logo

RADİKAL İSLAMİ HAREKETLER

1566

Radikal eylemlerin çıkış nedeni, batılılaşma sürecinde ezilen, horlanan, inanma ve yaşam hakkı ellerinden alınmak istenen insanlar olarak, ya da böyle olanları korumak maksadıyla ortaya çıkmıştır.
Radikal İslam’ı bir çıkış noktası olarak gören radikal eylemciler, ideolojileri adına, inançları adına insanları öldürebiliyor, yok edebiliyor, insanı dehşete düşüren aşırılığı yapabiliyorlar.
Radikal İslami hareketlerin yapısal ve düşünsel söylemleri şu kavramlar üzerinde odaklanmıştır : Cihad, savaş, hüküm/ hâkimiyet, İ’lay-ı Kelimetullah, hilafet, ulu’l-emir, şura, şeriat, itaat, tevhid, küfür, hizip, mülk, ümmet-millet, taalût, caalût, dar’ul-İslam, dar’ul-harp v.s
Radikal eylemcileri, ölmeye, öldürmeye istekli kılan inançlar nelerdir? Bu bağlamda şiddet ve din içerikli söylemleri dini bilimler açısından ele almak artık kaçınılmaz olmuştur.
Zira son yıllarda en dikkat çekici ve beklenmedik gelişmelerle haklı çıkarılmaya çalışılabilen şiddet eylemlerinin yeniden canlandığını görmekteyiz. Batılı bazı yazarlar bu şiddet türüne mukaddes veya kutsal terör adını vermektedirler.
Ayrıca İslam’ı bir şiddet dini ve mensuplarının da şiddet ürettiğini düşündürecek bir kampanya ile Müslümanlar karşı karşıya bulunmaktadırlar.
Burada şu gerçeğin de altını çizmekte yarar var. Kur’an’ın içerisinde çatışmaya, kıtale, savaşa ve hatta şiddete eğilimli kalıplar vardır. Bu kalıpları, dini eylemlerini gerçekleştirmek isteyenlerle siyasi yöntemlerini oluşturmak adına hareket edenler delil olarak kullanmaktadırlar.
Birtakım bilim erbabı da, eylemcilerin kavramları kullanmalarında onları haklı çıkaracak fetvalar vermişlerdir. İşte bu yüzdendir ki dinsel söylemleri incelemek ve bir sonuca varmak çok karmaşıktır ve çok dikkatli bir incelemeyi gerektirir. Bize göre bu söylemleri ve din ile olan ilişkisini siyasi mülahazalardan uzak olarak hem teolojik hem sosyolojik hem de tarihi olarak tahlil etmek gerekmektedir.
Dinler insanları bölmek, birbirlerine düşürmek için gelmemişlerdir. Din, insanların barış ve huzur içerisinde yaşamalarını amaç edinen bir olgudur. Din, yapısı gereği radikalizmi teşvik edici değil engelleyici bir unsurdur. Çünkü Allah gerçekten bize gönderdiği dinde aşırılığı istememektedir.

Share
1.311 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

#

RADİKAL İSLAMİ HAREKETLER” için 1 yorum

 1. Hocam yazılarınızı ilgi ile okuyor ve yararlanıyorum, bu yazınızda da yine güncel bir konuyu gündeme getirerek önemli açıklamalar yapmışsınız. Teşekkür ederim.
  Görüşlerinize katılmakla birlikte bana göre önemli bulduğum bazı hususlara değinmekte yararlı buluyorum.
  Hocam, bizim sorunlarımızın başında günlük siyasi çıkarlar uğruna tüm bir geleceğimizi ateşe atmaktan ülkemizi mahvetmekten çekinmeyen sorumsuz siyasetçilerin varlığından kaynaklanmaktadır.
  Bunu artık açıkça ortaya koymak zorundayız…
  “…Dinler insanları bölmek, birbirlerine düşürmek için gelmemişlerdir. Din, insanların barış ve huzur içerisinde yaşamalarını amaç edinen bir olgudur. ” sözünüze katılıyorum. ancak neden dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında hiç bir İslam ülkesinin bulunmadığını kendi kendimize sormak zorundayız.
  Belki bilginiz vardır dünyanın en huzurlu ülkeler sıralamasında maalesef 136. sıradayız… Bu konuda yayınlanan bir araştırmayı da size gönderiyorum. Selam ve sevgilerimle,
  Ertuğrul Gönenç

  Dünyanın En Huzurlu 10 Ülkesi
  Ekonomi ve Barış Enstitüsü dünyanın en huzurlu ülkelerini sıraladı. Enstitünün her sene yayımladığı Küresel Barış Endeksi’ne göre, İzlanda ve Danimarka dünyanın en huzurlu iki ülkesi olmayı sürdürüyor.
  Türkiye kaçıncı sırada?
  Araştırma kapsamında incelenen 162 ülkenin 81’inde huzur artarken, 78’inde ise azaldığı görülüyor. En huzurlu 20 ülkenin 15’i Avrupa’da bulunuyor. Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135’inci oldu.
  İşte dünyanın en huzurlu 10 ülkesi
  1 – İzlanda
  2 – Danimarka
  3 – Avusturya
  4 – Yeni Zelanda
  5 – İsviçre
  6 – Finlandiya
  7 – Kanada
  8 – Japonya
  9 – Avustralya
  10 – Çek Cumhuriyeti
  Barış, huzur, ticaret, kültür, ekonomi ve politika gibi faktörler dikkate alınarak yapılan araştırmada ayrıca, ülkelerin kendilerinde ya da bulundukları bölgelerdeki savaş durumları ve ülkelerin savaşlara katılımları da etkili rol oynuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...