logo

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ANLAMI

1573

Ulu Önder Atatürk bir nutkunda: Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. (1925, İzmir) (Bu yüzdendir ki Öğretmenler, insanları eğiten, onlara sorumluluk duygusunu aşılayan, iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik olgusunun istenilen yönde gelişimine katkıda bulunan fedakâr insanlardır.
Daha yakın bir zamana kadar memleketimizin en ücra köylerinde devletimizi temsil eden,hizmet götüren kesim kabul edelim ki öğretmenler ile din adamlarıdır!Bu itibarla köy mezarlıklarında yabancı bir isme rastlarsanız biliniz ki bu kişilerin çoğu öğretmenler ve din adamlarıdır!
Bir milletin büyüklüğü eğitim kalitesi ile orantılıdır.Eğitim ve öğretimin ise temel direği öğretmenlerdir. Zira onlar bir mum gibi öğrencilerini yetiştirme uğruna,onları aydınlatma uğruna kendilerini yıpratırlar fakat bir mum gibi de erirler.Atatürk’ün yukarıdaki hassasiyeti de bu sebeptendir. Cumhuriyeti kuranların en büyük hizmetlerinden biri de öğretmenliğe verdikleri değerdedir.Nitekim Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Atatürk’e “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” diye sorulduğunda O, “Eğitim Bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretime verdiği büyük önemi ifade etmiş ve daha sonrasında memleketin selameti ve istikbali için bu alanda köklü değişikliklere imza atmıştır.Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928’de açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatılmış, bu alanda yürütülen gayret ve çabalara Başöğretmen sıfatıyla katkı sağlamıştır. İşte bu sebebledir ki Millet Mektepleri’nin açıldığı tarih ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, ülkemizde 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Tevfik Fikret bir vesile ile “Aklı hür, vicdanı hür,irfanı hür” nesilden bahseder.Vicdana ve nesillerin beynine hitap eden etkenler içerisinde en önemli etken öğretmenlerdir.Ama hangi öğretmenlere?
Türk devletinin önünde siyasi taşkınlıkların yanında en önemli konular ise hızlı nüfus artışı ve iç göçler yanında ekonomik zorluklardır. Bu çarpıklıklardan en çok etkilenen kesim ise öğretmenler dünyamızdır.8oo bine yaklaşan öğretmenlerimizin adam gibi kendi menfaatlarını savunacak, fikir beyan edecek adam gibi bir sendikadan yoksundur. Düşüncelerini açıklamada özgür değildir. Birçok öğretmenimiz adam gibi bir tatil yapamamaktadır. Hele köylerde görev yapan nice öğretmenimiz köy tarımından faydalanmanın yollarını aramaktadır. Hasılı ailesi içerisinde bile adam gibi onurlu yaşayamamaktadır, dersek yanlış olmaz.Evet !Düne göre hayat şartları daha güzel,daha iyi ama dünya standartlarını bırakınız bölgesel farklar arasında bile bir denge kurulamamıştır. Yıllar içerisinde gerek öğrenci olaylarında,gerekse terörde güvenlik güçleri dışında en çok şehit verilen,kaçırılan kesimlerden öğretmenler hala kurtulamamışlardır.
Bütün bu sıkıntılara rağmen şerefiyle, onuruyla görev yapmaya gayret göstermektedirler.Bir de rotasyonun sebep olduğu bölünmüş aile hayatları işin cabası.
Son dönemlerde artık bu gerçekler göz ardı edilemiyor. Siyasi irade ihtiyaca binaen daha çok öğretmen alıyor. Sosyal hayatlarını düzeltmek ,dengelemek için yeni teklifler sunuyor! Bunların bir kısmının uygulanmaya çalışıldığını görüyoruz. Ancak sosyal hakların iyileştirilmesi konusunda ise daha çok gayret edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.Bu iyileştirilmede sadece aktif görevdeki öğretmenlere değil yanında eğitim dünyasında bir ömür tüketmiş emekli öğretmenlerimiz de dikkate alınmalıdır. Ama mutlaka alınmalıdır!
Bu anlamlı gün vesilesiyle öğretmenler günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyoruz.Hepsine uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz. Ahirete göçen nice değerli hizmetlere fedakarca imza atan tüm hocalarımıza da Yüce Mevlâ’dan rahmet diliyoruz.

Share
1.049 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...