logo

SAKSAFON GÜNÜ

Caz (Jazz) müzik denilince akla ilk gelen müzik aleti şüphesiz saksafondur. Saksafon, yapı bakımından klarnete benzerliği ile dikkat çeken üflemeli bir çalgı aletidir. Kendine has tın sesi bulunan ve ses bakımından büyük orkestralarda, sahnelerde, çeşitli müzik gruplarında ve hatta orduların bando takımlarında dahi sıklıkla kullanılmaktadır.
Günümüzde çoğunlukla pop veya caz müziği ile ilişkilendirilse de öncelerinde klasik müzik yaparken kullanılmıştır. Farklı boyutlarda olabilen saksafon çeşitleri ton olarak da birbirinden farklılıklar göstermektedir.
Saksafon, ağızlık kısmından nefesimizi üfleyip üzerinde bulunan aksamlar yardımı ile de ses üretilen eşsiz bir müzik aletidir. Ana gövde, horoz ve ağızlık olmak üzere üç temel parçadan oluşan Saksafon, çoğunlukla koni ve “S” biçiminde olup, hammaddesi pirinçtir.
Bu mükemmel müzik aletinin ağızlık (Bek) denilen kısımda, kendine özgün eşsiz tınıya sahip ve ses çıkaran bir “Kamış” bulunmaktadır. Ses üretimine direkt etkisi olan donanım, “Bilezik” adı verilen parça ile ağızlığa sabitlenmektedir. Genellikle ağızlık yani bek adı verilen kısımdan nefesinizi içeriye üfleyerek aynı zamanda da üzerinde bulunan tuş, delik ve benzeri aksamlar aracılığı ile istenilen ton ve notadan eşsiz sesler üretilmektedir.
Saksafon, Adolphe Sax adındaki 1814 Belçika doğumlu klarnet ustası tarafından 1840 yıllarının başında icat edilmiştir. Bu değerli mucit bu eşsiz müzik aletini hayatımıza katmış olup, 79 yaşında Fransa’nın Paris kentinde hayata veda etmiştir. Ayrıca, Adolphe Sax’ın adına olan müzesi Paris’te bulunmaktadır.
Adolphe Sax, saksafonun icadının yanı sıra basklarnetin de tasarımında önemli değişiklikler yapmıştır. Üretildiği yıllarda sıklıkla ordu müziği çalgısı ve klasik batı müziği çalgısı olarak değerlendirilmiştir. Zaman içerisinde de sıklıkla pop ve caz müziğinde yer almasından dolayı, birçok kişi tarafından caz ve pop müziği çalgısı olarak akıllara kazınmıştır.
Mucit ve müzisyen olan Adolphe Sax, saksafonu icat ettiğinde kendine has bir yaratımda bulunmayıp, Belçika ve Avrupa caz müziğinin temellerini de burada atmıştır. Adolphe Sax, aynı zamanda Saxol, Saxotromba ve Saxtuba gibi çalgı aletlerini de icat etmiştir.
İlk olarak askeri gruplarda kullanılan saksafon, kısa süre içinde bir konser grubunda ve oda müziğinde çalınan popüler bir enstrüman haline gelmiştir. Oda müziği, bir grup küçük enstrüman tarafından çalınan genellikle küçük bir odaya veya odaya sığabilen bir müzik türüdür.
Bugün ise saksafon, caz ve diğer dans müziği türlerinde ve dünyadaki senfoni orkestralarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Nefesli bir çalgı türü olan saksafon, alışık olmadığınızdan üfleme konusunda sizi ilk başlarda biraz zorlayabilir. Fakat alıştıktan sonra saksafon notaları nefesinizle birlikte kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır.
Saksafon çalabilmek için diyaframın kondisyonu önemlidir. Diyaframı güçlendirmek amaçlı düzenli nefes egzersizleri yapılması gerekir. Diyafram nefesi almak gerekmektedir. Yatağa uzandığınızda uyurken alıp verdiğiniz nefes diyafram nefesidir.
Saksafon Gününün tarihi, tasarımcısı olan müzisyen Adolphe Sax’ın doğum günü olan 6 Kasım tarihi olarak seçilmiştir. “Saksafon Günü”, her yıl, 6 Kasım günü kutlanmaktadır.
Saksafon türleri oldukça çeşitli olup on iki farklı türe sahiptir. Çoğu saksafoncu genellikle en popüler dört türden birini kullanır. Bunlar;
Tenor Saksafon, Bariton Saksafon, Alto Saksafon ve Soprano Saksafon müzik gruplarında kullanılmaktadır. Diğer saksafonlar arasında Mezzo Soprano, Sopranino, Tubax, Bass ve Kontrabas bulunmaktadır.
Caz, klasik müzik ve askeri topluluklarda yaygın olarak kullanılan ve nefesli bir çalgı olan Saksafon Gününü kutluyorum.

Share
7.996 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-1

  25 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  a. Ermeni Olayları (1896) Ermeni teşkilatlandığı yerlerden biri de Van ve çevresidir. 1.Haziran 1896 tarihinde başlayan Van İsyanı’nda yine Ermeni meselesi için devletler devreye girmiş ve komitacılar cezalandırılamamıştır. 10- Adana Olayları (1909) 1895’te Hınçak Komitesi tarafından bir gösteri düzenlendi. Yaklaşık beş bin Ermeni Bâbıâli’ye yürüdü. Silahlı Ermeni komitacıları Bâbıâli’yi basarak büyük bir hâdise çıkarıp Avrupa’nın dikkatini Ermeni Meselesi üzerine çekip Avrupa’nın müdahalesini planladılar. İsyan kısa sürede bastırıldı. ...
 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...