logo

ŞARKILARIN TILSIMI

Kayseri’deki Develiler Yardımlaşma Derneği gücü yettiği kadar, tüm Develi’li üyelerine her konuda imkanlarını seferber etmekte ve Develilerin de gönül güzelliklerinin aktarımında değerli bir mekan görevi yapıyor.
Geçen gün değerli dost Ayhan Kılıçkaya görev yeri İstanbul’dan gelip ayağının tozuyla Dernek’te karşılaştık.Ortam günlük siyasi hayattan uzaktı.Sohbete dolambaçlı yollara sapmadan hemen bir şarkının güftesini söyleyerek girdi.Şarkının güfte sahibini bulamadık ama bestesi değerli bestekârımız Yusuf Nalkesen’e ait hüzzam makamın da bir şarkı:
“Gönül durup dururken bir güzele uçtu kuş gibi
Çırpındı dalında dikeni tanıyormuş gibi”
Yusuf Nalkesen İzmir’li bir şair,bestekâr,Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenidir.İşin özü sahasının çok önemli bir temsilcisidir.Belki güftekârı da kendisidir?Bu bilgiler ortaya dökülürken Kılıçkaya’nın telefon teybinden değerli ve genç bir hanım sanatçımız şarkıyı okumaya başlayınca,mükemmel yorumuyla şarkı derneğimizi doldurdu.Harika bir ses ve harika bir yorum!Dinleyen değerli dostlar da bu musıki ziyafetinden nasipdâr olmanın keyfini çıkarırken bizim muzip Kılıçkaya ikinci bir şarkı sözünü ortaya atmaz mı?
Ben gamlı hazan sense bahar dinle de vaz geç
Sen kendine kendin gibi taze bir bahar seç
Olmaz meleğim böyle bir aşk,bende vakit geç
Sen kendine kendin gibi taze bir bahar seç.
Bu şarkı beni başımızda kavak yellerinin estiği 1970’li yıllara götürdü.İlk defa Ankara’da Lunapark Gazinosu’nda merhum sanatçımız ve aynı zamanda bestekar Nejdet Tokatlıoğlu’ndan dinlemiş ve mest olmuştum.Şarkının güftekârı:Sıtkı Angınbaş,bestekârı ise değerli bestekârlarımızdan Melâhat Pars’tı.Çok tutulmuş ve hala da değerinden hiçbir şey kaybetmeyen bir bestemizdir.
Kırka yakın şiir denemem var.Fakat gel gör ki şiirde kabiliyetimin olmadığını görünce bu işten vaz geçtim.Aradan yıllar geçti.Geçtiğimiz hafta Kayseri’li değerli bestekârlarımızdan Sabit Özdemir Özenç’e (1932-Kayseri) çok anlamlı bir vefa gecesi düzenlemiştik.Özenç,bir ara bu şiirlerimi karıştırırken bunlardan birini alıp hüzzam makamında bestelemişti:
Yine yalnız bırakıp gidiyorsun beni
Şimdi rüzgar önünde bir gazel gibiyim
Bu ayrılık Allah’ım ne zaman bitecek
Şimdi rüzgâr önünde bir gazel gibiyim.
Bu güftemiz dost şair Emir Ali Özçakır’ın da bir şiiriyle beraber bu vefa gecesinde seslendirilmişti.Doğrusu bizim için unutulmaz bir geceydi.
Derler ya müzik ruhun gıdasıdır,doğrudur.Hele bir de huzurlu bir ortamda ve mükemmel bir yorumla okuyan sanatçılardan dinlenirse; insanı başka dünyalara götürerek ,hayal dünyasını süsler.Şimdi bir kürdili hicazkar fasıl dinlemek istemez misiniz?İsterseniz geliniz,Pazar günü referandum için oyunu kullandıktan sonra evinize geliniz,değişik müzik kanallarından birini açarak, sedirinize uzanınız ve kahvenizi içerek mest olmaya kim mani olabilir?Ha !
Çağdaş Develi Gaz.13.04.2017

Share
1.382 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...