logo

Ölümsüzlük

1566

Ölüm kişinin tutkularına, dünya eğilimlerine tutsak olması, gerçek varlıktan uzaklaşmasıdır.
Oysa dünyadan, onun verdiği tatlardan el çeken, aşırı zevk tutkularını yok eden, ezeli ve ebedi olan gerçek varlığa yani Yüce Allah’a ulaşır. Onunla birleşme, bütünleşme sağlanmış olur. Böyle bir vuslata erenler için ölüm yoktur. Aksine ölümsüzlük, ebedilik vardır.
İnsanı öldüren, aşındıran ise tutkularıdır, geçici varlıklara karşı duyduğu eğilimleridir. Bencillik iradesini bırakıp, ruhun kudretine teslim olmamasıdır.
Kötülüğü eksiklik diye görmemesi, birliğin ve tamlığın içinde onu eritmemesidir. İnsanıAllaha yani sonsuz birliğe ulaştıran isekudret ahlakının düsturlarıdır. Bu düsturların başında kişininher türlü ikilikten vaz geçerek aradan benliği kaldırması,arzulara değil ruhun kudretine teslim olması,ikilikten kurtulup birliğe ulaşması gelir.
Tasavvufta dünya varlıklarına duyulan eğilimlerden, tutkulardan sıyrılıp yalnız Yüce Yaratıcıyı düşünmeye, ona yönelmeye“ ölmeden önce ölmek denir. “ Ölmeden önce öl de ölümsüz olarak diril “ sözü bunu ifade eder.
Bunun anlamı şudur:Ölmeden önce ölen kimse ilahi sıfatlar kazanır, adı sonsuzca anılır. Sonsuzca adı anılan bir kimse sonsuz olarak dirilir, ölümsüz olur.Bunun çaresi isegeçici varlıklardan el çekmek, varlığın ilahi varlık kaynaklarından biri olduğunu bilerek gerçek varlığa ulaşmaktır. Bununiçinde insanınkendinebakması gerekir. Çünkü kendine bakan eksiğini görecektir.
Eksiğini gören her an tam olmağa biraz daha yaklaşacaktır. Arzularına kul olan, gururu kendine bakmasına engel olan eksiğini göremeyecektir. Eksiğini göremeyen gönlünü bütün kötülüklerden, tutkulardan, eğriliklerden, geçici isteklerden arındıramayacaktır.
O zaman kişinin gönlüne ilahi ışık doğmayacaktır.Onun için denir ki: Tutkularından kurtul, dünya tutkusundan sıyrıl, hatada inat etme. Aksi halde hakka doğru asla yol alamazsın ve daima eksik kalırsın.
Bu dasenitutkularına, dünya eğilimlerine tutsak olmuş, gerçek varlıktan uzaklaşmış ölümcül bir varlık kılacaktır.

Share
819 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...