logo

ÖNCÜ OLABİLMEK

Özellikle yaz ayları gelince Anadolu’da hangi şehir ve mahallelerde hangi kültürel etkinlikler vardır, çoğunlukla tespit eder not defterime yazarım. Yıllardır bunu yaptığım için bu etkinlikler de kiminde süreklilik olmadığını, kiminde de bu etkinliklerin zenginleştirildiklerini görüyoruz.Elbette eksiklikler ve bu etkinliklerin zenginleştirilmemesi kültürel çalışmalar için bir zafiyettir.Zira bu etkinlikler Anadolu’nun zengin kültürel mirasın ortaya çıkarılması, bu zenginliklerin sürekli yaşatılması, üzerinde durulması ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi için en önemli etkinliklerdir. Kaldı ki Anadolu Kültür Tarihi için çok önemli ip uçlarıdır.
Yöresel organizelerin hemen hepsinde dikkat çeken en önemli unsur bu tür çalışmalar o yörenin mutlaka aydın insanları tarafından çıkarılıyor, organize ediliyor ve uygulamaya konuluyor. Her zaman söylerim bir yörenin ne kadar aydını varsa ,o yörenin kalkınması da o kadar hızlıdır!”Develi’de Kültürel Etkinlikler” adıyla bir yazı yazmıştım, bu sütunda. Bu etkinliklerden biri, geçtiğimiz cumartesi günü Beşparmak Yaylası’nda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Bu şenlik’in tam adı:5.Koyun Kırkımı ve Yayla Şenlikleri.Olayların içinde az da olsa bulunduğum için bu programların arka planını da bilenlerdeniz.Ancak bu çalışmalar nice aydın arkadaşlarımızın,öncülerimizin fedakarca çalışmalarının sonucu başarıyla yönetiliyor!
Programın Develi’de her hayırlı çalışmanın arkasında az veya çok mutlaka bulunan Mustafa Suat Köylüoğlu ile Osman Kapusuz ve Ömer Beşparmak vs. vardır. Kapusuz, Kapusuzoğlu, Köylüoğlu, Beşparmak,Dikkartın,Mavi aileri köklerini yad etmek, yeni kuşaklara hatırlatmak gibi yüce bir amaca hizmet için mücadele ediyorlar. Ellerinden geldiğince kusursuz olmaya çalıştılar.
Havanın çok müsait olması da ayrıca ayrı bir güzellikti. Ali Beşparmak’ın bağlaması ile kendi bestelerini ve Seyrânî’nin bilinen bestelerini çalıp söylemesi de ayrı bir güzellikti . Allah var Develi bulguru’ndan yapılan nefis plav yanında kavurma ve karpuz öğle yemeğini oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen aile bireylerinin birbiriyle yakınlaşmaları, geçmişi yâd edişleri doğrusu çok kıymetli birer hatıralar zinciri olmuştur. Ne duygulu anlar,bilgi alışverişleri, fotoğraf çekilişleri unutulacak şeylerden değildi.
Bu organizeye davetli misafirler de ayrı bir zenginlikti. Develi’den ve yurdumuzun değişik yörelerinden gelen misafirler de bu şenliğin ayrı bir zenginliği olmuştur. Develi erken dönemlerde İstanbul ve Ankara, Antalya gibi şehirlerimize göç veren bir önemli tarihi ve kültürel zenginliği olan kazamızdır. Bu sebeple başta İstanbul olmak üzere önemli şehirlerimizde bürokrat ve esnaf olarak yetişmiş değerlerimiz çok olan bir yerdir. Mesela sırf bu şenlikler için Garanti Bankası Emekli Koordinatörlerinden Doğan Şahin dostumuz Garanti Bankası Türk Sanat Müziği korosunu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Develi’ye getirmiş ve nefis bir konser verdirmiştir. Bu vesile ile değerli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
Bu tür organizeler Hele değerli kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ar’ın bu şenlikleri ziyaretleri ve tarih içerisinde bu yaylada ölen ve mezarları burada bulunan insanlarımız için bir mezarlık bölgesi kazandırılması için çalışacağını belirtmesi gerçekten önemli bir olaydır.
Bize göre önemli bir olay da şenliğe gelen insanlarımızın çevre temizliğine dikkat etmeleridir. Ayrıca yaylanın tabii yapısını bozucu davranışlardan kaçınmalarıdır. O köpük kapların boşalınca ,pet şişelerin ortalıkta değil,iş bitince torbalara konup gösterilen yere konmaları gerçekten önemli gördüğümüz bir gelişmedir.
Bize göre dikkat çekici bir olay da şenliğin ,çekilen halaylar,bilek güreşleri gibi oyunlar yanında üç kuşağın birbiriyle dostlukları çok dikkat çekicidir.Demek ki amaca ulaşılıyor.Bize de ne düşüyor?Böyle güzel amaçlı çalışmaların kesintisiz devamıdır.Büyük fedakarlıklarla sürdürülmeye çalışılan bu güzellikleri desteklemek ve bu şenliklerin devamı için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren dostlara sonsuz teşekkür etmektir.
Gelecek yıl yine Beşparmak yaylasında buluşmak dileğiyle…

Share
1.301 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...