logo

OZAN MOLLA SEYİT-2

Ozan Molla (Seyit Berber) Develi’nin Köseler köyünde 1953 yılında doğmuştur. İlkokulu kendi köyünde ortaokulu ve liseyi dışardan bitirmiştir.Daha sonra Sümerbank ve Anadolu Üniversitesi’nin iş birliği ile hazırlanan iki yıllık İş İdaresi ön lisans bölümünü bitirdi.Ayrıca bir ara da Kayseri’deki Taşçıoğlu Kur’an Kursu’nda okudu.
Çalışma hayatına Sümerbank’ta başladı. Paketçi olarak girdiği kurumda uzun süre, başarılı çalışmalarından dolayı müdür yardımcısı oldu ve devam etti. Buradan da emekli oldu.
Berber 1965’lerde şiir yazmaya başladı. Şiirlerinde âşık geleneğine bağlı kalarak “Ozan Molla“ mahlâsını kullanmıştır. Âşık Ali Çatak’ın yönlendirmesi de düşünülebilir! Tıpkı âşık Güzinî gibi… Şiir yazar ve şiirleri çeşitli dergilerde yayınlanırken bu arada saz çalmaya da başladı. Fakat özellikle Develi’de 1975’lerde, 19.Asrın en önemli gözlemcisi, aydınlanma döneminin olumlu olumsuz yönlerini zihnine kazıyan Âşık Seyrânî için yapılmaya başlayan ”Seminer ve Festival” ler için davet edilen nice âşıklarımızın söz ve sazlarına etkisini de gözden uzak tutamayız. Saz çalmayı bırakması da sazına çok hakim olan âşıklarımızın yanında haddini bilmeyi de öğrenmiş olmalıdır.
Ozan Molla yazdığı şiirleri özel bir defterinde toplamıştı. Bu şiirlerinden bazılarını şimdi “Sevdamız Vatan, Ankara 2020” adlı eserinde topladı. Belli ki kitap 2020’de matbaaya verilmiş fakat kitap 2021’de basılmış olmalıdır. Zira kitap elimize geçeli iki hafta oldu. Tam 245 şiir.
Her sanatçı aşağı yukarı doğup büyüdüğü yerin adamıdır. Çünkü yaşanılan coğrafya, temasta olduğu veya gözlediği insanların ,töreler, hayatın az veya çok etkisi altındadır. bakımdan şiirler gözden geçtiğinde hemen görülür ki âşığımızı etkileyen en önemli âşık Develi’li âşık Seyrân’î’dir. Seyrânî üzerine yazdığı beşe yakın şiir ona duyduğu sevgi, hayranlık ,âşıklıktaki derinliği,sivri dili ve saygı hemen belli olmaktadır.
Bunun yanında köyünün enteresan insanları da, ailesi de Ozanın dikkatlerindendir: Babası(2 adet), Ozan’ın dilinden kurtarılamamıştır: Babası, Köylülerden: Gülsüm Yenge, Hasan Emmi

(İki şiir), Pir Bekir Cila, Ozan’ın kendisi: Seyit Berber (4 adet), Hatça Teyze de ozanın dilinden nasiplenen kişilerdendir.
Şairin Türk diline sevgisini yakinen takip edenlerdenim. Yetenek te eklenince lirik bir anlatım Ozan için daimi bir anlatım olmaktadır.

Âşığımız için toplum meselelerinde yergi türü ağır basarken; vatan, bayrak, din konuları nı işlerken son derece dikkatli ve milliyetçilik duygusu son derece önemlidir.
Şiirlerinde öğreticilik son derece önemlidir.

Şu bent bunun küçük bir delilidir:
Bakın dostlar beyler sefa sürerken
Uçtan uca benim köyüm perişan
Çocuğumu yerme köylüdür diye
Aman hoca benim köyüm perişan
Derken köy ve köylülük konusundaki düşünceleri son derece önemlidir. Kendisi samimi bir Türk milliyetçisi olduğu için”Hayalim” adlı şiirinde Ziya Gökalp filozofumuzu hatırlatır:
Gönlümdeki sınır Türkiye sanma
Bilseniz nerede gezer hayalim
Bugün gardaşıma hasretim amma
Yarın bu gurbeti bozar hayalim
Şiirlerini bir zahmet sizlerde okuyunuz, kararınızı siz veriniz. ikinci defa okuyorum.
Âşığımızı da tebrik ediyorum.
Çağdaş Develi,25.03.2021

 

Share
5.138 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...