logo

ÖNER GÜNEY HOCAM, BİR DEVELİ SEVDALISI

 

Öner GÜNEY:18.11.1945 tarihinde Develi’de doğdu. Annesi Pancarlardan Merhum Meliha Hanım, babası Tıstıslardan Öğretmen Merhum Ahmet Güneydir. İki ailede Develi’nin sevilen ve sayılan ailelerindendir.
Kendisinin sağlık sorunları olduğunu duyduğumda kardeşi dönem arkadaşım Taner’den telefonunu aldım. Geçmiş olsun dedim. Uzunca bir sohbetimiz oldu. Özgeçmişini o söyledi bende yazdım. Hocamın biyografisini virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.
HOCAMIN HAYATINDAKİ 3-D LERİ:
ÖnerHoca’mın tabiriyle; hayatımda
3 D ler hâkimdir, diyerek anlatmaya başladı:
Birinci 3/D:Develi ilkokulu
Develi Ortaokulu-Develi Lisesi.
İkinci 3 D ise: Develi Lisesi öğretmen ve idareciliği-Ankara Deneme Lisesi öğretmeni ve idareciliği,Devrek’te yedek subay olarak yaptığı askerliğidir.
1970 yılında Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Develi Lisesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı. Develi Lisesi’nde öğrenci olduğum yıllar, Din dersi ve Beden Eğitimi öğretmenim ve lisenin müdür yardımcılığını ve müdür vekilliğini yaptı.Lise yıllarımın unutulmaz bizlerde iz bırakan hocaları arasındadır. Lise diplomamda onun imzası vardır.
Cuma günleri dersten öğrencileri erken bırakır Cumaya gitmemize izin verirdi. Din dersinde bilmediğimiz konu olunca kızardı. Arkadaşımız Kirkor Gürleroğlu kadar dini bilginiz yok derdi. Kirkor kardeşimiz Din Dersi’nde herkesten yüksek not alırdı.
ÇİZGİSİNDEN HİÇ TAVİZ VERMEDİ
Milliyetçi, mukaddesatçı çizgisinden hiç taviz vermedi.Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nde 6 sene genel müdüryardımcısı,5 yılda genel müdürlük yaptı.Siyasetçinin kadrine uğradı.Eğilmedi,bükülmedi,dimdik durdu.Onuruna düşkün bir kişiliği vardı.Buda aileden gelen bir haslettir.Hocam, Özbekistan’da Milli Eğitim Müşavirliği görevlerinde bulundu.Asım Köksal Hocamızın Kızı Hatice Sema Hanım ile evlendi.Ahmet,Mustafa,Yunus Emre adında üç erkek evlat sahibidir.
Ahmet’in Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi bölümünde Profesör olarak görev yaptığını öğrendim. Hocam, yıllar önce eşini kaybetti. Kayınpederi M. Asım Köksal Hocamın tavsiyesi üzerine siyasete girmedi. Bir Develi sevdalısı olan hocama, ağabeyime bundan sonraki yaşamında sağlıklı güzel günler dilerim.Bu yazı kaleme alındığında 2 Haziran 2016 yılında hocam sağlıklı bir hayat sürüyordu. Yazım Develi Gazetesi’nde köşemde yayınlanmıştı.
12.11.2018 günü sabah beni kayınbiraderi ilkokul arkadaşım Noter Hamdi Özdamar aradı. Hocamın vefatını haber verdi. Başsağlığı diledikten sonra hocamın kardeşi ortaokuldan arkadaşım Taner Hoca’yı arayarak başsağlığı dileyerek üzüntülerimi ilettim.
14.11.2018 Çarşamba günü Ankara Bağlum Merkez Camiinde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası Bağlum mezarlığına ebedi âleme uğurlanacak hocama Allahtan rahmet dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
MUSTAFA BAŞARAN HOCAMIN GÖZÜYLE ÖNER GÜNEY
Develi bir yiğit evladını daha kaybetti. İyi bir dost, iyi bir mümin, ehli ilim ile amil. Develi sevdalısı, aynı zamanda iyi bir bürokrat idi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. Hoş sohbetleri yakınlarının, sevenlerinin ve Develinin başı sağ olsun. Kabri pür nur, makamı cennet olsun.
Sevgili dostum, can kardeşim, dualarım seninle.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KÖLESİ OLURUM
Şuanda yazabiliyorsam. Bunu yıllar önce ilkokuldan başlayarak önce Kayseri İmam Hatip Lisesinde başladığım ve Develi Lisesi’nde devam ettiğim eğitime hocalarıma borçluyum. Hepsini saygıyla, hürmetle bir kez daha anıyorum. Develi Lisesi’nde okumak ve buradan mezun olmak herkese nasip olmaz. Bizlere hayatı, doğruluğu, dürüstlüğü, topluma faydalı birey olmayı, vatan ve bayrak sevgisini aşılayan öğretmenlerimize yaşadığımız sürece minnettarız ve duacıyız.
1970’li yıllarda Develi’nin evladı, lisemizin sevilen din dersi öğretmeni, müdür vekili Öner Güney Hoca’mın yazdığı “Develi Lisesi” şiiri ile bir kez daha sizleri eski yıllara ve özlem duyduğunuz Develi Lisesi yıllarına götürmek istiyorum.
İşte o şiir:

DEVELİ LİSESİ

Bu güzel okul bizim şanslı yuvamız
Her türlü güçlüklere karşı koyarız
Engel tanımaz her zorluğu aşarız
Karşımıza kim çıksa yıkarız.

İnançla yürürüz çağdaşlığa doğru
Sende hayat, neşe, sevgi, bilgi dolu
Meşalemiz ilim, Atatürk’ün yolu
Hep biriz yüreğimiz muhabbet dolu.

Gönlümüz durmaz hizmet aşkıyla yanar
Ocağında hep sevgi gülleri açar
Gittiği her yerde güzel hizmet sunar
Mezunları hep seninle onu duyar.

He zaman aydınlık bir yolda gideriz
İlimle her zorluğu aşar geçeriz
Bağrında yetişen erlerdir hepimiz,
Sende güzellikleri kucakladık biz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 16 Kasım 2018, Sayfa 7

Share
3.908 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...