkları ve isimlerini verdikleri gerçeği inkar edilebilir mi?
5 – H Tahsin Fendoğlu kitabında Kolombun Türk ve diğer Müslümanların yaptığı haritalarla Amerika’ya gidebildiğini anlatır. Pîri Reis Kitab-ı Bahriye isimli kitabında Amerika’dan ANTİLYA diye bahseder. Kitabın yazılmaya başlanıldığı tarih 877 olup bu Fatih Sultan Mehmet Han’ın dönemi olan 1465 yılına tekabül etmektedir. Çizdiği harita ise 1513 tarihli olup bugünkü haritalara çok benzer. Kolomb’un keşfinden(!) sonraki geçen bu 20 yıllık sürede haritayı çizmesi imkânsızdır.
Fatih’in oğlu 2.Beyazıd Han’dan İspanyolların yardım istediği ve Kaptan-ı Derya olan Kemal Reisin AMERİKA YOLUNU göstermesi için daha önce Amerika’ya giden birkaç Türk denizciyi görevlendirdiği Onların da güvenlik açısında isimlerini gizlemek zorunda bırakıldıkları Kolombun yazılarında bulunduğu söylenmektedir.
Kolomb yine bu yazılarda uzaktaki bir tepe üzerinde camiye benzer bir yapı gördüğünü ifade etmesine rağmen ifade batılılar tarafından dağ üzerinde camiye benzer bir tepe olarak değiştirilmiştir. Bu davranışlarını Türk ve Müslümanlara duydukları kin göz önüne alındığında anlamak mümkün olmaktadır.
6 – Onuncu yüzyılda yaşayan ve Coğrafyacıların Sultanı olarak bilinen devrin İslam Alimi Biruni eserlerinde kıtaların hareket ettiğini, ayın çekimi olduğunu bulan, ilaç bilimcisi, matematik ve fizik uzmanı, jeolog, tarihçi, astronomi ve coğrafya uzmanı olarak 9,5 asır önce dünyanın döndüğünü ilk kez ispatlamış biri olarak eserlerinde Ümit Burnundan ve Amerika’dan bahsetmiştir.
7 – Endülüs Emevi Alimi Ebul Hasan el Mesudî bir eserinde Kurtubalı (İspanya Kordoba) Haşhaş bin Said bin Esved’in Atlantik Okyanusunu geçtiğini ve geri döndüğünü yazmıştı. Merudi 943 yılında bir Dünya haritası yapmıştı.
8 – Sicilya’da Norman Kralının sarayındaki Şerif el-İdrisi, Lizbon’dan sekiz kişinin Amerika’ya gittiğini ve oraya yerleştiğini yazmış bulunmaktadır. 1492 yılından önceki 330 sene boyunca denizciler tarafından İdrîsî’nin haritasının kullanıldığından şüphe yoktur. İdrisi’nin vefat tarihi 1165’tir. Ayrıca Kolomb’un bu haritadan da yararlandığını 1499 yılında Haiti’den yazdığı mektupta İbn-i Rüşd’ün Amerika’nın varlığından bahsetmesinin orayı araştırmasında etkili olduğunu ifade ettiği söylenmektedir.
Bu da Müslümanların yüzyıllar öncesinden Amerika’yı bildiklerini, hem ticaret ve hem de inançları gereği İslamı yaymak zorunda oldukları inancından hareketle vazifeleri gereği engin denizlere açılmalarından doğal ne olabilir.
Bu cesur denizcilerin, ilim – irfan ve hikmeti temel alan Müslümanlık anlayışıyla, Allah yolunda ‘kelimey-i tevhidi, her yönde bulunan herkese yayma kaygısı ile elde ettikleri cesaretle yola koyulmuş olduklarına benim inancım tamdır.
Bu anlattıklarıma onlarca yazı-çizi kaynak göstermek mümkündür. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Latin Amerikalı Dindaşlarımıza, bizdeki kaynakları göstererek Amerika’nın keşfi konusunda Onları gururlandırıcı, geçmişlerini tanıma amaçlı bir konuşma ile tarihi ve coğrafi gerçeklerin yanı sıra Osmanlıların ve diğer Müslümanların dünyadaki gelişmelere ne denli katkıda bulunduklarını anlatmasının çok yararlı olduğundan eminim. Siz bırakın batıdaki tepkileri. Şüphesi olanların araştırmaları tavsiyesi ile bütün okuyucularıma saygılar sunuyorum.

Share
2.867 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...