logo

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AMERİKANIN KEŞFİ-2

3 – Ünlü Arap tarihçi ve kadısı Kalkaşandi eseri Subhü’l Aşa’da Atlantik Okyanusundan Amerikaya gidipte dönmeyen Müslümanlardan bahseder.
Peter Martry’de İspanyolların bilgeye gittiklerinde Afrikalı zenci gördüklerinden bahseder. Afrikadaki (Benu Brazil) Birzala Kabilesinden Müslüman gemileriyle Amerika’ya gidenlerin isimlerini bulundukları yere vererek Brezilya devletinin dı oluştuğu genel kabul görmüş bir tezdir. Ayrıca Kızıldere dilinde pek çok Arapça kelime bulunduğu tespit edilmiştir.
4 – Osmanlı denizcilerinin Amerikanın doğusunda bulunan Great Turks Islands (Büyük Türk Takım Adaları) ismiyle bugünde bilinen yerlere ulaştıkları ve isimlerini verdikleri gerçeği inkar edilebilir mi?
5 – H Tahsin Fendoğlu kitabında Kolombun Türk ve diğer Müslümanların yaptığı haritalarla Amerika’ya gidebildiğini anlatır. Pîri Reis Kitab-ı Bahriye isimli kitabında Amerika’dan ANTİLYA diye bahseder. Kitabın yazılmaya başlanıldığı tarih 877 olup bu Fatih Sultan Mehmet Han’ın dönemi olan 1465 yılına tekabül etmektedir. Çizdiği harita ise 1513 tarihli olup bugünkü haritalara çok benzer. Kolomb’un keşfinden(!) sonraki geçen bu 20 yıllık sürede haritayı çizmesi imkânsızdır.
Fatih’in oğlu 2.Beyazıd Han’dan İspanyolların yardım istediği ve Kaptan-ı Derya olan Kemal Reisin AMERİKA YOLUNU göstermesi için daha önce Amerika’ya giden birkaç Türk denizciyi görevlendirdiği Onların da güvenlik açısında isimlerini gizlemek zorunda bırakıldıkları Kolombun yazılarında bulunduğu söylenmektedir.
Kolomb yine bu yazılarda uzaktaki bir tepe üzerinde camiye benzer bir yapı gördüğünü ifade etmesine rağmen ifade batılılar tarafından dağ üzerinde camiye benzer bir tepe olarak değiştirilmiştir. Bu davranışlarını Türk ve Müslümanlara duydukları kin göz önüne alındığında anlamak mümkün olmaktadır.
6 – Onuncu yüzyılda yaşayan ve Coğrafyacıların Sultanı olarak bilinen devrin İslam Alimi Biruni eserlerinde kıtaların hareket ettiğini, ayın çekimi olduğunu bulan, ilaç bilimcisi, matematik ve fizik uzmanı, jeolog, tarihçi, astronomi ve coğrafya uzmanı olarak 9,5 asır önce dünyanın döndüğünü ilk kez ispatlamış biri olarak eserlerinde Ümit Burnundan ve Amerika’dan bahsetmiştir.
7 – Endülüs Emevi Alimi Ebul Hasan el Mesudî bir eserinde Kurtubalı (İspanya Kordoba) Haşhaş bin Said bin Esved’in Atlantik Okyanusunu geçtiğini ve geri döndüğünü yazmıştı. Merudi 943 yılında bir Dünya haritası yapmıştı.
8 – Sicilya’da Norman Kralının sarayındaki Şerif el-İdrisi, Lizbon’dan sekiz kişinin Amerika’ya gittiğini ve oraya yerleştiğini yazmış bulunmaktadır. 1492 yılından önceki 330 sene boyunca denizciler tarafından İdrîsî’nin haritasının kullanıldığından şüphe yoktur. İdrisi’nin vefat tarihi 1165’tir. Ayrıca Kolomb’un bu haritadan da yararlandığını 1499 yılında Haiti’den yazdığı mektupta İbn-i Rüşd’ün Amerika’nın varlığından bahsetmesinin orayı araştırmasında etkili olduğunu ifade ettiği söylenmektedir.
Bu da Müslümanların yüzyıllar öncesinden Amerika’yı bildiklerini, hem ticaret ve hem de inançları gereği İslamı yaymak zorunda oldukları inancından hareketle vazifeleri gereği engin denizlere açılmalarından doğal ne olabilir.
Bu cesur denizcilerin, ilim – irfan ve hikmeti temel alan Müslümanlık anlayışıyla, Allah yolunda ‘kelimey-i tevhidi, her yönde bulunan herkese yayma kaygısı ile elde ettikleri cesaretle yola koyulmuş olduklarına benim inancım tamdır.
Bu anlattıklarıma onlarca yazı-çizi kaynak göstermek mümkündür. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Latin Amerikalı Dindaşlarımıza, bizdeki kaynakları göstererek Amerika’nın keşfi konusunda Onları gururlandırıcı, geçmişlerini tanıma amaçlı bir konuşma ile tarihi ve coğrafi gerçeklerin yanı sıra Osmanlıların ve diğer Müslümanların dünyadaki gelişmelere ne denli katkıda bulunduklarını anlatmasının çok yararlı olduğundan eminim. Siz bırakın batıdaki tepkileri. Şüphesi olanların araştırmaları tavsiyesi ile bütün okuyucularıma saygılar sunuyorum.

Share
2.639 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...