logo

REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir.
Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir.
Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma arzusu, kazanma sevdası ya da adına ne dersek diyelim kiminin içinde yaşadığı, kiminin dışa fazlasıyla vurduğu “rakip olma” halidir. Rekabet, üstünlük sağlamak için rakiplere karşı yürütülen yarışların bütünüdür. Aynı amacı güden kimseler arasındaki çekişme, yarışma ve yarıştır.
Rekabet kelimesi Arapçada denetim, kontrol, gözetmek, dikkat etmek, gözünü ayırmamak anlamlarındaki “raqâbat” kelimesinden türemiştir. Türkçe anlamı ise rakibi gözetim altında tutma şeklinde tanımlayabiliriz. Rekabette önemli olan kavram kısıtlılıktır. Kısıtlılık rekabetin nedenidir.
Herkesin yaşamak ve kazanmak için bir tutkuya ihtiyacı vardır. İşte bu rekabet ruhu, bizi hayallerimizi gerçekleştirmek ve bir numara olmak için her şeyimizi vermeye itmektedir.
Kalitenin ve verimliliğin artmasında rekabetin önemi sadece ticari kuruluşlar için geçerli değildir. Hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Kuruluş, işletme, birey, grup arasında olabilir. Günlük hayatımızda da rakiplerimiz olabileceği gibi iş hayatında ve sosyal çevrede de bu durumla karşılaşabiliriz.
Her yaştan sporcu için rakiplerine üstünlük sağlamak duygusu cazip gelmektedir. Ancak, bunlar genellikle kolay yoldan ve hep kazanmak isteği şeklindedir. İster eğlence, ister mücadele, ister meslek olarak spor yapan her sporcunun adil bir oyunda eğlenmeyi ve yarışmayı hak etmesi gerekir.
Türkiye, piyasa ekonomisi prensibine dayalı ekonomik bir sisteme sahiptir. Günümüzde Türkiye, serbest ve dürüst rekabetin düzenlenmesi için gerekli hukuki alt yapısını esas itibariyle tamamlamıştır. Rekabet hukukunun, piyasada serbest ve dürüst, bir rekabetin sağlanması amacına hizmet ettiği kabul edilmektedir.
Kapitalizmi yürüten şey rekabetçi bir piyasadır. Rekabetin önemi, gelişmenin önünü açar, insanlığın gelişimine katkı sağlar. Bizi yaratıcı olmaya iter ve öğrenmemizi sağlar. İnsanların yeni bir şeylerle ortaya çıkıp şanslarını denemelerine imkân sağlar. Amacımıza odaklanmamızı sağlar. Rekabet bizi gerçek dünyaya hazırlar. Doğanın bir parçasıdır. Rakiplerimizin olması hayatımızı daha eğlenceli bir hale getirir.
Bu nedenle, çocuklarınıza hem eğlenmek hem kazanmak amacıyla spor yapmalarına izin verin. Bu onların hayat yolunda kendilerini geliştirmelerine ve yaptıkları işe yüreklerini koymalarına imkân tanır. Onlara insan olmanın temelini aşılar ve hayatta büyük işler başarma yolunda ilerlemelerini sağlar.
Hayatta birilerini geçmek istiyorsanız gelişmek zorundasınız. Bizi yaratıcı olmaya, yeni şeyler bulmaya iter. İnsanlar yarıştıkça yeni şeyler bulur ve sonuç olarak tüm dünya gelişir. Rekabet sizin ilerlemek için dar kalıplardan sıyrılıp yeni fırsatlar peşinde koşmanızı sağlar.
Rekabeti ortadan kaldırdığınızda ise insanları yalnızca kazanma duygusundan mahrum etmiş olmazsınız. Aynı zamanda onların öğrenme ve gelişme şanslarını da ellerinden almış olursunuz. Kaybetmek, hatalarımızdan ders almayı sağlayarak bize hayat deneyimi kazandırması açısından olumlu bir şeydir. Böylelikle kendimizi geliştirebilir ve gelecek sefer kazanan biz olabiliriz.
Rekabet amaçlarımıza odaklanmamızı sağlar. Rekabet olmazsa tembelleşir ve motivasyon kazanmakta zorlanırız. Rekabet bizi başarmaya iten yegâne kuvvetlerden biridir. Rekabetin ilk kuralı, kazanmayı diğerlerinden çok istemelisiniz. Rakiplerinizi gölgede bırakmak istiyorsanız yeni bir şeyler ya da fikirler ortaya çıkarmak zorundasınız.
Sağlıklı rekabetin sizleri güçlü kılacağını da unutmayın.

Share
190 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...