logo

OSMANLI DÖNEMİNDE BAZI DEVELİ’Lİ ERMENİLER

Zaman zaman Develi Ermenileri üzerinde bin bir güçlükle elde ettiğimiz bilgileri ,gözlemlerimizi analiz ederek ve fotoğraflarla besleyerek aktarmaya gayret etmiştik.Amacımız, hızla kaybolmaya doğru giden bilgileri ilerde yazılacağına yürekten inandığımız “Develi Kültür Atlası”na belge bırakmaktır. Ayrıca bir zamanlar yıllardır beraber yaşadığımız ,lokmamızı paylaştığımız,dertleştiğimiz fakat kaderin cilvesi şimdi ayrı kaldığımız Ermenilerimiz için bir vefa borcunu ödemektir!Sakın olayın siyasi ve polemik taraflarını gündeme getirmeyelim!Bizim temel gayemiz bir zamanlar beraber yaşanılan ve Develi’yi tarih içerisinde Develi yapan ortak kültürümüzün bir tarafını ortaya çıkarmaktır.
Nitekim bu amaçla arşivimizde bir hayli Develi Ermeni ve Rumları / Karamanileri hakkında bir hayli fotoğraf birikti.Tabii bu arşivimiz iğneyle kuyu kazılarak elde edilmiştir.Sevinçle belirtelim ki bugün bu konu polemik ve siyasi boyutundan uzak tutularak yaşanan hatıraları,ellerindeki malzemeleri internet sitelerinde paylaşan nice temiz ,hakkaniyet içerisinde sunan insanlar vardır.Bizler de bu zaten büyük oranda bu bilgilerden yararlanarak böyle zengin bir arşive kavuşmuş olmuşuzdur.
Değil sadece Develi basınında ,Anadolu basınının gelişiminde Ermeni girişimcilerin rolü büyüktür.Özellikle “İncil’in çoğaltılması” ve “Ermeni okullarında” ders kitapları yanında değişik gazete çıkarılmalarda da öncü olmuşlardır.Ne yazık ki ,mesela Kayseri ve yöresinde manastırlarda,okullarda kurulan matbaaların tarihçeleri ve çıkardıkları neşriyat hakkında maalesef sağlam bir el kitabımız dahi bu güne kadar çıkarılamamıştır. Bundan bizim Develi’de nas,bini almıştır.Sadece merkezde beş kilise,okullar, bir o kadar manastır ile köylerdeki okullara rağmen gelen bilgiler o kadar azdır ki.
Geçenlerde internet ortamında “Karamanlılar” adındaki bir siteyi bir dostun sayesinde öğrenmiş olduk.Bir hayli Karamaniler ile dost olduk.Yazışıyoruz.Bir hayli Develi hakkında fotoğraflar da yayınlanıyor.Şimdilerde merakla beklediğimiz konu Karacaören’den Yunanistan’a göçen Karamanilerinden gelecek bilgilerdir. Bize bilgi ulaştığı zaman mutlaka sizlerle bu bilgileri de paylaşmış olacağız.

4046
Develi Ermenileri içerisinde tanınmış şahsiyetler olarak önce Nazar Büyüm ile Prof.Dr.Kirkor Yalçın’dır.Ancak Develi kültür tarihi ve özellikle eğitim tarihi üzerinde çalışırken, özellikle Osmanlı salnamelerini gözden geçirirken Develi’nin ilklerinden veya Develi sosyal ve siyasi hayatında etken olmuş bir hayli Ermeni vatandaşlarımızı gördük.Zamanla onların fotograflarını da elde ettik,Ancak biyografileri hakkında bu kadar rahat konuşamıyoruz,yazamıyoruz.
Bunlardan bazılarını tanıtmakta fayda görüyoruz.Umulur ki konuya ilgi duyanlar olur.Böylece biz de, bazı hatıraların canlanmasına vesile oluruz.
Ermeni şöhretleri hakkında şimdilik en önemli kaynak Kevork Pamukçıyan’ın “Biyografileriyle Ermeniler,İstanbul 2003,ile Ermeni Harfli Türkçe Metinler,İstanbul 2002 “adlı çalışmaları önemlidir.Bu arada Er.Ün.Öğretim Üyelerinden Prof.Dr.Metin Hülagu’nun başkanlığında yayınlanan 6 ciltlik”Hoşgörü Toplumunda Ermeniler,byy,2007” adlı çalışma ile değişik ansiklopedi bilgilerini de unutmamamız gerekir.
Ne yazık ki resimlerini yayınladığımız bu şahsiyetler hakkında hayat hikayelerini açıklayan bir bilgiye rastlamadık.Türk âşıklarının tesirinde kalarak aynı gelenekte şiirler söyleyen ve âşuğ adını alan DEverekli Âşuğ Nazar adına rastlıyoruz ki üzerinde ayrıca durulacaktır.
Abraham BAĞDASARYAN :Şimdilerde adı İstiklal İlkokulu / Everek Mesropian okulun ilk öğretmenlerindendir. Ayrıca Everek Aziz Toros kilisesinde koroyu yönetmiştir.
GARABET KARAKASYAN :Bildiğimiz kadarıyla Develi’nin ilk diş hekimidir.Arkasından dişçi olarak Kirkor gelecektir.Türklerde ise ilk dişçi Kirkor’un çırağı İbrahim Avcı’dır.Ancak öğrendiğimize göre Dişçi İbrahim Avcı Tüfekçi Ahmet yanında bu konuda çıraklık yapmıştır.Daha sonra da Dişçi Kirkor’un yanında yetişmiş ve Develi’de uzun müddet dişçilik yapmıştır.
Harutyun SİNANYAN : Harutyun Sinanyan, Sinanyan ailesi Fenese’nin en saygın ailelerinden biri olmuşlardır. Harutyun Sinanyan kavyar ticareti yapmıştır.
Kirkor GAZARYAN:Ghaazarukian, Everek ve Fenese Ermeni okulları için kitap ve kırtasiye ıthal eden tek ve ilk kişi olmuştur. Dukkanında endrüstial maddeler ve barut satışı da yapmıştır. 1915 senesinde dükkanında barut bulundurduğu gerekcesi ile idam edilmiştir
Lusig KÖLEYAN:Hayat hikayesi hakkında bilgi sahibi değiliz.Ancak Develi’de Ermeni isyanlarında önemli bir yeri olan Fenese Ermeni Okulu / Fenese Rupinyan okulu öğretmenlerindendir. Fakat Develi Ermeni isyanlarında baş rolü oynayanlardan biri olan bayan öğretmen Serpuhi gibi önde olmadığı ve bu konularda, uzak durduğu görülüyor.
Sarkis DONİKYAN:Develi’de azınlık Okulları hakkında bilgi verirken bu kişiden bahsetmiştik.Kendisi eğitimcidir.Develilidir.Bugün Develi’nin modern okulculukta önemli bir hizmeti olan İstiklal İlkokulu’nun/ Everek Mesrobian okulun en eski kurucu müdürüdür.
Okul aslında bir ruhban okulu olarak 1893 yılında açılmıştır.Donikyan okulun kurucu müdürüdür.1896 yılına kadar da müdürlük yapmıştır.Daha sonra müdürlüğü Setrag Semizian üstlenmiştir.Bir ara 1915’de okulun ikinci dönem müdürlüğine atanmıştı.Okul 1923 yılından sonra ,Tehcir sonrası çok azalan Ermeni öğrencilerle beraber Türk öğrencilerin eğitim ve öğretim yaptığı bir okul olmuştur.
Sarkis KALECİYAN :Develi’nin ilk eczacısıdır.Develi’de eczacılık uzun süre Ermeni eczacıların elinde bulunmuştur.Bir ara Op.Dr.Osman Develioğlu elinde devam etmiş,çocuklarını okutmak için Kayseri’ye yerleşince Maraş Devlet Hastahanesi’nde görev yaparken tanıştığı bir eczacıyı Develi’ye getirtmiş ve bu şahsiyetin elinde devam etmiştir.
Sukias KALFAYAN:Meşhur mimar-kalfa.Özellikle 1881 -1911 yılları arasında iki katlı,yonu taşlı ,taş,ağaç ve demir işçiliğinin çok öne çıktığı binalar Develi mimarisinin süsleri idi. Bu nadide binaların ayrıca tavan işçiliği ve zengin iç dekorasyonu insanı büyülerdi.
İşte Develi’de sanat değeri taşıyan örnek binaların yapımında öder kalfa Suikas Kalfayan dır.Türklerden ise bu konuda örnek sanatçı-kalfa Süleyman Unutulmaz’dır.
Bu kısa bilgiler everek/Develi sosyal tarihinden kısa notlardır.Bu bilgilerin özgür ruhlar arttıkça daha da zenginleşecek ve Develi Kültür Tarihi de bundan kazançlı çıkacaktır.

Share
3.242 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...