logo

RENKLERİN ANLAMI

Doğadaki tüm renklerin bir anlamı ve insan üzerinde psikolojik etkileri bulunmaktadır. Uzmanlar renklerin psikolojik etkilerini bilimsel olarak kanıtlamışlardır. Geçmişten beri renkler, moda sektörü olsun, ev dekorasyon siteleri olsun, yeme içme sektörü olsun birçok farklı sektörde kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.
Renkler, kuşkusuz her millet veya her kişi için farklı anlamlar taşımakla birlikte yapılan bilimsel çalışmalar renklerin tüm insanlar üzerinde benzer etkiler uyandırdığını ortaya koymuştur.
Her rengin kendine has bir güzelliği ve ayrı bir anlamı vardır. Her rengin kişi üzerinde uyandırdığı duygu aynı değildir. Kimimiz gri ve siyah tonlarında içimize kapanırken, kimimiz için de sarı gibi canlılık veren bir renk bile hüznü temsil edebilmektedir.
Bakınca insana umut veren kimi zaman ise aklımızı başımızdan alıp bambaşka dünyalara götüren bu renkler bize bir şeyler anlatmaktadır. Renkler ne kadar önemli ise anlamları da o kadar önemlidir. Çünkü renklerin anlamları bazen aşkı bazen üzüntüyü bazen de çok farklı duyguları taşımaktadır. Şimdi renkler ve anlamlarının neler ifade ettiklerine göz atalım.
Kırmızı Renk: Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgelemektedir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilmektedir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri artırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kişilerde canlılık, hareket, enerji ve istek uyandıran bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler, insanların hemen dikkatini çekebilme özelliğine sahiptir. Kırmızı renk aşkın ve tutkunun anlamıdır. Aynı zamanda solumayı ve metabolizmayı da hızlandırdığı için yeme içme sektöründe bu rengin sıklıkla kullanıldığını görebiliriz. Gerek logolarda gerekse bazı dükkânlarda kırmızı renk çok sık kullanılmaktadır.
Kırmızı, aynı zamanda hâkimiyet kuran bir renktir. Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gece kulüplerinde kırmızı renge ağırlık verilir. Kırmızı renk kan rengi olup, asırlar boyu tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında ”Dur” sinyali olarak kullanılmasının nedeni de budur.
Mavi Renk: Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Mavi renk birçok sosyal medya sitelerinin de kullandığı bir renktir. Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir. Gökyüzü ve denizlere rengine veren mavi, insanlara sonsuzluk hissi yaşatır. Kalp atışını yavaşlatan, kişileri dinginleştiren bir renktir. İş görüşmelerine giden kişilerin kostümlerinde mavi rengi tercih etmeleri işe kabul edilmelerini sağlayabilir. Dolayısıyla mavi en popüler renklerden biri olmasına rağmen yiyeceklerle ilgili konularda mavi kullandığında dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. Kilo problemi olanların ise evlerini maviye boyamaları, onların diyetine yardımcı olabilir.
Sarı Renk: Parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Sarı, konsantrasyon ve odaklanma rengidir. Zekâyı, neşeyi, canlılığı, pratik düşünceyi ve inceliği simgeler. Bu rengin insanları harekete geçirdiği düşünülür.
Yeşil Renk: Yeşil, pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Yeşil renk kişilerde otoriteyi simgeler. Evlerinde bu rengi kullanmak isteyenler, bu renk ile evlerinde doğal bir görünüm elde edebilir. Sağlığın, doğanın, sakinliğin, huzurun rengidir. Ormanların ve akarsuların rengi olduğu için, kişiye tabiatı hissettirir. Saflığı ve doğallığı karşılar. Genellikle temizlik ve sağlık ürünlerinde bu renk kullanılır. Kişiyi sakinleştir ve huzur verir.
Siyah Renk: Tartışmalı bir renktir. Bir yandan güç, otorite, özgüven, duygusallık, tutku gibi özellikler gösterirken, diğer taraftan suç, öfke, gizem, bilgelik, matem, ölüm gibi yönleri barındırır. Çok gizemli bir renktir. Çoğu insan için sabit kıyafet rengidir. Dünyanın dört yanında yas tutmayı ifade eder. Duygusal ve içine kapanık insanlar sıkça tercih eder.
Beyaz Renk: Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Temizliğin, saflığın, düzenin, sadakatin, barışın rengidir beyaz. Dünyanın neredeyse her yerinde gelinlikler beyaz renktedir. Doktorların, laborantların, bilim insanlarının beyaz önlük giymesinin nedeni de düzeni ve temizliği göstermek içindir.
Mor Renk: Genellikle asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar. Eski çağlardan beri saraylarda ve çok lüks tasarımlı mekânlarda bu renk tercih edilmektedir. Bu renk aynı zamanda ruhani ve mistik bir renk olarak da ifade edilmektedir.
Kahverengi: Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Bu renk insanı hareketlendirir, sistemli ve planlı çalışmasını sağlar. Kahverengi, hayatın akışını hızlandırır ve kişiyi değişime hazır hâle getirir.
Pembe Renk; Romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki pembe renk, insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Uyum, güven ve rahatlığı ifade etmektedir. Bu rengi genellikle kadınlar ve çocuklar tercih etmektedir. Bu da ürkekliğin ve çekingenliğin verdiği bir istekten kaynaklanmaktadır. Bu renk genelde kişilerde rahatlık duygusu uyandırır.
Turuncu Renk: Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Dahası kırmızı ile sarının olumlu yönlerini üzerinde toplamayı başaran çok eşsiz bir renktir. Günbatımını, vitamini akla getirir. Sonsuzluğu, enerjiyi çağrıştırır. Turuncu renk insanda neşe uyandırır.
Gri Renk; Siyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılması sonucu elde edilen bir renk olan gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir. Birçok resmi dairelerde ve toplantılarda bu renk tercih edilebilmektedir. Gri renk, insanın enerjisini tüketen, onu ağırlaştıran bir renk olarak bilinmektedir.

Share
1.435 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...