logo

PRATİK BİLGİLER-2

Hız, teknoloji ve bilgi çağındayız. Sürekli olarak bir iş koşuşturmacası içindeyiz. Modern çağın günlük rutininde, sorumlu olduğumuz iş alanlarında pratik yollar izleyerek vakit kazanabilmek bizim için oldukça önemli gözükmektedir.
Evde, işte, okulda, trafikte veya herhangi bir yerde vakitten tasarruf etmemize yardımcı olan ve bütçemizi de koruyan pratik bilgiler hep ifade edilmektedir. Küçük görünen bazı pratik bilgilerin aslında hayat için oldukça önemli olduğunu ve yaşamı kolaylaştırdığını biliyoruz.

İnternetten araştırdığım ve maddeler halinde sunacağım pratik bilgiler ve küçük ipuçları şöyle.

-Eğer çayını uyku açmak ve canlanmak için içeceksen en fazla 5 dakika demlemeli; aksine sakinleşmek ve rahatlamak için içeceksen daha uzun süre demlemelisin. Demleme süresi uzadıkça çayın kafein oranı düşmektedir.
– Uzun yol yürüdüğünüzde ayaklarınız şişiyor ve yorgun hissediyorsanız, yapacağınız tek şey ayağınızı ve ayak bileğinizi kolonya ile ovmak olacaktır.
– Metal alerjisi olan kişiler küpe taktıklarında kulaklarında yara oluşur. Bu sorunu önlemek için kullandığınız metal küpenin iğneli kısmını şeffaf ojeyle kaplamanız yeterli olacaktır.
– Karıncalara zarar vermeden onlardan kurtulmak istiyorsanız kimyasallar yerine karıncaların geçtiği noktalara kahve telvesi dökebilirsiniz. Karıncalar bu yöntem ile yavaş yavaş evinizi terk edeceklerdir.
– Ütünüzün altını tuz ve sirke ile silerseniz leke tutmasını ve çamaşıra yapışmasını önlemiş olursunuz.
– Koltuklarınızın halıda bırakmış olduğu izleri yok etmek için iz olan yere bir buz koyun ve erimesini bekleyin. Buz eridikten sonra elektrik süpürgesiyle oradaki nemi alabilirsiniz. Bu yöntemle halınızdaki izlerin yok olduğunu göreceksiniz.
– Pilav pişirirken içine koyacağınız birkaç damla limon suyu ile pilavın tane tane olmasını sağlayabilirsiniz.
– Suya tuttuğunuz bir bıçak kullanarak kestiğinizde peynir daha düzgün kesilir. Böylelikle bıçak üzerinde peynir de kalmamış olur.
– Giysilerin tertemiz kokması için gardıroba küçük keselerde sabun koyun ve en az 6 saat dolap kapağını açmayın. Giysileriniz mis gibi kokacaktır.
– Arı ve sivrisinek sokmalarında kaşıntı ve şişliği önlemek için bir kesme şekeri hafifçe ıslatıp sokulan yere bir süre bastırın. Ya da o bölgeye yarım çiğ patates bastırın.
– Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve süreyi azaltmak için ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo koyun. Sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktır.
– Banyodaki duş başlığı tıkanmış ise sirkeli suda bekletmek deliklerin temizlenmesine ve açılmasına yardımcı olacaktır.
– Kalorifer peteklerinin arkasına folyo koyarak ısıyı tekrar odaya yansıtarak kışın daha fazla ısının.
– Satın aldığınız kiviler çok sert ve ham ise bir gece boyunca plastik bir torbada elma veya armutla saklayın.
– Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın. Ya da bir kapta sirkeli su kaynatın.
– Satın aldığınız kahveyi taze saklamak istiyorsanız cam kavanoza boşaltıp içine iki adet kesme şeker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahvenizin taze kaldığını göreceksiniz.
– Bayatlamış ekmeklerin üzerine su serpin ve folyo kâğıda sarıp 5-10 dakika fırınlayın. Böylece taptaze olacaktır.
– Muzun daha uzun süre dayanması için koparıldığı yeri streç film ile sarmanız yeterli olacaktır.
– Bir bardağa su ve tuz koyun. Bu tuzlu suyu hafifçe burnunuza çekin, bırakın. Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacaktır. Bu işlem sonunda burnunuz açılacaktır.
Bazılarınız bu bilgileri biliyor olabilir.
Yine de bu bilgiler aklınızda bulunsun. Bir gün mutlaka işinize yarayacaktır. Yaşamınızı daha rahat, huzurlu ve daha kolay geçirmeniz dileğiyle…

Share
158 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...