logo

PARA KOLEKSİYONCUSU-1

Bana Para koleksiyonculuğu nerden, hangi merak duygusuyla başladı bilemiyorum. Ancak koleksiyon defterime baktığım zaman müzeye kayıt tarihi 1980.Bu konuda, Mehmet Çayırdağ, Halit Erkiketlioğlu ,Alim Gerçel,Mahmut Telcioğlu ve Kadir Özdamarlar başı çeken bir grup dosttu.Bu arkadaşımızla Kayseri Nümusmatik Derneği’ni kurmuştuk ki,alanında İstanbul’dan sonra ikinci dernekti. Şimdilerde kurduğumuz bu derneğin on beş üyesi vardır. Üyelerin azlığının sebebi koleksiyonerliğin bir tutku oluşudur . İkincisi ise imkan ve sürekli ilgi işi olmasıdır. Bir başka zorlu iş ise eski paraların temin etmede özel ve resmi zorluklardır!
Konu nerden aklıma geldi? Şimdilerde yıllardır hizmet veren Müze binası, Kayseri Kalesi içerisindeki yeni yerine taşınmaktadır. Elbette sevindirici bir olaydır. Kayseri yeni bir kültürel mekana kavuşmaktadır! Bir de her aralık ayında bu kayıtlı paralar ilgililer tarafından denetlenir. İşte taşınma dolayısıyla aralık ayında yapılan denetim, bu erken taşınma sebebiyle ekim ayına alınmış.
Denetim için davet gelince albümümüzü alarak müzenin yolunu tuttuk .İşte uzun zaman ilgilenemediğim madeni, kağıt ve hatıra paralarımızı bir daha inceleme imkanı buldum.
Develi’de yıllardır definecilik çok rağbet bulmuş ve çoğu palavra çok olay dinlemişizdir. Onlarla sıkı bir bağlantımız olmuştur. Bu konuda Develi’de definecilik konusunda epey bilgi edinmiştik .Develi darphanesi ve 1267 tarihinde Develi’de basılan Selçuklu gümüş madeni para hakkında bilgileri çok eskiden öğrenmiştim. Şimdilerde iki genç arkadaşı ciddi olarak bu konuya el attıklarını, görüyorum. İnşallah uzun zaman buişi sürdürürler. Zira bu sayede Develi’de bulunan kıymetli etnografik malzemeler de ortaya çıkacaktır.
Para albümlerimi karıştırırken albümler arasında paralar ile ilgili gazetelerden kesip sakladığım gazete küpürlerini bir daha okumak imkanı buldum. Bunlardan ikisi çok önemliydi. Birincisi nümusmatikler duayeni Emekli Deniz Kurmay Albay Güvendik Fişekçioğlu’na ,ikincisi ise Üç Ayrı Kıtada Basılan Osmanlı Sikkeleri’ni kitaplaştıran Atom Damalı’nın kitabı hakkında özet ama özlü bir bilgi.
Fişekçioğlu’nun verdiği bilgileri haber yapan gazeteci Bülent Yardımcı .Hangi gazetede çalıştı ve ne zaman bu haberi yaptığı konusunda bilgi eksik. Demek ki hassas değilmişim veya tarihlendirme ihmal davranmışım !
Eski paralar çil,temiz, silik ve nadir olmak üzere alış ve satış değerlendirilir. Buna göre fiyatlar ayarlanır. Habere göre:”Fişekçioğlu ,elindeki tam takım1.Emisyon banknotu satışa çıkardı.1,5,10,50,100,500 ve 100 0liralık 7 adet banknottan oluşan koleksiyona 300 bin avro değer biçti. Koleksiyonun en önemli parçası ,ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı bulunan koyu mavi bin liralık banknot. Bu banknota biçilen değer ise 250 bin avro.”
Ayrıntı bir bilgi daha: Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar piyasaya 8.emisyon dediğimiz banknotları kullanıyoruz.8.emisyon1,5,10,50 ve 100 YTL’lik banknotlardan oluşuyor.
Mustafa Kemal Atatürk döneminde piyasaya sürülen 1.Emisyon ise 1,5,10,50,100,500 ve 1000 liralık yedi adet kağıt paradan oluşuyor .Dünyada Türkiye Cumhuriyeti’nin dolaşıma sürdüğü 1.emisyo banknotların tümüne sahip üç kişi var.Üç kişiden biri1.emisyon diğer örnekleri biri Türkiye’de diğeri İse İsviçre’de yaşayan iki Türk te bulunuyor.” Demektedir.
Devamı gelecek haftaya.
25.10.2018.

Share
2.566 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...