logo

13 Ağustos 2021

Öner Önal Özmen Çağdaş Futbol (Yatanın yürüyene borcu vardır!)

Önsöz : Bu kitap, meşin yuvarlağın peşinden koşmuş ve hangi düzeyde olursa olsun aktif görev yapan bütün teknik adamlara hitap etmektedir. Böylece teknik adamların eline gözle görünür antrenman olanakları sunulmuş oluyor.
Altyapı antrenörlüğünün merkezinde daha çok genetik olan oyun yeteneğinin gelişimi bulunur. Eğer çocuğun içgüdüsel futbol oynama gereksinimine 12 yaş altında gereken olanak verilirse teknik-taktik öğrenmesine de iyi bir zemin hazırlanmış olur. 14 yaştan sonra diğer performans ön koşullarının maçta da kullanmak üzere eğitilmeleri gündeme gelir. Antrenmandaki parça ve kombine çalışmalar oyunun performans geliştirici ve kontrol edici fonksiyonlarının da kullanılmasıyla, sistemli bir şekilde yönlendirilerek artırılmalıdır. Antrenmanın belirleyici çözümü çok katlı ve değişkenlik içindeki oyun şekilleridir. Çünkü oyun şekilleri tipik yarışma karakteri, maça yakın isteklerle bir öğrenimi şart koşar. Buradaki oyunlar yetişmekte olan amatör takımlarımızın antrenmanlarında uygulanabileceği gibi, antrenman bilgisinin futbol için geçerli olan prensiplerine göre hazırlandığı için de performans futbolunda güvenle kullanılabilecektir. Çünkü futbol sporunu ilgilendiren teknik-taktik ve kondisyonel elemanların bir bütünlük içinde geliştirilmeleri, kolektif düşünce irade gücü ve kararlılık gibi diğer yaratıcı düşüncelerin uygulamaya dönüştürülmesini kapsamaktadır.
Son Söz : Antrenör olarak, spor kamuoyumuzun ve spor kulüplerimizin, FUTBOL ANTRENÖRLÜĞÜ mesleğine olan saygınlığını yitirmemeye ve özellikle de GENÇ futbolcularımızın KÜÇÜK ÇIKARLAR uğruna KOŞUŞTURULMAKTA oldukları izlemini YARATMAMAYA özen göstermeliyiz.
Antrenör olarak GÖREV ve SORUMLULUK sahamızı iyi tanımalıyız. Çünkü TEORİ ile PRATİK çok az meslekte böylesine iç içe ve birbiri ile tamamlayıcı olarak her HAFTA yaşanabilir, tekrarlanabilir.
Gösterişe, üstünlük kompleksine veya MORAL yıkımına uğramadan her hafta çalışmalarımızı DEĞERLENDİRMELİYİZ. Sebat ve sabır ile EKSİKLERİMİZİ saptamalıyız. Çünkü antrenörlük, öncelikle bir DENEYİMLER YUMAĞIDIR.
Hazırlık dönemindeki UZAK HEDEFLER, bütün bir sezonu etkileyen müsabaka dönemindeki HAFTALIK HEDEFLERE dönüşmektedir. Antrenör olarak dikkat edilecek husus, hafta sonundaki MAÇI, bütün futbolcularımızın GÖĞÜSLERİ KABARARAK, gururla bekledikleri bir GALİBİYETİN HEDEFİ haline getirebilmektir. Bu anı yaşayabilirsek, EN ZOR MAÇLAR bile zevk haline DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR.
O halde futbolcumuzun iç dünyasını SAYGI GÖSTEREREK ve onu YÜCELTEREK güçlü kılmak zorundayız. Böylece futbolcu, takımında kendi katkısına ihtiyaç duyulduğunu hissedecek, GÜVEN ve SAYGI gördüğünü anlayacaktır.
Aksi halde İNSAN FAKTÖRÜNÜ dikkate almadan TEKNİK-TAKTİK ve KONDİSYONEL özellikleri yerli yerinde kullanmamız mümkün olamayacaktır.
Hâlbuki futbolcusunun potansiyelini yerli yerinde kullanmak ve eksikliklerini tanıyarak tamamlamaya çalışmak, futbol antrenörünün önde gelen özelliklerinden olmalıdır.
Kitap İçin Ne Dediler?
Antrenör Eğitimciliğini bir de modern kitapla birleştiren Öner ÖZMEN’in bu yapıtını bir hazla okudum ve çok beğendim. Eğitimle dopdolu uzun yıllarının birikimini, titizlikle hazırlanmış bir futbol kitabında pekiştiren Öner ÖZMEN’i kutluyorum. Türk futbolunun bu gününe ve yarınlarına çağdaş bir bakışla hazırlanmış bu kitap Türk eğitimcisinin nedenli, özverili ve bilimsel çalıştığının güzel bir örneği olarak Türk antrenörlerine yol gösterecektir. Sağ olasın Öner ÖZMEN Hoca. Fatih TERİM/Teknik Direktör
Şahsıma olduğu gibi, Türk Futbolunda birçok kişinin eğitim sürecinde büyük etkileri olan Sayın Öner Hocam bu alandaki resmi hizmetlerin yanında, ülkemizde sınırlı kaynağı olan, futbol literatürüne sürekli katkıda bulunma iradesiyle, son derece yararlı yayınlara imza atmıştır. Sevgili Hocamın bundan sonraki yaşamında da böyle üretkenlikle bize daha nice eserler kazandırması dileklerimle. Prof. Dr. Mustafa Ferit ACAR/ UEFA Pro Lisans
Özgeçmiş :
Öner ÖZMEN 23 Eylül 1935 Manavgat/Antalya doğumlu. Orta Öğrenimini Aksu Köy Enstitüsü’nde tamamladı. O yıllarda Antalya Esnaf Spor’da oynadı. Yüksek Öğretimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü /Beden Eğitimi Bölümü’nde tamamladı. Ankara Yolspor Kulübü Futbolcusu. Köln Spor Yüksek Okulu-Futbol Özel Dalı mezunu. Yüksek Lisansını Ege Üniversitesi Spor Psikolojisi üzerine yaptı.
İş Deneyimi: İlkokul Öğretmenliği,
●Orta Dereceli Okullarda Beden Eğitimi Öğretmenliği,
(Amatör Spor Kulüp Başkanlığı-Amatör Futbolculuk-Antrenörlük)
(Lise Futbol Takımı Şampiyonluğu)
●İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü Öğretmenliği ve Bölüm Şefliği,
(İstanbul Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullar Futbol Şampiyonluğu)
(İstanbul Bölgesi Yıldız Karmasının Türkiye İkinciliği)
●İstanbul Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi Futbol Öğretmenliği ve Akademi Başkanlığı,
(Türkiye-Üniversite, Akademi ve Yüksek Okullar Grup Birinciliği)
●Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulu Futbol Öğretim Görevlisi,
●İzmir Spor Okulları Altyapı İdari ve Teknik Direktörlüğü,
●Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı-Spor Eğitimi Genel Müdürü,
●Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği,
●Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Araştırma Müdürü-Eğitim Müdürü,
●Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör Öğretmenliği,
●Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Araştırma Müdürü,
●TMOK-TÜFAD-TÜEFAD Üyesi,
●TFF’DEN Ekim 2003’te kendi isteğiyle ayrıldı.
Eserleri:
1) Çağdaş Sporda Eğitim Üçgeni
2) İlköğretim Okullarında Futbol
3) Çocuk ve Futbol (TFF)
4) Çocuk ve Gençlerin Futbol Antrenmanı (DFB-Tercüme)
5) Seçilmiş Gençlerin Antrenmanı (Temmuz 2011)
6) Çağdaş Futbol Öner Özmen-Hasan Aral (Aralık 2013)

Hocamın notu; Murat Taşcıoğlu (maratona kadar yarıstı) Mustafa Mızrakcı, Orhan Zileli, Alaattin Soydemir (fb), Mashar (fb), Kızlardan : Pembe Bostancı (atlet) Bu sporcularım başta olmak üzere beni spor da başarıya götürenlerdir. Adlarını hatırlayamadıklarım da dahil, hepsini sevgi ve saygı ile anıyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Ağustos 2021, Sayfa 7

Share
154 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...