logo

OZAN MOLLA SEYİT-2

Ozan Molla (Seyit Berber) Develi’nin Köseler köyünde 1953 yılında doğmuştur. İlkokulu kendi köyünde ortaokulu ve liseyi dışardan bitirmiştir.Daha sonra Sümerbank ve Anadolu Üniversitesi’nin iş birliği ile hazırlanan iki yıllık İş İdaresi ön lisans bölümünü bitirdi.Ayrıca bir ara da Kayseri’deki Taşçıoğlu Kur’an Kursu’nda okudu.
Çalışma hayatına Sümerbank’ta başladı. Paketçi olarak girdiği kurumda uzun süre, başarılı çalışmalarından dolayı müdür yardımcısı oldu ve devam etti. Buradan da emekli oldu.
Berber 1965’lerde şiir yazmaya başladı. Şiirlerinde âşık geleneğine bağlı kalarak “Ozan Molla“ mahlâsını kullanmıştır. Âşık Ali Çatak’ın yönlendirmesi de düşünülebilir! Tıpkı âşık Güzinî gibi… Şiir yazar ve şiirleri çeşitli dergilerde yayınlanırken bu arada saz çalmaya da başladı. Fakat özellikle Develi’de 1975’lerde, 19.Asrın en önemli gözlemcisi, aydınlanma döneminin olumlu olumsuz yönlerini zihnine kazıyan Âşık Seyrânî için yapılmaya başlayan ”Seminer ve Festival” ler için davet edilen nice âşıklarımızın söz ve sazlarına etkisini de gözden uzak tutamayız. Saz çalmayı bırakması da sazına çok hakim olan âşıklarımızın yanında haddini bilmeyi de öğrenmiş olmalıdır.
Ozan Molla yazdığı şiirleri özel bir defterinde toplamıştı. Bu şiirlerinden bazılarını şimdi “Sevdamız Vatan, Ankara 2020” adlı eserinde topladı. Belli ki kitap 2020’de matbaaya verilmiş fakat kitap 2021’de basılmış olmalıdır. Zira kitap elimize geçeli iki hafta oldu. Tam 245 şiir.
Her sanatçı aşağı yukarı doğup büyüdüğü yerin adamıdır. Çünkü yaşanılan coğrafya, temasta olduğu veya gözlediği insanların ,töreler, hayatın az veya çok etkisi altındadır. bakımdan şiirler gözden geçtiğinde hemen görülür ki âşığımızı etkileyen en önemli âşık Develi’li âşık Seyrân’î’dir. Seyrânî üzerine yazdığı beşe yakın şiir ona duyduğu sevgi, hayranlık ,âşıklıktaki derinliği,sivri dili ve saygı hemen belli olmaktadır.
Bunun yanında köyünün enteresan insanları da, ailesi de Ozanın dikkatlerindendir: Babası(2 adet), Ozan’ın dilinden kurtarılamamıştır: Babası, Köylülerden: Gülsüm Yenge, Hasan Emmi

(İki şiir), Pir Bekir Cila, Ozan’ın kendisi: Seyit Berber (4 adet), Hatça Teyze de ozanın dilinden nasiplenen kişilerdendir.
Şairin Türk diline sevgisini yakinen takip edenlerdenim. Yetenek te eklenince lirik bir anlatım Ozan için daimi bir anlatım olmaktadır.

Âşığımız için toplum meselelerinde yergi türü ağır basarken; vatan, bayrak, din konuları nı işlerken son derece dikkatli ve milliyetçilik duygusu son derece önemlidir.
Şiirlerinde öğreticilik son derece önemlidir.

Şu bent bunun küçük bir delilidir:
Bakın dostlar beyler sefa sürerken
Uçtan uca benim köyüm perişan
Çocuğumu yerme köylüdür diye
Aman hoca benim köyüm perişan
Derken köy ve köylülük konusundaki düşünceleri son derece önemlidir. Kendisi samimi bir Türk milliyetçisi olduğu için”Hayalim” adlı şiirinde Ziya Gökalp filozofumuzu hatırlatır:
Gönlümdeki sınır Türkiye sanma
Bilseniz nerede gezer hayalim
Bugün gardaşıma hasretim amma
Yarın bu gurbeti bozar hayalim
Şiirlerini bir zahmet sizlerde okuyunuz, kararınızı siz veriniz. ikinci defa okuyorum.
Âşığımızı da tebrik ediyorum.
Çağdaş Develi,25.03.2021

 

Share
4.940 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...