logo

ÖNCÜ OLABİLMEK

Özellikle yaz ayları gelince Anadolu’da hangi şehir ve mahallelerde hangi kültürel etkinlikler vardır, çoğunlukla tespit eder not defterime yazarım. Yıllardır bunu yaptığım için bu etkinlikler de kiminde süreklilik olmadığını, kiminde de bu etkinliklerin zenginleştirildiklerini görüyoruz.Elbette eksiklikler ve bu etkinliklerin zenginleştirilmemesi kültürel çalışmalar için bir zafiyettir.Zira bu etkinlikler Anadolu’nun zengin kültürel mirasın ortaya çıkarılması, bu zenginliklerin sürekli yaşatılması, üzerinde durulması ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi için en önemli etkinliklerdir. Kaldı ki Anadolu Kültür Tarihi için çok önemli ip uçlarıdır.
Yöresel organizelerin hemen hepsinde dikkat çeken en önemli unsur bu tür çalışmalar o yörenin mutlaka aydın insanları tarafından çıkarılıyor, organize ediliyor ve uygulamaya konuluyor. Her zaman söylerim bir yörenin ne kadar aydını varsa ,o yörenin kalkınması da o kadar hızlıdır!”Develi’de Kültürel Etkinlikler” adıyla bir yazı yazmıştım, bu sütunda. Bu etkinliklerden biri, geçtiğimiz cumartesi günü Beşparmak Yaylası’nda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Bu şenlik’in tam adı:5.Koyun Kırkımı ve Yayla Şenlikleri.Olayların içinde az da olsa bulunduğum için bu programların arka planını da bilenlerdeniz.Ancak bu çalışmalar nice aydın arkadaşlarımızın,öncülerimizin fedakarca çalışmalarının sonucu başarıyla yönetiliyor!
Programın Develi’de her hayırlı çalışmanın arkasında az veya çok mutlaka bulunan Mustafa Suat Köylüoğlu ile Osman Kapusuz ve Ömer Beşparmak vs. vardır. Kapusuz, Kapusuzoğlu, Köylüoğlu, Beşparmak,Dikkartın,Mavi aileri köklerini yad etmek, yeni kuşaklara hatırlatmak gibi yüce bir amaca hizmet için mücadele ediyorlar. Ellerinden geldiğince kusursuz olmaya çalıştılar.
Havanın çok müsait olması da ayrıca ayrı bir güzellikti. Ali Beşparmak’ın bağlaması ile kendi bestelerini ve Seyrânî’nin bilinen bestelerini çalıp söylemesi de ayrı bir güzellikti . Allah var Develi bulguru’ndan yapılan nefis plav yanında kavurma ve karpuz öğle yemeğini oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen aile bireylerinin birbiriyle yakınlaşmaları, geçmişi yâd edişleri doğrusu çok kıymetli birer hatıralar zinciri olmuştur. Ne duygulu anlar,bilgi alışverişleri, fotoğraf çekilişleri unutulacak şeylerden değildi.
Bu organizeye davetli misafirler de ayrı bir zenginlikti. Develi’den ve yurdumuzun değişik yörelerinden gelen misafirler de bu şenliğin ayrı bir zenginliği olmuştur. Develi erken dönemlerde İstanbul ve Ankara, Antalya gibi şehirlerimize göç veren bir önemli tarihi ve kültürel zenginliği olan kazamızdır. Bu sebeple başta İstanbul olmak üzere önemli şehirlerimizde bürokrat ve esnaf olarak yetişmiş değerlerimiz çok olan bir yerdir. Mesela sırf bu şenlikler için Garanti Bankası Emekli Koordinatörlerinden Doğan Şahin dostumuz Garanti Bankası Türk Sanat Müziği korosunu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Develi’ye getirmiş ve nefis bir konser verdirmiştir. Bu vesile ile değerli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
Bu tür organizeler Hele değerli kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ar’ın bu şenlikleri ziyaretleri ve tarih içerisinde bu yaylada ölen ve mezarları burada bulunan insanlarımız için bir mezarlık bölgesi kazandırılması için çalışacağını belirtmesi gerçekten önemli bir olaydır.
Bize göre önemli bir olay da şenliğe gelen insanlarımızın çevre temizliğine dikkat etmeleridir. Ayrıca yaylanın tabii yapısını bozucu davranışlardan kaçınmalarıdır. O köpük kapların boşalınca ,pet şişelerin ortalıkta değil,iş bitince torbalara konup gösterilen yere konmaları gerçekten önemli gördüğümüz bir gelişmedir.
Bize göre dikkat çekici bir olay da şenliğin ,çekilen halaylar,bilek güreşleri gibi oyunlar yanında üç kuşağın birbiriyle dostlukları çok dikkat çekicidir.Demek ki amaca ulaşılıyor.Bize de ne düşüyor?Böyle güzel amaçlı çalışmaların kesintisiz devamıdır.Büyük fedakarlıklarla sürdürülmeye çalışılan bu güzellikleri desteklemek ve bu şenliklerin devamı için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren dostlara sonsuz teşekkür etmektir.
Gelecek yıl yine Beşparmak yaylasında buluşmak dileğiyle…

Share
1.419 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...