logo

13 Ağustos 2021

Öner Önal Özmen Çağdaş Futbol (Yatanın yürüyene borcu vardır!)

Önsöz : Bu kitap, meşin yuvarlağın peşinden koşmuş ve hangi düzeyde olursa olsun aktif görev yapan bütün teknik adamlara hitap etmektedir. Böylece teknik adamların eline gözle görünür antrenman olanakları sunulmuş oluyor.
Altyapı antrenörlüğünün merkezinde daha çok genetik olan oyun yeteneğinin gelişimi bulunur. Eğer çocuğun içgüdüsel futbol oynama gereksinimine 12 yaş altında gereken olanak verilirse teknik-taktik öğrenmesine de iyi bir zemin hazırlanmış olur. 14 yaştan sonra diğer performans ön koşullarının maçta da kullanmak üzere eğitilmeleri gündeme gelir. Antrenmandaki parça ve kombine çalışmalar oyunun performans geliştirici ve kontrol edici fonksiyonlarının da kullanılmasıyla, sistemli bir şekilde yönlendirilerek artırılmalıdır. Antrenmanın belirleyici çözümü çok katlı ve değişkenlik içindeki oyun şekilleridir. Çünkü oyun şekilleri tipik yarışma karakteri, maça yakın isteklerle bir öğrenimi şart koşar. Buradaki oyunlar yetişmekte olan amatör takımlarımızın antrenmanlarında uygulanabileceği gibi, antrenman bilgisinin futbol için geçerli olan prensiplerine göre hazırlandığı için de performans futbolunda güvenle kullanılabilecektir. Çünkü futbol sporunu ilgilendiren teknik-taktik ve kondisyonel elemanların bir bütünlük içinde geliştirilmeleri, kolektif düşünce irade gücü ve kararlılık gibi diğer yaratıcı düşüncelerin uygulamaya dönüştürülmesini kapsamaktadır.
Son Söz : Antrenör olarak, spor kamuoyumuzun ve spor kulüplerimizin, FUTBOL ANTRENÖRLÜĞÜ mesleğine olan saygınlığını yitirmemeye ve özellikle de GENÇ futbolcularımızın KÜÇÜK ÇIKARLAR uğruna KOŞUŞTURULMAKTA oldukları izlemini YARATMAMAYA özen göstermeliyiz.
Antrenör olarak GÖREV ve SORUMLULUK sahamızı iyi tanımalıyız. Çünkü TEORİ ile PRATİK çok az meslekte böylesine iç içe ve birbiri ile tamamlayıcı olarak her HAFTA yaşanabilir, tekrarlanabilir.
Gösterişe, üstünlük kompleksine veya MORAL yıkımına uğramadan her hafta çalışmalarımızı DEĞERLENDİRMELİYİZ. Sebat ve sabır ile EKSİKLERİMİZİ saptamalıyız. Çünkü antrenörlük, öncelikle bir DENEYİMLER YUMAĞIDIR.
Hazırlık dönemindeki UZAK HEDEFLER, bütün bir sezonu etkileyen müsabaka dönemindeki HAFTALIK HEDEFLERE dönüşmektedir. Antrenör olarak dikkat edilecek husus, hafta sonundaki MAÇI, bütün futbolcularımızın GÖĞÜSLERİ KABARARAK, gururla bekledikleri bir GALİBİYETİN HEDEFİ haline getirebilmektir. Bu anı yaşayabilirsek, EN ZOR MAÇLAR bile zevk haline DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR.
O halde futbolcumuzun iç dünyasını SAYGI GÖSTEREREK ve onu YÜCELTEREK güçlü kılmak zorundayız. Böylece futbolcu, takımında kendi katkısına ihtiyaç duyulduğunu hissedecek, GÜVEN ve SAYGI gördüğünü anlayacaktır.
Aksi halde İNSAN FAKTÖRÜNÜ dikkate almadan TEKNİK-TAKTİK ve KONDİSYONEL özellikleri yerli yerinde kullanmamız mümkün olamayacaktır.
Hâlbuki futbolcusunun potansiyelini yerli yerinde kullanmak ve eksikliklerini tanıyarak tamamlamaya çalışmak, futbol antrenörünün önde gelen özelliklerinden olmalıdır.
Kitap İçin Ne Dediler?
Antrenör Eğitimciliğini bir de modern kitapla birleştiren Öner ÖZMEN’in bu yapıtını bir hazla okudum ve çok beğendim. Eğitimle dopdolu uzun yıllarının birikimini, titizlikle hazırlanmış bir futbol kitabında pekiştiren Öner ÖZMEN’i kutluyorum. Türk futbolunun bu gününe ve yarınlarına çağdaş bir bakışla hazırlanmış bu kitap Türk eğitimcisinin nedenli, özverili ve bilimsel çalıştığının güzel bir örneği olarak Türk antrenörlerine yol gösterecektir. Sağ olasın Öner ÖZMEN Hoca. Fatih TERİM/Teknik Direktör
Şahsıma olduğu gibi, Türk Futbolunda birçok kişinin eğitim sürecinde büyük etkileri olan Sayın Öner Hocam bu alandaki resmi hizmetlerin yanında, ülkemizde sınırlı kaynağı olan, futbol literatürüne sürekli katkıda bulunma iradesiyle, son derece yararlı yayınlara imza atmıştır. Sevgili Hocamın bundan sonraki yaşamında da böyle üretkenlikle bize daha nice eserler kazandırması dileklerimle. Prof. Dr. Mustafa Ferit ACAR/ UEFA Pro Lisans
Özgeçmiş :
Öner ÖZMEN 23 Eylül 1935 Manavgat/Antalya doğumlu. Orta Öğrenimini Aksu Köy Enstitüsü’nde tamamladı. O yıllarda Antalya Esnaf Spor’da oynadı. Yüksek Öğretimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü /Beden Eğitimi Bölümü’nde tamamladı. Ankara Yolspor Kulübü Futbolcusu. Köln Spor Yüksek Okulu-Futbol Özel Dalı mezunu. Yüksek Lisansını Ege Üniversitesi Spor Psikolojisi üzerine yaptı.
İş Deneyimi: İlkokul Öğretmenliği,
●Orta Dereceli Okullarda Beden Eğitimi Öğretmenliği,
(Amatör Spor Kulüp Başkanlığı-Amatör Futbolculuk-Antrenörlük)
(Lise Futbol Takımı Şampiyonluğu)
●İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü Öğretmenliği ve Bölüm Şefliği,
(İstanbul Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullar Futbol Şampiyonluğu)
(İstanbul Bölgesi Yıldız Karmasının Türkiye İkinciliği)
●İstanbul Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi Futbol Öğretmenliği ve Akademi Başkanlığı,
(Türkiye-Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullar Grup Birinciliği)
●Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulu Futbol Öğretim Görevlisi,
●İzmir Spor Okulları Altyapı İdari ve Teknik Direktörlüğü,
●Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı-Spor Eğitimi Genel Müdürü,
●Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği,
●Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Araştırma Müdürü-Eğitim Müdürü,
●Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör Öğretmenliği,
●Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Araştırma Müdürü,
●TMOK-TÜFAD-TÜEFAD Üyesi,
●TFF’DEN Ekim 2003’te kendi isteğiyle ayrıldı.
Eserleri:
1) Çağdaş Sporda Eğitim Üçgeni
2) İlköğretim Okullarında Futbol
3) Çocuk ve Futbol (TFF)
4) Çocuk ve Gençlerin Futbol Antrenmanı (DFB-Tercüme)
5) Seçilmiş Gençlerin Antrenmanı (Temmuz 2011)
6) Çağdaş Futbol Öner Özmen-Hasan Aral (Aralık 2013)

Hocamın notu; Murat Taşcıoğlu (maratona kadar yarıstı) Mustafa Mızrakcı, Orhan Zileli, Alaattin Soydemir (fb), Mashar (fb), Kızlardan : Pembe Bostancı (atlet) Bu sporcularım başta olmak üzere beni spor da başarıya götürenlerdir. Adlarını hatırlayamadıklarım da dahil, hepsini sevgi ve saygı ile anıyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Ağustos 2021, Sayfa 7

Share
422 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...