logo

OKUYUCUYA TEŞEKKÜR


Kıymetli Okuyucularım;

Bugün bu köşede yazmaya başlayalı tam bir yıl oldu. Sizinle birlikte olmanın gururunu yaşıyorum. Çağdaş Develi Gazetesinde 21 Ekim 2016 tarihinde “Hayatın İçinden” başlığı altında ilkyazımı yazarak, köşe yazarlığına başladım ve siz değerli okuyucularımızla buluştum.

Devlete kırk üç yıllık hizmet sonrası emekli olan biri olarak bir köşeye çekilip oturmayı hiç düşünmedim. Emekli olduktan sonra aile soy ağacımı çıkarmak amacıyla araştırmalara başladım. Üç buçuk yıllık bir çalışmadan sonra soyağacımı “Soyağacımın Altında Hayat Devam Ediyor” başlıklı bir kitap altında topladım.

Bu kitabımı hazırlarken akrabalarımın bizzat yaşadığı bir takım olayları da roman haline getirmek için İSMEK’in “Yazarlık Atölyesi” kursuna sekiz ay giderek yazı tekniklerini ve kavramlarını öğrenmeye çalıştım. Kurs süresi boyunca her hafta ödev olarak hazırladığım değişik kavramlar ve deyimler hakkındaki kompozisyonları, öğrencilerin derslerinde faydalanmasının yararlı olacağını, bu çalışmayla öğrencilerin ödevlerine az da olsa katkıda bulunabileceğimi düşündüm. Develi dışında da olsam bende memleketime bu şekilde hizmet verebilecektim.
Bu kanaatimi ve projemi, Çağdaş Develi Gazetesi Haber Müdürü Cihan Çimen’e ilettim. Sayın Müdür bu teklifimi olumlu karşılayıp bana “Bir köşe verebileceğini, her hafta burada yazılarımı yayınlayacağını” söyledi. Bu ifade beni ziyadesiyle mutlu etti.
Hayatımızın içinde yaşanan bir takım olayları, gelişmeleri ve kavramları bu köşemde yazarım düşüncesiyle de köşemin başlığını ”Hayatın İçinden” koydum. Ben doktor, hoca, bilgin değilim ama iyi bir araştırmacıyım. Asıl niyetim halkıma, öğrencilere araştırdığım ve elde ettiğim nitelikli bilgileri paylaşmak, derslerine yardımcı olmak ve onlara bir şeyler verebilmektir.
Zaman kavramı ile başladığım ilk yazıdan sonra güncel olan bazı olayların haricinde, önemli gün ve haftalar hakkında yazmaya başladım. Her haftanın bir adı vardı. Bu adı kim vermiş, neden böyle söylenmiş bunları araştırdım. Buradaki amacım da her yıl dünyada ve ülkemde kutlanan önemli günlerin ve haftaların nereden kaynaklandığını, neden önemli olduğunu, bu günde yapılan etkinlikler, çözüm önerileri ve tavsiyeleri gibi konuları köşeme taşıdım. Böylece o önemli gün ile ilgili olarak siz değerli okuyucularım için bir nevi bilgi tazeleme, öğrencilerin kompozisyon ödevlerine yardımcı olma, hatırlatma ve bilmeyen ya da duymayanlar içinde yeni bilgi olarak sundum.
Yazdığım yazılarla ilgili olarak sizlerden gazetemiz aracılığı ile gelen olumlu tepkiler beni ziyadesiyle mutlu etti. Bu güzel tepkiler beni motive ederek daha farklı konular üzerinde araştırma yapmaya ve yazı yazmaya yöneltti. Bu sevincimi de sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerden tek istediğim yazımı okuduğunuzda, faydalandığınıza gerçekten inanıyorsanız yazımı çevrenizdeki kişilere de tavsiye etmeniz ve onların da istifadelerini sağlamanızdır. Çünkü bilgi paylaştıkça güzeldir ve anlam kazanır. Dilerim yazdıklarım siz değerli okuyucularıma ışık olur.
Bu vesileyle, sizlerden gelen gerek iyi düşünceleriniz gerekse yazılarıma değer verip olumlu yorumlarda bulunduğunuz için başta tüm okuyucularıma ve bana yazı yazma imkânı sağladığı için de Çağdaş Develi Gazetesine teşekkür eder, herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

Share
945 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...