logo

ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK

Özgürlük ve Bağımsızlık kelimeleri birbirine yakın birer kavram gibi gözükse de aralarında belirgin farklar vardır. Eski zamanlardan günümüze kadar birçok topluluk ve devletler, ya özgürlüklerini sürdürmek, ya da bağımsızlığına kavuşmak için mücadele etmişlerdir.
Özgürlük kavramı bireysel olup, genelde şahıslar için kullanılır. Özgürlük insanın düşündüklerini, inandıklarını ifade edip herhangi bir kısıtlamaya, baskıya maruz kalmadan serbest hareket etmektir. Yani özgürlük insanın ruhundadır.
Biz Türk milleti olarak esareti sevmeyiz. Özgürlüğümüzü sürdürmek için gerekirse uğruna birçok can verir, gerekirse kan dökeriz ve bu uğurda da ölmekten korkmayız. Geçmişteki tarihimize bakıldığında hiçbir zaman esaret altında olmadığımızı, özgürlüğümüzü korumak için savaştığımızı görürüz.
Tarih boyunca insanlar özgür olabilmek ve yaşamak için uğraşmışlar ve bu uğurda birçok bedel ödemişlerdir. Bugün dahi insanlar dünyanın birçok yerinde özgürlük için mücadelelerini sürdürmektedir. Bu özgürlükler, kimi zaman irade, ifade ve düşünce özgürlüğü şeklinde iken kimi zaman da bireysel ve toplumsal özgürlük şeklinde devam etmektedir.
Özgür olmayan insan veya topluluk kendisini baskı altında bulur. Anayasamıza göre, tüm insanlar dil, din, ırk ve cinsiyet ayırımı gözetmeden eşittir, aynı haklara sahiptir ve her insan özgürdür. Özgür yaşamak, özgür olmak gerçekten bir insan hayatı için en değerli mihenk taşıdır.
İnsanlar özgürlük gerekçesiyle her istediklerini yapamazlar. Bir kişinin özgürlüğü, diğer kişilerin özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Aksi takdirde bu özgürlük biter. İnsanların hürriyeti, bağımsızlığı ellerinden alınmamalıdır. Herkes kanunlar çerçevesinde özgür yaşamalı ve kendini ifade edebilmelidir.
Bağımsızlık ise genelde kurum ve uluslar için kullanılan bir kavram olup, kitlesel bir anlam taşır. Bağımsızlığı şahıs olarak da kullanırız. Ben bağımsızım, istediğim takımı tutar, istediğim partiye oy veririm, istediğim şeyi yapabilirim deme hakkımız var. Ancak, mevcut yasalar ve genel ahlak kurallarına uymak ve kimseyi rahatsız etmemek şartıyla bunları yerine getirebiliriz.
Bağımsızlık, bireylerin ve toplumların hiç kimsenin boyunduruğu altına girmeden, kendi isteği doğrultusunda özgürce yaşamaktır. Bağımsızlık kavramının anlamı geniştir ve yoruma açıktır. Bağımsız devlet, bağımsız mahkeme, bağımsız hâkim gibi. Şunu unutmamak gerekir. Bağımsızlık kavramının temel belirleyicisi, güçler dengesinin ortaya koyduğu siyasi ve ekonomik tablolardır.
M. Kemal Atatürk; “Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterim” diyerek bu kavramların önemini belirtmiştir. Aslında özgürlük ve bağımsızlık, insanların kıymetini yeteri kadar bilmediği bir nimettir. Şu anda çevremizdeki ülkelere bakalım. Her yerde savaş ve karışıklıklar sürmekte ve onlarca insan ölmektedir. Özgürlüğü elinden alınan insanlar hayatta kalabilmek, insanca yaşamak için ülkelerini terk etmek zorunda kalmaktadır.
Günümüzde halen bağımsızlığı kazanmak için uğraşan milletler var. Aynı zamanda bizim bu konumda olmamızdan rahatsız olan ülkeler de bulunmaktadır. Biz bu bağımsızlığa sahip olmaktan gurur duymalıyız. Oysa özgürlük, bağımsızlık ve hürriyet, bir insan için hava kadar, su kadar değerlidir. Bu vatan bizlere atalarımızdan miras kalmıştır. Bunun kıymetini bilelim, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı korumaya devam edelim.Bir Türk vatandaşı olarak bu bağımsızlığı devam ettirmek her Türk gencinin görevidir. Bugün ve yarın buna engel olmak isteyenler çıkacaktır. Bu güçler karşısında duvar olmak, bağımsızlılığı yitirmemek için canla başla karşı koymak gerekir. Onu sevmek, ona değer vermek bizim görevimizdir. Özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza göz koyanlara izin vermemeliyiz. Bunun için mücadele etmek her Türk’ün görevi olduğunu unutmamalıyız.
Sonuç olarak ulusların bağımsızlığı, kişilerin ise özgürlüğü vardır.

Share
1.150 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...