logo

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AMERİKANIN KEŞFİ-2

3 – Ünlü Arap tarihçi ve kadısı Kalkaşandi eseri Subhü’l Aşa’da Atlantik Okyanusundan Amerikaya gidipte dönmeyen Müslümanlardan bahseder.
Peter Martry’de İspanyolların bilgeye gittiklerinde Afrikalı zenci gördüklerinden bahseder. Afrikadaki (Benu Brazil) Birzala Kabilesinden Müslüman gemileriyle Amerika’ya gidenlerin isimlerini bulundukları yere vererek Brezilya devletinin dı oluştuğu genel kabul görmüş bir tezdir. Ayrıca Kızıldere dilinde pek çok Arapça kelime bulunduğu tespit edilmiştir.
4 – Osmanlı denizcilerinin Amerikanın doğusunda bulunan Great Turks Islands (Büyük Türk Takım Adaları) ismiyle bugünde bilinen yerlere ulaştıkları ve isimlerini verdikleri gerçeği inkar edilebilir mi?
5 – H Tahsin Fendoğlu kitabında Kolombun Türk ve diğer Müslümanların yaptığı haritalarla Amerika’ya gidebildiğini anlatır. Pîri Reis Kitab-ı Bahriye isimli kitabında Amerika’dan ANTİLYA diye bahseder. Kitabın yazılmaya başlanıldığı tarih 877 olup bu Fatih Sultan Mehmet Han’ın dönemi olan 1465 yılına tekabül etmektedir. Çizdiği harita ise 1513 tarihli olup bugünkü haritalara çok benzer. Kolomb’un keşfinden(!) sonraki geçen bu 20 yıllık sürede haritayı çizmesi imkânsızdır.
Fatih’in oğlu 2.Beyazıd Han’dan İspanyolların yardım istediği ve Kaptan-ı Derya olan Kemal Reisin AMERİKA YOLUNU göstermesi için daha önce Amerika’ya giden birkaç Türk denizciyi görevlendirdiği Onların da güvenlik açısında isimlerini gizlemek zorunda bırakıldıkları Kolombun yazılarında bulunduğu söylenmektedir.
Kolomb yine bu yazılarda uzaktaki bir tepe üzerinde camiye benzer bir yapı gördüğünü ifade etmesine rağmen ifade batılılar tarafından dağ üzerinde camiye benzer bir tepe olarak değiştirilmiştir. Bu davranışlarını Türk ve Müslümanlara duydukları kin göz önüne alındığında anlamak mümkün olmaktadır.
6 – Onuncu yüzyılda yaşayan ve Coğrafyacıların Sultanı olarak bilinen devrin İslam Alimi Biruni eserlerinde kıtaların hareket ettiğini, ayın çekimi olduğunu bulan, ilaç bilimcisi, matematik ve fizik uzmanı, jeolog, tarihçi, astronomi ve coğrafya uzmanı olarak 9,5 asır önce dünyanın döndüğünü ilk kez ispatlamış biri olarak eserlerinde Ümit Burnundan ve Amerika’dan bahsetmiştir.
7 – Endülüs Emevi Alimi Ebul Hasan el Mesudî bir eserinde Kurtubalı (İspanya Kordoba) Haşhaş bin Said bin Esved’in Atlantik Okyanusunu geçtiğini ve geri döndüğünü yazmıştı. Merudi 943 yılında bir Dünya haritası yapmıştı.
8 – Sicilya’da Norman Kralının sarayındaki Şerif el-İdrisi, Lizbon’dan sekiz kişinin Amerika’ya gittiğini ve oraya yerleştiğini yazmış bulunmaktadır. 1492 yılından önceki 330 sene boyunca denizciler tarafından İdrîsî’nin haritasının kullanıldığından şüphe yoktur. İdrisi’nin vefat tarihi 1165’tir. Ayrıca Kolomb’un bu haritadan da yararlandığını 1499 yılında Haiti’den yazdığı mektupta İbn-i Rüşd’ün Amerika’nın varlığından bahsetmesinin orayı araştırmasında etkili olduğunu ifade ettiği söylenmektedir.
Bu da Müslümanların yüzyıllar öncesinden Amerika’yı bildiklerini, hem ticaret ve hem de inançları gereği İslamı yaymak zorunda oldukları inancından hareketle vazifeleri gereği engin denizlere açılmalarından doğal ne olabilir.
Bu cesur denizcilerin, ilim – irfan ve hikmeti temel alan Müslümanlık anlayışıyla, Allah yolunda ‘kelimey-i tevhidi, her yönde bulunan herkese yayma kaygısı ile elde ettikleri cesaretle yola koyulmuş olduklarına benim inancım tamdır.
Bu anlattıklarıma onlarca yazı-çizi kaynak göstermek mümkündür. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın Latin Amerikalı Dindaşlarımıza, bizdeki kaynakları göstererek Amerika’nın keşfi konusunda Onları gururlandırıcı, geçmişlerini tanıma amaçlı bir konuşma ile tarihi ve coğrafi gerçeklerin yanı sıra Osmanlıların ve diğer Müslümanların dünyadaki gelişmelere ne denli katkıda bulunduklarını anlatmasının çok yararlı olduğundan eminim. Siz bırakın batıdaki tepkileri. Şüphesi olanların araştırmaları tavsiyesi ile bütün okuyucularıma saygılar sunuyorum.

Share
2.615 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...