logo

ÖNCÜ OLABİLMEK

Özellikle yaz ayları gelince Anadolu’da hangi şehir ve mahallelerde hangi kültürel etkinlikler vardır, çoğunlukla tespit eder not defterime yazarım. Yıllardır bunu yaptığım için bu etkinlikler de kiminde süreklilik olmadığını, kiminde de bu etkinliklerin zenginleştirildiklerini görüyoruz.Elbette eksiklikler ve bu etkinliklerin zenginleştirilmemesi kültürel çalışmalar için bir zafiyettir.Zira bu etkinlikler Anadolu’nun zengin kültürel mirasın ortaya çıkarılması, bu zenginliklerin sürekli yaşatılması, üzerinde durulması ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi için en önemli etkinliklerdir. Kaldı ki Anadolu Kültür Tarihi için çok önemli ip uçlarıdır.
Yöresel organizelerin hemen hepsinde dikkat çeken en önemli unsur bu tür çalışmalar o yörenin mutlaka aydın insanları tarafından çıkarılıyor, organize ediliyor ve uygulamaya konuluyor. Her zaman söylerim bir yörenin ne kadar aydını varsa ,o yörenin kalkınması da o kadar hızlıdır!”Develi’de Kültürel Etkinlikler” adıyla bir yazı yazmıştım, bu sütunda. Bu etkinliklerden biri, geçtiğimiz cumartesi günü Beşparmak Yaylası’nda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Bu şenlik’in tam adı:5.Koyun Kırkımı ve Yayla Şenlikleri.Olayların içinde az da olsa bulunduğum için bu programların arka planını da bilenlerdeniz.Ancak bu çalışmalar nice aydın arkadaşlarımızın,öncülerimizin fedakarca çalışmalarının sonucu başarıyla yönetiliyor!
Programın Develi’de her hayırlı çalışmanın arkasında az veya çok mutlaka bulunan Mustafa Suat Köylüoğlu ile Osman Kapusuz ve Ömer Beşparmak vs. vardır. Kapusuz, Kapusuzoğlu, Köylüoğlu, Beşparmak,Dikkartın,Mavi aileri köklerini yad etmek, yeni kuşaklara hatırlatmak gibi yüce bir amaca hizmet için mücadele ediyorlar. Ellerinden geldiğince kusursuz olmaya çalıştılar.
Havanın çok müsait olması da ayrıca ayrı bir güzellikti. Ali Beşparmak’ın bağlaması ile kendi bestelerini ve Seyrânî’nin bilinen bestelerini çalıp söylemesi de ayrı bir güzellikti . Allah var Develi bulguru’ndan yapılan nefis plav yanında kavurma ve karpuz öğle yemeğini oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen aile bireylerinin birbiriyle yakınlaşmaları, geçmişi yâd edişleri doğrusu çok kıymetli birer hatıralar zinciri olmuştur. Ne duygulu anlar,bilgi alışverişleri, fotoğraf çekilişleri unutulacak şeylerden değildi.
Bu organizeye davetli misafirler de ayrı bir zenginlikti. Develi’den ve yurdumuzun değişik yörelerinden gelen misafirler de bu şenliğin ayrı bir zenginliği olmuştur. Develi erken dönemlerde İstanbul ve Ankara, Antalya gibi şehirlerimize göç veren bir önemli tarihi ve kültürel zenginliği olan kazamızdır. Bu sebeple başta İstanbul olmak üzere önemli şehirlerimizde bürokrat ve esnaf olarak yetişmiş değerlerimiz çok olan bir yerdir. Mesela sırf bu şenlikler için Garanti Bankası Emekli Koordinatörlerinden Doğan Şahin dostumuz Garanti Bankası Türk Sanat Müziği korosunu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Develi’ye getirmiş ve nefis bir konser verdirmiştir. Bu vesile ile değerli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
Bu tür organizeler Hele değerli kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ar’ın bu şenlikleri ziyaretleri ve tarih içerisinde bu yaylada ölen ve mezarları burada bulunan insanlarımız için bir mezarlık bölgesi kazandırılması için çalışacağını belirtmesi gerçekten önemli bir olaydır.
Bize göre önemli bir olay da şenliğe gelen insanlarımızın çevre temizliğine dikkat etmeleridir. Ayrıca yaylanın tabii yapısını bozucu davranışlardan kaçınmalarıdır. O köpük kapların boşalınca ,pet şişelerin ortalıkta değil,iş bitince torbalara konup gösterilen yere konmaları gerçekten önemli gördüğümüz bir gelişmedir.
Bize göre dikkat çekici bir olay da şenliğin ,çekilen halaylar,bilek güreşleri gibi oyunlar yanında üç kuşağın birbiriyle dostlukları çok dikkat çekicidir.Demek ki amaca ulaşılıyor.Bize de ne düşüyor?Böyle güzel amaçlı çalışmaların kesintisiz devamıdır.Büyük fedakarlıklarla sürdürülmeye çalışılan bu güzellikleri desteklemek ve bu şenliklerin devamı için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren dostlara sonsuz teşekkür etmektir.
Gelecek yıl yine Beşparmak yaylasında buluşmak dileğiyle…

Share
1.463 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...