logo

ŞARKILARIN TILSIMI

Kayseri’deki Develiler Yardımlaşma Derneği gücü yettiği kadar, tüm Develi’li üyelerine her konuda imkanlarını seferber etmekte ve Develilerin de gönül güzelliklerinin aktarımında değerli bir mekan görevi yapıyor.
Geçen gün değerli dost Ayhan Kılıçkaya görev yeri İstanbul’dan gelip ayağının tozuyla Dernek’te karşılaştık.Ortam günlük siyasi hayattan uzaktı.Sohbete dolambaçlı yollara sapmadan hemen bir şarkının güftesini söyleyerek girdi.Şarkının güfte sahibini bulamadık ama bestesi değerli bestekârımız Yusuf Nalkesen’e ait hüzzam makamın da bir şarkı:
“Gönül durup dururken bir güzele uçtu kuş gibi
Çırpındı dalında dikeni tanıyormuş gibi”
Yusuf Nalkesen İzmir’li bir şair,bestekâr,Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenidir.İşin özü sahasının çok önemli bir temsilcisidir.Belki güftekârı da kendisidir?Bu bilgiler ortaya dökülürken Kılıçkaya’nın telefon teybinden değerli ve genç bir hanım sanatçımız şarkıyı okumaya başlayınca,mükemmel yorumuyla şarkı derneğimizi doldurdu.Harika bir ses ve harika bir yorum!Dinleyen değerli dostlar da bu musıki ziyafetinden nasipdâr olmanın keyfini çıkarırken bizim muzip Kılıçkaya ikinci bir şarkı sözünü ortaya atmaz mı?
Ben gamlı hazan sense bahar dinle de vaz geç
Sen kendine kendin gibi taze bir bahar seç
Olmaz meleğim böyle bir aşk,bende vakit geç
Sen kendine kendin gibi taze bir bahar seç.
Bu şarkı beni başımızda kavak yellerinin estiği 1970’li yıllara götürdü.İlk defa Ankara’da Lunapark Gazinosu’nda merhum sanatçımız ve aynı zamanda bestekar Nejdet Tokatlıoğlu’ndan dinlemiş ve mest olmuştum.Şarkının güftekârı:Sıtkı Angınbaş,bestekârı ise değerli bestekârlarımızdan Melâhat Pars’tı.Çok tutulmuş ve hala da değerinden hiçbir şey kaybetmeyen bir bestemizdir.
Kırka yakın şiir denemem var.Fakat gel gör ki şiirde kabiliyetimin olmadığını görünce bu işten vaz geçtim.Aradan yıllar geçti.Geçtiğimiz hafta Kayseri’li değerli bestekârlarımızdan Sabit Özdemir Özenç’e (1932-Kayseri) çok anlamlı bir vefa gecesi düzenlemiştik.Özenç,bir ara bu şiirlerimi karıştırırken bunlardan birini alıp hüzzam makamında bestelemişti:
Yine yalnız bırakıp gidiyorsun beni
Şimdi rüzgar önünde bir gazel gibiyim
Bu ayrılık Allah’ım ne zaman bitecek
Şimdi rüzgâr önünde bir gazel gibiyim.
Bu güftemiz dost şair Emir Ali Özçakır’ın da bir şiiriyle beraber bu vefa gecesinde seslendirilmişti.Doğrusu bizim için unutulmaz bir geceydi.
Derler ya müzik ruhun gıdasıdır,doğrudur.Hele bir de huzurlu bir ortamda ve mükemmel bir yorumla okuyan sanatçılardan dinlenirse; insanı başka dünyalara götürerek ,hayal dünyasını süsler.Şimdi bir kürdili hicazkar fasıl dinlemek istemez misiniz?İsterseniz geliniz,Pazar günü referandum için oyunu kullandıktan sonra evinize geliniz,değişik müzik kanallarından birini açarak, sedirinize uzanınız ve kahvenizi içerek mest olmaya kim mani olabilir?Ha !
Çağdaş Develi Gaz.13.04.2017

Share
1.490 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...