logo

06 Ağustos 2015

ROL MODEL OLACAK BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ

1649

Gazetemiz Haber Müdürü Sayın Cihan Çimen’le Develi’de son günlerde yaşanan olumsuz olaylarla ilgili değerlendirmemizin ardından, Basın olarak bizimde sorumluluğumuz olduğunu düşünerek bu yazıyı kaleme aldım:
Son günlerdeki toplumsal olayların art arda cereyan etmesi Develi Halkı’nı üzmüştür. Bu tür sosyal olayların eğitimi aileden başlar. Daha sonra okullarla (ilk, orta, lise, üniversite) ve cemiyet hayatıyla devam eder. Emniyet ve asayiş birimleri, din görevlileri bu eğitime katkı yapar. Adalet mekanizmasının adil olarak işlemesi topluma örnek olur. Sivil toplum kuruluşları halkı yönlendirici ve aydınlatıcı seminerler ve konferanslar düzenler. Sinemalar, tiyatrolar eğitimin bir başka enstrümanlarıdır.
Nahoş olaylarının artması cinsel istismar ile başlayan, genç bir din görevlisinin ve ortaokul öğrencisinin öldürülmesi ile devam eden birbirinden bağımsız olarak meydana gelen olaylar ilçemizdeki bazı değerlerin sorgulanması gerektiğini hatırlatmıştır. Develi kentleşirken, gelişirken yaşanan ahlaki erozyon nasıl önlenecek? Bu soruya cevap aradım:
Emniyet ve asayiş birimleri, sivil toplum kuruluşları, Develinin en büyük mülki amiri, adalet ve huzur için görev yapan bürokratlar, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Develide son günlerde yaşanan olayların bir analizini müştereken yapmalıdırlar. Okul yıllarında öğretmenlerimiz evlerimize kadar gelerek ziyaret ederdi. Bu ziyaretler aile okul ilişkisini perçinlerdi. Okul aile birlikleri ve veliler gerekli hassasiyeti gösterirlerdi. Mektebe emanet edilen öğrenciler için “eti senin kemiği benim “ cümlesi kullanılırdı.
1970 li yıllarda lise müdürümüz Merhum Mahir Tevfik Hocaoğlu Fenese Melekgirmez Sokağı’ndaki Sarı’nın, Batakçı’nın, Mindiğin Hamdi’nin kahvehanelerinden, Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın kahvehanesine kadar tek tek dolaşır, baskınlar yapar, oyun oynayan öğrencileri toplar evlerine gönderirdi.
Merhum Nevzat Ağabeyim anlatırdı; 1950 li yıllarda Develi’de yalancı şahitliği o kadar artmış ki Adliyenin önü yalancı şahitlerle dolar taşarmış. O zamanın hâkimi para için yalancı şahitlik yapanları tespit edip birkaçını hapishaneye göndermiş. Bir süre korkudan normal şahitlik için dahi insan bulunamamış. Suç ile mücadelenin adil bir örneği.
Bu konuda görüşlerine başvurduğum Develi Belediye başkanı Mehmet Cabbar’ın emniyet ve asayiş birimleri ile yaptığı istişare toplantısı neticesinde son zamanlarda üst üste gelen bu olayların analizinin yapılacağı eğitim ve konferanslarla konunun uzmanları tarafından bir çalışma yapılacağını ifade etti.
Suç ve caza insanlar yaşadığı sürece var olacaktır. Suç ile mücadelede sürecektir. Bütün bu olaylardan Türkiye’deki iktidarı, Develide mülki amirleri, emniyeti suçlamak işin kolay tarafı.
Teşhis konmadan, tedavi yapılmaz. Cemiyet hayatında suçları sadece idareciler yüklemek haksızlık olur. Olayların tespiti, orada yaşayan bütün insanların sorumlu davranması ile aşılır. Birbirimizi suçlayacağımız yerde, elimizi taşın altına koyalım ve hep birlikte geleceğimizi kurtaralım. Rol model olacak bir nesil yetiştirelim.
Bu konuyu araştırırken ünlü filozoflara ait ders niteliğinde sözler hatırladım.
İşte bu özlü sözlerden birkaçı:
-“Suç, insana ömrünün ilk yıllarında öğretilirse o insanın kişiliğine yerleşir kalır.
-Ceza kaldırılabilir ama suç insanın içinde sonsuza kadar yaşar.
-Yargıç doğru karar verseydi suç işlenmezdi.
– Suçu, toplum hazırlar, suçlu işler.
-Suçlunun berat ettiği yerde hâkim hüküm giyer.
-Elinden geldiği halde kötülüğe engel olamayan onu teşvik ediyor demektir.”

Share
1.339 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

#

ROL MODEL OLACAK BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ” için 1 yorum

 1. Avatar Esef Deli : diyor ki:

  Yorumunuz cok guzel,begendim ve tebrik ederim.Insanlar dogustan masumdur,mayasinda hicbir kotuluk yoktur.Yasadigi ortam ( yasadigi cografya,aldigi egitim,icinde bulundugu sistemin islevi……. v.s) insani etkiler.Bulundudugu sartlar insanlarin davranislarina yansir. Ne yazikki bizler hep olaylar meydana geldikten sonra cozum yolarini aramaya baslariz ve gecistiririz.Oysa sosyal yapinin nasil islemesi gerektigi konusunda pek dusunmeyiz.Sosyal bilimcilerle bilimsel dusunerek yol haritasi cikaramayiz. Hemen, herkesin bildigi “Bataklik kurutulursa insanlar sitma olaz”sozunu soyleriz ama uygulamaya gecemeyiz.Memleketim Kayseri yi gezerken Adalet Saraylarinin(Binalarinin ) cok guzel ve buyuk oldugunu gordum.Adalete intikal eden konular sosyal yapimiz icinde dogmasaydi bu binalara bu kadar ihtiyacimiz olurmuydu diye dusunuyorum.Sevgi ve saygilarimi sunarim.(1973-1974 Develi Lisesi Mezunuyum) Hosca Kaliniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...