logo

Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır.
Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi’nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum.
Aynı zaman da Çağdaş Develi Gazetesi’nin iyi bir okuru olan gazetenin kurulduğu yıllardan beri emeğini hiç esirgemeyen çok değerli Dr. Yusuf Akça’nın Kitabın önsözünde Prof. Dr. Suat SEZGİN Hocamız “Yusuf Akça da, Sana Bir Şiirim Var kitabıyla bu topraklardan aldıklarına ayna olarak yansıtmaya çalışmış,” diyor ve yazısı şöyle devam ediyor.
“Sevgili Yusuf Akça’nın dizeleriyle gezinmeye başladığımda yaşamında deneyimlemiş olduklarını damıtarak, süzerek yüreğiyle yoğurmuş, duygularını katık edip paylaşmaya çalıştığına tanıklık ettim. Bir bakmışsınız öğrencilik yılları satırlara yansımış, bir bakmışsınız Anadolu’nun cennet bir köşesinden ağacın dalına düşmüş çiyden süzülen ışıkları görürüsünüz. Derken bu toprakların gerçeği, terörden toprağa verdiğimiz canların feryadını, figanını duyarsınız. Yer yer dizeleriyle yaşadıklarını sorguladığını da görürüsünüz.
Yusuf Akça’nın şiirlerinde Erciyes Dağı’nın görüntüsünü görürüsünüz. Bir bakarsınız eşsiz doğa güzellikleriyle Kaş’ta yolculuk yapıyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, Gaziantep’te bir düğünde yüreklere acı salan kanlı saldırının gözyaşları dizelerinden aşağı doğru dökülüyor. Daha da ötesi yurt sevgisi, Atatürk sevdası da Akça’nın kimliğinin başlıkları arasında yer alıyor.
Gözünüz hem güzellikleri görüyor hem acıları görüyor hem de okuyor. Öte taraftan da göze, beyne işleyenler, kulağınıza da Anadolu’nun o güzel ezgilerini de fark ettirmeden iliştiriyor. İş o zaman sanatın bütün bileşenlerinin ortak dansı ortaya çıkıyor. Kâh şiirin dizeleri, kâh acının fotoğrafları, kâh doğanın güzellikleri beyninizin kıvrımlarında dolaşıyor. Yusuf Akça, bu güzel eseriyle her türlü övgüyü hak ediyor. Yüreklerimizin gözü oluyor dizeleri. Yine yüreklerimizdeki pası çözüyor. Ve de hepsinden önemlisi insan sevgisini ve ülke sevgisini aşılıyor. Eline, yüreğine, ruhuna, beynine sağlık, Yusuf Akça.”
Kitap İle ilgili yazılanlar:
Doğan HIZLAN: Yusuf Akça şiirin bütün alanlarında dolaşıyor. Önce ulusal duygulara sahip. Silah tutan eller yerine kalem tutan ellerin şiirini yazıyor. Bir şiirin başındaki giriş: kurşun kalem
Diyarbakır’da bir ilkokul öğrencisinin “elimde kurşun değil, kalem tutmak istiyorum çığlığı üzerine.”Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyetin savunulması, poetikasında epeyce yer alıyor.
Cevat ÇAPAN: Yusuf Akça, “Sana Bir Şiirim Var” adlı kitabında bu topraklarda yaşayan insanların tarihinden, coğrafyasından ve kültür birikiminden yola çıkarak kendisinin de yaşamış olduğu dönemin gündelik olaylarını, bu olayların yarattığı toplumsal sorunları yurtsever bir gözlemcinin titizliğiyle gözlerimizin önüne seriyor. Dört bölüme ayrılan bu kitaptaki şiirlerde hem yurdumuzun eşsiz güzelliklerinin ve doğa zenginliğinin izlenimlerini buluyoruz, hem de şairin yoğun duygusallığı ile çizdiği insan manzaralarıyla karşılaşıyoruz.
Av. Prof. Dr. Ersan ŞEN: Yusuf ağabeyin sakin görünen, ama bir o kadar da coşkulu gönül dünyasından kopan mısralar, göz açıp kapayıncaya kadar geçen hayatlarımızın duygularını, düşüncelerini ve gerçeklerini şiir diliyle yüreklerimize nakşetmiştir. Eline yüreğine sağlık. Emeği için kendisine teşekkür ederim.
Prof. Dr. Fethiye ERBAY: Yusuf Akça bu şiir kitabında; hızla akıp giden zaman ve olaylar içinde yok olan hayatları, insanların yaşam hikâyelerini yeniden kurgulayan şiirleri ile bizlerde adeta duygusal etki yaratmaktadır.
Doç. Dr. Mutlu ERBAY: Dr. Yusuf Akça şiirleri; kendi yaşam yolculuğunu, başkalarının hayat yolculuğuna rehber haline getiren bir şair olarak yaşamı anlamlandıran keşiflerimize katkı sağlamaktadır.
Özgeçmiş:
1955 Yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. Babası Ağcabaşlar’dan Emin Bey , Annesi Apu’lardan Hatice hanımdır. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA ‘dan mezun oldu. Aynı yıl Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı.17 yıl İstanbul Üniversitesi’nde Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim görevliliği, 2005-2013 yılları arası İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmış, 23 Ocak 2013 tarihinde kendi isteği üzerine emekli olmuştur. Yüksek Lisansı ve Doktorası olan Akça evli ve iki çocuk babasıdır.
YÖK ve İÖ Mevzuatı, Kamu İhale Mevzuatı, İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatistikler, İstanbul Üniversitesi Bilgi Bankası, Yüksek Öğretim Bilgi Bankası ve İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler adlı yayınları, Bir Dost Arıyorum, Gül Elması adlı şiir kitapları vardır.
Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, TÖSYÖV Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünya Göz Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Dünya Göz Yönetim Kurulu Üyesidir. Abdullah Gül Üniversitesi Rektör Danışmanlığı yapmaktadır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 23 Ekim 2020, Sayfa 7

Share
7.871 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...