logo

POLİS TEŞKİLATI KURULUŞ HAFTASI

Polis, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve toplumun düzen içerisinde yaşamını sürdürmesi için hukuk ilkeleri içerisinde güvenlik hizmeti sunan teşkilata mensup memurdur. Bazen polis kelimesinin yerine emniyet ifadesi de kullanılmaktadır. Diğer bir ifade ile toplumun güvenliğini ve huzurunu sağlamakla görevli polislerimiz, kötü niyetli ve vicdanı olmayanların karşısında duran kanun adamlarıdır.
İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlamak, insanların can ve mal güvenliğini korumak, yasa hâkimiyetini sağlamak durumundadır. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır. Bu kuvvet de polis teşkilatı olup, toplumdaki huzuru ve düzeni sağlamak amacıyla kurulmuştur.
Toplumun barış ve huzur içerisinde yaşaması konusunda önemli bir görev üstlenen, bu görev doğrultusunda günlerce vazife başından ayrılmadan çalışmalar yapan polislerimiz, ülke genelinde asayişin sağlanması, mal ve can güvenliğinin korunması için gayret gösterirler.
Polislik mesleği toplumun en önemli meslekleri arasındadır. Çünkü bir toplumun gelişmişlik oranı, suçluların sokakta gezmemesi ve halkın huzur içerisinde yaşamasıyla da ölçülmektedir.
Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından sonra gerek Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul’da ve gerekse diğer illerde iç güvenlik hizmetlerinin eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmesi üzerine “Türk Polis Teşkilatı” modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra teşkilat, diğer bölgelerde de örgütlenmiştir.
Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu” ile yetkilendirilmiş bir teşkilat olarak işlevini devam ettirmektedir.
Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı, 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan, her yıl “Polis Günü” olarak kutlanmakta, içerisinde bulunduğu hafta ise “Polis Haftası” olarak anılmaktadır.
İçişleri Bakanlığına bağlı bir Genel Müdürlük olan teşkilat, merkezde Daire Başkanlıkları, taşrada il ve ilçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiş olup, konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır. Kırsalda görevini askeri polis olan jandarmaya bırakmıştır. Suç türlerinin değişken olması neticesi polis teşkilatında da bu değişen suç ile mücadele edebilmek için her geçen gün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.
İlk kuruluş amacında yaşanan karışıklıkların önüne geçilmesi ve sorunların çözülmesi olsa da günümüzde polisler yoğun olarak halkın can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler almakta ve çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen tüm kötü olaylar karşısında polislerimize önemli bir sorumluluk düşmektedir.
Hiç şüphe yok ki modern ve gelişmiş ülkelerde polis halk için bir güvence kaynağıdır. Kapkaç, hırsızlık, cinayet, dolandırıcılık, terör veya başka suçlarla kolaylıkla müracaat edilebilen mercidir. Kamu düzenini bozucu bir suç işlendiğinde adli polis, delilleri toplamak, suçu işleyen şahısların izini sürüp yakalamak, Cumhuriyet Savcısı adına soruşturmayı yürütmek ve suçluları adalete teslim etmekle görevlidir.
Polislerimiz canları pahasına da olsa suçluların peşine düşmekte ve bizlere huzurlu bir toplum sunmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Polislerimize sadece polis haftasında değil, her zaman onlara saygı gösterilmeli ve görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için onlara yardımcı olmalıyız.
Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinde bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece ve gündüz fedakârca görev yapan Türk Polis Teşkilatının 175. Yılını kutluyorum.

Share
8.441 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...