logo

PRATİK BİLGİLER

Bu haftaki yazımda günlük hayatımızı kolaylaştıracak bazı pratik bilgilerden bahsetmek istiyorum. Aktaracağım bilgilerin bir kısmı belki birçoğumuzun her zaman uyguladığı bilgiler olabilir. Öyle de olsa en azından tekrar ederek doğru bildiğiniz yanlışları ortaya çıkarmış olursunuz. Ayrıca bilmediğiniz bazı bilgileri de öğrenerek yaşamınızı daha rahat ve anlamlı hale getirebilirsiniz. İnternetten araştırdığım ve maddeler halinde sunacağım pratik bilgilerin bazıları şöyle.
* Ağız kokusunun sebebi çoğunlukla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen iki bardak su içilmelidir. Ya da Maydanoz tüketilmelidir. Çünkü Maydanozun özünde anında nefesi yenileyici kimyasallar bulunmaktadır.
* Açılmayan kavanoz kapağını sıcak suyun altına tutarsanız metal kapak genişleyeceğinden kavanozun kapağı kolaya açılacaktır.
* Limon gibi asitli meyveleri daha sulu hale getirmek için 15- 20 saniye mikro dalga fırında ısıtmanız yeterli olacaktır.
* Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce soğuk suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.
* Yeni bir tava satın aldığınızda ilk önce içinde bir miktar sirke kaynatın. Bu işlem ilerde kızartmalarınızın tavaya yapışmasını önleyecektir.
* Mobilyaların yerlerini değiştirdiğiniz zaman halıların üzerinde iz bırakır. Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzden eser kalmadığını göreceksiniz.
* Satın aldığınız plastik ve cam eşyaların üzerlerine veya altlarına yapıştırılan etiketleri kolayca çıkartmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün. 15 dakika sonra bir bezle ovalayıp yıkayın. Eşya üzerinde hiçbir bir leke ve çizilme olmayacaktır.
* Cep telefonunuzu şarj ederken uçak modunu açarsanız iki kat daha hızlı şarj edersiniz.
* Un, bulgur, pirinç gibi gıdaların böceklenmemesi için kavanozun içerisine bir adet defneyaprağı koymanızda fayda vardır.
* Dirsek ve ayak topuklarınızın sertleşmesini istemiyorsanız bir dilim limon ile ovunuz. Böylece yumuşak olacaktır.
* Pamuklu giysilerin çekmemesi için ilk yıkamadan önce bir gece soğuk suyun içerisinde bekletin ve sonra yıkayın, giysinin çekmediği görülecektir.
* Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyorsa onları birkaç dakika buhara tutmanızda fayda var.
* Cevizlerin kabuklarını kolayca açabilmek için onları bir gece tuzlu suyun içinde bekletin. Ceviz kabukları kolayca açılacak ve içleri de dağılmayacaktır.
* Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız bir çorba kaşığı suyun içerisine bir tatlı kaşığı mısır unu karıştırın. Hazırladığınız karışımı yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.
* Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa sakın üzülmeyin. Tencerenize bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirkeyi kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.
* Banyodaki duş başlığı tıkanmış ise sirkeli suda bekletmek deliklerin temizlenmesine ve açılmasına yardımcı olacaktır.
Bu bilgiler aklınızda bulunsun.
Bir gün mutlaka işinize yarayacaktır. Yaşamınızı daha rahat, huzurlu ve daha kolay geçirmeniz dileğiyle…

Share
1.291 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...