logo

PARA KOLEKSİYONCUSU-1

Bana Para koleksiyonculuğu nerden, hangi merak duygusuyla başladı bilemiyorum. Ancak koleksiyon defterime baktığım zaman müzeye kayıt tarihi 1980.Bu konuda, Mehmet Çayırdağ, Halit Erkiketlioğlu ,Alim Gerçel,Mahmut Telcioğlu ve Kadir Özdamarlar başı çeken bir grup dosttu.Bu arkadaşımızla Kayseri Nümusmatik Derneği’ni kurmuştuk ki,alanında İstanbul’dan sonra ikinci dernekti. Şimdilerde kurduğumuz bu derneğin on beş üyesi vardır. Üyelerin azlığının sebebi koleksiyonerliğin bir tutku oluşudur . İkincisi ise imkan ve sürekli ilgi işi olmasıdır. Bir başka zorlu iş ise eski paraların temin etmede özel ve resmi zorluklardır!
Konu nerden aklıma geldi? Şimdilerde yıllardır hizmet veren Müze binası, Kayseri Kalesi içerisindeki yeni yerine taşınmaktadır. Elbette sevindirici bir olaydır. Kayseri yeni bir kültürel mekana kavuşmaktadır! Bir de her aralık ayında bu kayıtlı paralar ilgililer tarafından denetlenir. İşte taşınma dolayısıyla aralık ayında yapılan denetim, bu erken taşınma sebebiyle ekim ayına alınmış.
Denetim için davet gelince albümümüzü alarak müzenin yolunu tuttuk .İşte uzun zaman ilgilenemediğim madeni, kağıt ve hatıra paralarımızı bir daha inceleme imkanı buldum.
Develi’de yıllardır definecilik çok rağbet bulmuş ve çoğu palavra çok olay dinlemişizdir. Onlarla sıkı bir bağlantımız olmuştur. Bu konuda Develi’de definecilik konusunda epey bilgi edinmiştik .Develi darphanesi ve 1267 tarihinde Develi’de basılan Selçuklu gümüş madeni para hakkında bilgileri çok eskiden öğrenmiştim. Şimdilerde iki genç arkadaşı ciddi olarak bu konuya el attıklarını, görüyorum. İnşallah uzun zaman buişi sürdürürler. Zira bu sayede Develi’de bulunan kıymetli etnografik malzemeler de ortaya çıkacaktır.
Para albümlerimi karıştırırken albümler arasında paralar ile ilgili gazetelerden kesip sakladığım gazete küpürlerini bir daha okumak imkanı buldum. Bunlardan ikisi çok önemliydi. Birincisi nümusmatikler duayeni Emekli Deniz Kurmay Albay Güvendik Fişekçioğlu’na ,ikincisi ise Üç Ayrı Kıtada Basılan Osmanlı Sikkeleri’ni kitaplaştıran Atom Damalı’nın kitabı hakkında özet ama özlü bir bilgi.
Fişekçioğlu’nun verdiği bilgileri haber yapan gazeteci Bülent Yardımcı .Hangi gazetede çalıştı ve ne zaman bu haberi yaptığı konusunda bilgi eksik. Demek ki hassas değilmişim veya tarihlendirme ihmal davranmışım !
Eski paralar çil,temiz, silik ve nadir olmak üzere alış ve satış değerlendirilir. Buna göre fiyatlar ayarlanır. Habere göre:”Fişekçioğlu ,elindeki tam takım1.Emisyon banknotu satışa çıkardı.1,5,10,50,100,500 ve 100 0liralık 7 adet banknottan oluşan koleksiyona 300 bin avro değer biçti. Koleksiyonun en önemli parçası ,ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı bulunan koyu mavi bin liralık banknot. Bu banknota biçilen değer ise 250 bin avro.”
Ayrıntı bir bilgi daha: Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar piyasaya 8.emisyon dediğimiz banknotları kullanıyoruz.8.emisyon1,5,10,50 ve 100 YTL’lik banknotlardan oluşuyor.
Mustafa Kemal Atatürk döneminde piyasaya sürülen 1.Emisyon ise 1,5,10,50,100,500 ve 1000 liralık yedi adet kağıt paradan oluşuyor .Dünyada Türkiye Cumhuriyeti’nin dolaşıma sürdüğü 1.emisyo banknotların tümüne sahip üç kişi var.Üç kişiden biri1.emisyon diğer örnekleri biri Türkiye’de diğeri İse İsviçre’de yaşayan iki Türk te bulunuyor.” Demektedir.
Devamı gelecek haftaya.
25.10.2018.

Share
2.762 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...