logo

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AMERİKANIN KEŞFİ-1

24 – 25 Aralık gecesi Hıristiyan dünyasında Christmas (Noel) kutlaması çerçevesinde hindi yemek âdettendir.
Batı ülkelerinde daha çok Hz. İsa’nın
doğum günü olduğuna inanılan bu gün ve hafta boyunca dini kutlamalar yapıla gelmekte ve konuyla ilgili yazılar yayınlanmaktadır.
Bu yazılardan bir tanesi de dünyanın en ciddi dergilerinden birinde yer alan hindi konusu idi.
Hindi yani İngilizcede turkey. Memleketimizin adının İngilizcesi olan
Turkey ismiyle aynı olmasının ardındaki gerçeği izah eden;
The Economist Dergisinin 20 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan
‘Origins of the Christmas feast’ ‘The flight of the turkey’
(Kristmıs – noel festivalinin temelleri) (hindinin uçuşu) yazısında;
Econ.st/[email protected] (bağlantı kurulabilir)
Amerikadan gelen bu kuşun neden Türkiye kelimesiyle anıldığının izahı yapılırken; açık bir lisanla İspanyollar daha Amerika’ya gitmeden önce Müslümanların Akdeniz haricinde açık denizlerde bile gezinip ticaret yaptıklarını okuyunca, Sayın Cumhurbaşkanımızın güney Amerika’dan gelen Müslümanların Dini Temsilcilerine karşı yaptığı konuşmada Christoph Colomb’dan çok önce Müslümanların Amerika’ya gidip geldiklerini söylemesi ile kopartılan fırtınaya karşı ben de bu yazı ile muhaliflere karşı bir sözüm olsun istedim.

Yazıdan kısa bölümler: Meksika ve Amerika’nın güney batısında doğada yaşayan hindiler dünyada nasıl gezindirildi ve bütün gezegen için ticari bir yayılmaya sebep oldu… 15 ve 16. yüzyılda Osmanlı Türkleri Roma İmparatorluğundan ne kalmışsa ele geçirdi. 1453 yılında İstanbul İslam’a teslim oldu. Hıristiyanlık gezegenin kalan kısmına sıkıştırıldı. Araplar ve Türkler uzak denizlere gitmekle dünyada etkili konumda bulunmakta idiler. Bizans yerinde İstanbul vardı.
Osmanlı, Akdeniz ve diğer açık denizlerde ticaretin efendileriydi. Hatta İspanyolların Amerika’ya ulaşmasından çok önce yeni başkentinde oturan Türk halifeye bağlılık yeminleri olan Osmanlılar (Türkler ve Araplar) büyük ticaret filolarına sahiptiler. Bu durum Avrupalıların gözünde ve konuşmasında, hepsini Türkiye insanı, ticaretini ise ‘Türkiye ticareti’ yaptı. Onların ticaret malları Türkiye malı ve aralarında bulunan hindiler de Türkiye kuşları (Turkey birds) ismiyle anıldı. Aslında başlarda ‘Turkey kuşu’ bildiğimiz hindi değil, Afrika’dan getirilen Gine sahillerinin farklı kuşlarıydı.
Yine Türkiye’nin ticareti ile bildiğimiz hindi kuşu kısa zamanda her yere ulaştı. Hindi ile İspanya 1520, İtalya ve Türkiye 1530, İngiltere 1541, İskandinav ülkeleri 1550 ve Hindistan 1600 lü yıllarda tanıştı (Portekizler hindiyi Babür İmparatoru Şah Cihan’nın babası Cihangir Şah’a hediye ettiler). Kuzey Amerika ise hindiye ancak 1620 de kavuştu.
Batılı kaynakların kendilerinin verdiği bu bilgilerden sonra gelelim Sayın Cumhurbaşkanımızın sözlerinin ardındaki gerçeklere:
1 – Prof. Fuat Sezgin, kitabında Amerika kıtasının 1178 yılında Müslüman denizciler tarafından keşfedildiğini yazmaktadır.
2 – Prof. Hitti’ye göre Endülüs’teki Müslümanlar dünyanın küre şeklinde
olduğunu ispatlamasaydı ve onların kullanmış oldukları haritalar olmasaydı
ve dahi Marko Polo’nun Müslüman ülkelerden getirdiği bilgi ve belgeler bulunmasaydı; Kolomb asla yola çıkamazdı.
(Devamı haftaya)

Share
2.455 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

  23 Ekim 2020 Köşe Yazarları, Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

  Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi'de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi'de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933'te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günle...
 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...