logo

Ölümsüzlük

1566

Ölüm kişinin tutkularına, dünya eğilimlerine tutsak olması, gerçek varlıktan uzaklaşmasıdır.
Oysa dünyadan, onun verdiği tatlardan el çeken, aşırı zevk tutkularını yok eden, ezeli ve ebedi olan gerçek varlığa yani Yüce Allah’a ulaşır. Onunla birleşme, bütünleşme sağlanmış olur. Böyle bir vuslata erenler için ölüm yoktur. Aksine ölümsüzlük, ebedilik vardır.
İnsanı öldüren, aşındıran ise tutkularıdır, geçici varlıklara karşı duyduğu eğilimleridir. Bencillik iradesini bırakıp, ruhun kudretine teslim olmamasıdır.
Kötülüğü eksiklik diye görmemesi, birliğin ve tamlığın içinde onu eritmemesidir. İnsanıAllaha yani sonsuz birliğe ulaştıran isekudret ahlakının düsturlarıdır. Bu düsturların başında kişininher türlü ikilikten vaz geçerek aradan benliği kaldırması,arzulara değil ruhun kudretine teslim olması,ikilikten kurtulup birliğe ulaşması gelir.
Tasavvufta dünya varlıklarına duyulan eğilimlerden, tutkulardan sıyrılıp yalnız Yüce Yaratıcıyı düşünmeye, ona yönelmeye“ ölmeden önce ölmek denir. “ Ölmeden önce öl de ölümsüz olarak diril “ sözü bunu ifade eder.
Bunun anlamı şudur:Ölmeden önce ölen kimse ilahi sıfatlar kazanır, adı sonsuzca anılır. Sonsuzca adı anılan bir kimse sonsuz olarak dirilir, ölümsüz olur.Bunun çaresi isegeçici varlıklardan el çekmek, varlığın ilahi varlık kaynaklarından biri olduğunu bilerek gerçek varlığa ulaşmaktır. Bununiçinde insanınkendinebakması gerekir. Çünkü kendine bakan eksiğini görecektir.
Eksiğini gören her an tam olmağa biraz daha yaklaşacaktır. Arzularına kul olan, gururu kendine bakmasına engel olan eksiğini göremeyecektir. Eksiğini göremeyen gönlünü bütün kötülüklerden, tutkulardan, eğriliklerden, geçici isteklerden arındıramayacaktır.
O zaman kişinin gönlüne ilahi ışık doğmayacaktır.Onun için denir ki: Tutkularından kurtul, dünya tutkusundan sıyrıl, hatada inat etme. Aksi halde hakka doğru asla yol alamazsın ve daima eksik kalırsın.
Bu dasenitutkularına, dünya eğilimlerine tutsak olmuş, gerçek varlıktan uzaklaşmış ölümcül bir varlık kılacaktır.

Share
875 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...