logo

ÖNER GÜNEY HOCAM, BİR DEVELİ SEVDALISI

 

Öner GÜNEY:18.11.1945 tarihinde Develi’de doğdu. Annesi Pancarlardan Merhum Meliha Hanım, babası Tıstıslardan Öğretmen Merhum Ahmet Güneydir. İki ailede Develi’nin sevilen ve sayılan ailelerindendir.
Kendisinin sağlık sorunları olduğunu duyduğumda kardeşi dönem arkadaşım Taner’den telefonunu aldım. Geçmiş olsun dedim. Uzunca bir sohbetimiz oldu. Özgeçmişini o söyledi bende yazdım. Hocamın biyografisini virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.
HOCAMIN HAYATINDAKİ 3-D LERİ:
ÖnerHoca’mın tabiriyle; hayatımda
3 D ler hâkimdir, diyerek anlatmaya başladı:
Birinci 3/D:Develi ilkokulu
Develi Ortaokulu-Develi Lisesi.
İkinci 3 D ise: Develi Lisesi öğretmen ve idareciliği-Ankara Deneme Lisesi öğretmeni ve idareciliği,Devrek’te yedek subay olarak yaptığı askerliğidir.
1970 yılında Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Develi Lisesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı. Develi Lisesi’nde öğrenci olduğum yıllar, Din dersi ve Beden Eğitimi öğretmenim ve lisenin müdür yardımcılığını ve müdür vekilliğini yaptı.Lise yıllarımın unutulmaz bizlerde iz bırakan hocaları arasındadır. Lise diplomamda onun imzası vardır.
Cuma günleri dersten öğrencileri erken bırakır Cumaya gitmemize izin verirdi. Din dersinde bilmediğimiz konu olunca kızardı. Arkadaşımız Kirkor Gürleroğlu kadar dini bilginiz yok derdi. Kirkor kardeşimiz Din Dersi’nde herkesten yüksek not alırdı.
ÇİZGİSİNDEN HİÇ TAVİZ VERMEDİ
Milliyetçi, mukaddesatçı çizgisinden hiç taviz vermedi.Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nde 6 sene genel müdüryardımcısı,5 yılda genel müdürlük yaptı.Siyasetçinin kadrine uğradı.Eğilmedi,bükülmedi,dimdik durdu.Onuruna düşkün bir kişiliği vardı.Buda aileden gelen bir haslettir.Hocam, Özbekistan’da Milli Eğitim Müşavirliği görevlerinde bulundu.Asım Köksal Hocamızın Kızı Hatice Sema Hanım ile evlendi.Ahmet,Mustafa,Yunus Emre adında üç erkek evlat sahibidir.
Ahmet’in Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi bölümünde Profesör olarak görev yaptığını öğrendim. Hocam, yıllar önce eşini kaybetti. Kayınpederi M. Asım Köksal Hocamın tavsiyesi üzerine siyasete girmedi. Bir Develi sevdalısı olan hocama, ağabeyime bundan sonraki yaşamında sağlıklı güzel günler dilerim.Bu yazı kaleme alındığında 2 Haziran 2016 yılında hocam sağlıklı bir hayat sürüyordu. Yazım Develi Gazetesi’nde köşemde yayınlanmıştı.
12.11.2018 günü sabah beni kayınbiraderi ilkokul arkadaşım Noter Hamdi Özdamar aradı. Hocamın vefatını haber verdi. Başsağlığı diledikten sonra hocamın kardeşi ortaokuldan arkadaşım Taner Hoca’yı arayarak başsağlığı dileyerek üzüntülerimi ilettim.
14.11.2018 Çarşamba günü Ankara Bağlum Merkez Camiinde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası Bağlum mezarlığına ebedi âleme uğurlanacak hocama Allahtan rahmet dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
MUSTAFA BAŞARAN HOCAMIN GÖZÜYLE ÖNER GÜNEY
Develi bir yiğit evladını daha kaybetti. İyi bir dost, iyi bir mümin, ehli ilim ile amil. Develi sevdalısı, aynı zamanda iyi bir bürokrat idi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. Hoş sohbetleri yakınlarının, sevenlerinin ve Develinin başı sağ olsun. Kabri pür nur, makamı cennet olsun.
Sevgili dostum, can kardeşim, dualarım seninle.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KÖLESİ OLURUM
Şuanda yazabiliyorsam. Bunu yıllar önce ilkokuldan başlayarak önce Kayseri İmam Hatip Lisesinde başladığım ve Develi Lisesi’nde devam ettiğim eğitime hocalarıma borçluyum. Hepsini saygıyla, hürmetle bir kez daha anıyorum. Develi Lisesi’nde okumak ve buradan mezun olmak herkese nasip olmaz. Bizlere hayatı, doğruluğu, dürüstlüğü, topluma faydalı birey olmayı, vatan ve bayrak sevgisini aşılayan öğretmenlerimize yaşadığımız sürece minnettarız ve duacıyız.
1970’li yıllarda Develi’nin evladı, lisemizin sevilen din dersi öğretmeni, müdür vekili Öner Güney Hoca’mın yazdığı “Develi Lisesi” şiiri ile bir kez daha sizleri eski yıllara ve özlem duyduğunuz Develi Lisesi yıllarına götürmek istiyorum.
İşte o şiir:

DEVELİ LİSESİ

Bu güzel okul bizim şanslı yuvamız
Her türlü güçlüklere karşı koyarız
Engel tanımaz her zorluğu aşarız
Karşımıza kim çıksa yıkarız.

İnançla yürürüz çağdaşlığa doğru
Sende hayat, neşe, sevgi, bilgi dolu
Meşalemiz ilim, Atatürk’ün yolu
Hep biriz yüreğimiz muhabbet dolu.

Gönlümüz durmaz hizmet aşkıyla yanar
Ocağında hep sevgi gülleri açar
Gittiği her yerde güzel hizmet sunar
Mezunları hep seninle onu duyar.

He zaman aydınlık bir yolda gideriz
İlimle her zorluğu aşar geçeriz
Bağrında yetişen erlerdir hepimiz,
Sende güzellikleri kucakladık biz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 16 Kasım 2018, Sayfa 7

Share
3.560 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...