logo

POLİS TEŞKİLATI KURULUŞ HAFTASI

Polis, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve toplumun düzen içerisinde yaşamını sürdürmesi için hukuk ilkeleri içerisinde güvenlik hizmeti sunan teşkilata mensup memurdur. Bazen polis kelimesinin yerine emniyet ifadesi de kullanılmaktadır. Diğer bir ifade ile toplumun güvenliğini ve huzurunu sağlamakla görevli polislerimiz, kötü niyetli ve vicdanı olmayanların karşısında duran kanun adamlarıdır.
İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlamak, insanların can ve mal güvenliğini korumak, yasa hâkimiyetini sağlamak durumundadır. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır. Bu kuvvet de polis teşkilatı olup, toplumdaki huzuru ve düzeni sağlamak amacıyla kurulmuştur.
Toplumun barış ve huzur içerisinde yaşaması konusunda önemli bir görev üstlenen, bu görev doğrultusunda günlerce vazife başından ayrılmadan çalışmalar yapan polislerimiz, ülke genelinde asayişin sağlanması, mal ve can güvenliğinin korunması için gayret gösterirler.
Polislik mesleği toplumun en önemli meslekleri arasındadır. Çünkü bir toplumun gelişmişlik oranı, suçluların sokakta gezmemesi ve halkın huzur içerisinde yaşamasıyla da ölçülmektedir.
Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından sonra gerek Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul’da ve gerekse diğer illerde iç güvenlik hizmetlerinin eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmesi üzerine “Türk Polis Teşkilatı” modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra teşkilat, diğer bölgelerde de örgütlenmiştir.
Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu” ile yetkilendirilmiş bir teşkilat olarak işlevini devam ettirmektedir.
Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı, 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan, her yıl “Polis Günü” olarak kutlanmakta, içerisinde bulunduğu hafta ise “Polis Haftası” olarak anılmaktadır.
İçişleri Bakanlığına bağlı bir Genel Müdürlük olan teşkilat, merkezde Daire Başkanlıkları, taşrada il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiş olup, konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır. Kırsalda görevini askeri polis olan jandarmaya bırakmıştır. Suç türlerinin değişken olması neticesi polis teşkilatında da bu değişen suç ile mücadele edebilmek için her geçen gün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.
İlk kuruluş amacında yaşanan karışıklıkların önüne geçilmesi ve sorunların çözülmesi olsa da günümüzde polisler yoğun olarak halkın can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler almakta ve çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen tüm kötü olaylar karşısında polislerimize önemli bir sorumluluk düşmektedir.
Hiç şüphe yok ki modern ve gelişmiş ülkelerde polis halk için bir güvence kaynağıdır. Kapkaç, hırsızlık, cinayet, dolandırıcılık, terör veya başka suçlarla kolaylıkla müracaat edilebilen mercidir. Kamu düzenini bozucu bir suç işlendiğinde adli polis, delilleri toplamak, suçu işleyen şahısların izini sürüp yakalamak, Cumhuriyet Savcısı adına soruşturmayı yürütmek ve suçluları adalete teslim etmekle görevlidir.
Polislerimiz canları pahasına da olsa suçluların peşine düşmekte ve bizlere huzurlu bir toplum sunmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Polislerimize sadece polis haftasında değil, her zaman onlara saygı gösterilmeli ve görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için onlara yardımcı olmalıyız.
Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinde bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece ve gündüz fedakârca görev yapan Türk Polis Teşkilatının 175. Yılını kutluyorum.

Share
8.007 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KEYİF VEREN ALIŞKANLIKLAR : 4 ALKOL ALIŞKANLIĞI

  03 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Alkolun tarihçesi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ancak kırıntı bilgilerden elde ettiğimiz bazı notlara göre Sümerlilerin alkolü kullandığıdır. Bu da gösteriyor ki zevkin ve işretin olduğu her yerde alkol da var olmuş ve uzun M.Ö. VI Asırlarda kullanılmaya başlanmıştır. Zira höyüklerde çıkarılan büyük ve değişik toprak küpler bunun küçük belgeleridir. Özbekistan’da kavun ve üzüm çok verimlidir ve lezzetlidir. Bu bölgede öyle zannediyorum ki çeşitli zevkleri tadarken şarap içerek zevklerinin doruğuna çıktıkları da bir gerçektir. Cihang...
 • Kayseri ve Develi’nin İlk Hanım Şoförü : Ceyda AVCI

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Ceyda öğretmen Develi'nin saygın Avcı ailesinin dört kız üç erkek evlatlarının dördüncü çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Develi'de bitirdikten sonra, ailesi onu öğretmen olması için Adana Yatılı Kız Öğretmen okuluna gönderir. 1960 yılında buradan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Develi'ye döner. Adana'da beraber okudukları Ayşe Soylu ile ilk görevleri olarak da Soysallı Köyü'nün ilkokuluna tayin edilirler, Ceyda Avcı başöğretmen olarak bu okulda çalışmaya başlar. Bir İlk'in Hikâyesi: İlk dönemde eski okulları köyün içerisindedir. Daha so...
 • Farkındalık -4

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Neden “Bisiklet Kültürünü“ yaymak istediğimizin sebeplerine geliyoruz yavaş yavaş.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sorunların çözülmesi için neden “ Bisiklet”i seçtiğimizi anlatacağız. Bisikletin faydalarından bahsederek konuya giriş yapmak istedik.Çünkü daha önce de anlattığımız gibi toplumda eğitim gerilediği için insanlarımızda bilinç düzeyi çok düştü.Dolayısıyla bu işe en baştan başlamamız gerektiğini ve neden bu işe girdiğimizi anlatmamız gerektiğini 5 yıllık mücadelenin sonunda anlamış bulunuyoruz :) 1. Bisiklet Pratiktir, Zama...
 • ULUSLARARASI KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve elde edilen ürünleri değerlendirmektir. İnsanlar hayatlarının her safhasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birlik, beraberlik ve dayanışma, toplumsal hayatta insanları kuvvetlendirir. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortakla...