logo

PRATİK BİLGİLER

Bu haftaki yazımda günlük hayatımızı kolaylaştıracak bazı pratik bilgilerden bahsetmek istiyorum. Aktaracağım bilgilerin bir kısmı belki birçoğumuzun her zaman uyguladığı bilgiler olabilir. Öyle de olsa en azından tekrar ederek doğru bildiğiniz yanlışları ortaya çıkarmış olursunuz. Ayrıca bilmediğiniz bazı bilgileri de öğrenerek yaşamınızı daha rahat ve anlamlı hale getirebilirsiniz. İnternetten araştırdığım ve maddeler halinde sunacağım pratik bilgilerin bazıları şöyle.
* Ağız kokusunun sebebi çoğunlukla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen iki bardak su içilmelidir. Ya da Maydanoz tüketilmelidir. Çünkü Maydanozun özünde anında nefesi yenileyici kimyasallar bulunmaktadır.
* Açılmayan kavanoz kapağını sıcak suyun altına tutarsanız metal kapak genişleyeceğinden kavanozun kapağı kolaya açılacaktır.
* Limon gibi asitli meyveleri daha sulu hale getirmek için 15- 20 saniye mikro dalga fırında ısıtmanız yeterli olacaktır.
* Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce soğuk suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.
* Yeni bir tava satın aldığınızda ilk önce içinde bir miktar sirke kaynatın. Bu işlem ilerde kızartmalarınızın tavaya yapışmasını önleyecektir.
* Mobilyaların yerlerini değiştirdiğiniz zaman halıların üzerinde iz bırakır. Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzden eser kalmadığını göreceksiniz.
* Satın aldığınız plastik ve cam eşyaların üzerlerine veya altlarına yapıştırılan etiketleri kolayca çıkartmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün. 15 dakika sonra bir bezle ovalayıp yıkayın. Eşya üzerinde hiçbir bir leke ve çizilme olmayacaktır.
* Cep telefonunuzu şarj ederken uçak modunu açarsanız iki kat daha hızlı şarj edersiniz.
* Un, bulgur, pirinç gibi gıdaların böceklenmemesi için kavanozun içerisine bir adet defneyaprağı koymanızda fayda vardır.
* Dirsek ve ayak topuklarınızın sertleşmesini istemiyorsanız bir dilim limon ile ovunuz. Böylece yumuşak olacaktır.
* Pamuklu giysilerin çekmemesi için ilk yıkamadan önce bir gece soğuk suyun içerisinde bekletin ve sonra yıkayın, giysinin çekmediği görülecektir.
* Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyorsa onları birkaç dakika buhara tutmanızda fayda var.
* Cevizlerin kabuklarını kolayca açabilmek için onları bir gece tuzlu suyun içinde bekletin. Ceviz kabukları kolayca açılacak ve içleri de dağılmayacaktır.
* Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız bir çorba kaşığı suyun içerisine bir tatlı kaşığı mısır unu karıştırın. Hazırladığınız karışımı yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.
* Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa sakın üzülmeyin. Tencerenize bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirkeyi kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.
* Banyodaki duş başlığı tıkanmış ise sirkeli suda bekletmek deliklerin temizlenmesine ve açılmasına yardımcı olacaktır.
Bu bilgiler aklınızda bulunsun.
Bir gün mutlaka işinize yarayacaktır. Yaşamınızı daha rahat, huzurlu ve daha kolay geçirmeniz dileğiyle…

Share
979 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...