logo

06 Ağustos 2015

ROL MODEL OLACAK BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ

1649

Gazetemiz Haber Müdürü Sayın Cihan Çimen’le Develi’de son günlerde yaşanan olumsuz olaylarla ilgili değerlendirmemizin ardından, Basın olarak bizimde sorumluluğumuz olduğunu düşünerek bu yazıyı kaleme aldım:
Son günlerdeki toplumsal olayların art arda cereyan etmesi Develi Halkı’nı üzmüştür. Bu tür sosyal olayların eğitimi aileden başlar. Daha sonra okullarla (ilk, orta, lise, üniversite) ve cemiyet hayatıyla devam eder. Emniyet ve asayiş birimleri, din görevlileri bu eğitime katkı yapar. Adalet mekanizmasının adil olarak işlemesi topluma örnek olur. Sivil toplum kuruluşları halkı yönlendirici ve aydınlatıcı seminerler ve konferanslar düzenler. Sinemalar, tiyatrolar eğitimin bir başka enstrümanlarıdır.
Nahoş olaylarının artması cinsel istismar ile başlayan, genç bir din görevlisinin ve ortaokul öğrencisinin öldürülmesi ile devam eden birbirinden bağımsız olarak meydana gelen olaylar ilçemizdeki bazı değerlerin sorgulanması gerektiğini hatırlatmıştır. Develi kentleşirken, gelişirken yaşanan ahlaki erozyon nasıl önlenecek? Bu soruya cevap aradım:
Emniyet ve asayiş birimleri, sivil toplum kuruluşları, Develinin en büyük mülki amiri, adalet ve huzur için görev yapan bürokratlar, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Develide son günlerde yaşanan olayların bir analizini müştereken yapmalıdırlar. Okul yıllarında öğretmenlerimiz evlerimize kadar gelerek ziyaret ederdi. Bu ziyaretler aile okul ilişkisini perçinlerdi. Okul aile birlikleri ve veliler gerekli hassasiyeti gösterirlerdi. Mektebe emanet edilen öğrenciler için “eti senin kemiği benim “ cümlesi kullanılırdı.
1970 li yıllarda lise müdürümüz Merhum Mahir Tevfik Hocaoğlu Fenese Melekgirmez Sokağı’ndaki Sarı’nın, Batakçı’nın, Mindiğin Hamdi’nin kahvehanelerinden, Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın kahvehanesine kadar tek tek dolaşır, baskınlar yapar, oyun oynayan öğrencileri toplar evlerine gönderirdi.
Merhum Nevzat Ağabeyim anlatırdı; 1950 li yıllarda Develi’de yalancı şahitliği o kadar artmış ki Adliyenin önü yalancı şahitlerle dolar taşarmış. O zamanın hâkimi para için yalancı şahitlik yapanları tespit edip birkaçını hapishaneye göndermiş. Bir süre korkudan normal şahitlik için dahi insan bulunamamış. Suç ile mücadelenin adil bir örneği.
Bu konuda görüşlerine başvurduğum Develi Belediye başkanı Mehmet Cabbar’ın emniyet ve asayiş birimleri ile yaptığı istişare toplantısı neticesinde son zamanlarda üst üste gelen bu olayların analizinin yapılacağı eğitim ve konferanslarla konunun uzmanları tarafından bir çalışma yapılacağını ifade etti.
Suç ve caza insanlar yaşadığı sürece var olacaktır. Suç ile mücadelede sürecektir. Bütün bu olaylardan Türkiye’deki iktidarı, Develide mülki amirleri, emniyeti suçlamak işin kolay tarafı.
Teşhis konmadan, tedavi yapılmaz. Cemiyet hayatında suçları sadece idareciler yüklemek haksızlık olur. Olayların tespiti, orada yaşayan bütün insanların sorumlu davranması ile aşılır. Birbirimizi suçlayacağımız yerde, elimizi taşın altına koyalım ve hep birlikte geleceğimizi kurtaralım. Rol model olacak bir nesil yetiştirelim.
Bu konuyu araştırırken ünlü filozoflara ait ders niteliğinde sözler hatırladım.
İşte bu özlü sözlerden birkaçı:
-“Suç, insana ömrünün ilk yıllarında öğretilirse o insanın kişiliğine yerleşir kalır.
-Ceza kaldırılabilir ama suç insanın içinde sonsuza kadar yaşar.
-Yargıç doğru karar verseydi suç işlenmezdi.
– Suçu, toplum hazırlar, suçlu işler.
-Suçlunun berat ettiği yerde hâkim hüküm giyer.
-Elinden geldiği halde kötülüğe engel olamayan onu teşvik ediyor demektir.”

Share
1.598 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

#

ROL MODEL OLACAK BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ” için 1 yorum

 1. Avatar Esef Deli : diyor ki:

  Yorumunuz cok guzel,begendim ve tebrik ederim.Insanlar dogustan masumdur,mayasinda hicbir kotuluk yoktur.Yasadigi ortam ( yasadigi cografya,aldigi egitim,icinde bulundugu sistemin islevi……. v.s) insani etkiler.Bulundudugu sartlar insanlarin davranislarina yansir. Ne yazikki bizler hep olaylar meydana geldikten sonra cozum yolarini aramaya baslariz ve gecistiririz.Oysa sosyal yapinin nasil islemesi gerektigi konusunda pek dusunmeyiz.Sosyal bilimcilerle bilimsel dusunerek yol haritasi cikaramayiz. Hemen, herkesin bildigi “Bataklik kurutulursa insanlar sitma olaz”sozunu soyleriz ama uygulamaya gecemeyiz.Memleketim Kayseri yi gezerken Adalet Saraylarinin(Binalarinin ) cok guzel ve buyuk oldugunu gordum.Adalete intikal eden konular sosyal yapimiz icinde dogmasaydi bu binalara bu kadar ihtiyacimiz olurmuydu diye dusunuyorum.Sevgi ve saygilarimi sunarim.(1973-1974 Develi Lisesi Mezunuyum) Hosca Kaliniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...