logo

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Ayrıca, eğitim ve öğretim sürecine önderlik ve rehberlik eden, öğretimin gerçekleşmesi için çalışan kişiye öğretmen denir. Öğretmenlerimizin görevi ise, erdemli bir toplumun temellerini atmaktır.
Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Işığı arayan öğrenci onu mutlaka bulur. Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür. Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır.
Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini ne kadar çok önemsiyorsak, öğretmenlerimizin hayat standardını ve donanımlarını da o kadar çok fazla önemsemeliyiz. Çünkü ülkemizin de çocuklarımızın da geleceğinin mimari öğretmenlerdir.
Öğretmenler Günü sadece güzel şiirlerin okunduğu, süslü konuşmaların yapıldığı, alışıla gelmiş iyi niyet dileklerin sunulduğu gün olmamalıdır. Öğretmenlerin özlük, sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için adım atılmalıdır. Mesleğinde deneyimli öğretmenlerin yanlış politikalar yüzünden emekli olmaları önlenmelidir. Atamalarda siyasi tercihlerin belirleyici olmasının önüne geçilmelidir.
24 Kasım Öğretmenler Günü, durmadan değişen eğitim sistemimizdeki sorunların tartışıldığı, atanmayı bekleyen öğretmenlerin durumu, öğretmen ve öğrencilerin sorunlarına nasıl çözümler bulunacağı, onların ekonomik durumları, eğitim ile ülkemizi daha ileri nasıl götürebileceğimizin tartışıldığı gün olmalıdır.
Bu özel günde, Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere de mesleklerinin yüceliğinin bilincini aşılamak amacıyla,
Öğretmenler Günü’nü kutlamalıyız.
Öğretmenler gününde, öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini hatırlayıp, onların emeklerini boşa çıkarmamak için gayret etmeliyiz. Çalışkan, dürüst ve insani değerlere sahip insanlar olmamız, öğretmenlerimize verebileceğimiz en güzel armağan olduğunu bilmeliyiz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda eğiten ve onları yetiştiren öğretmenlerimizin onurlu mücadeleleriyle ülkemizin kalkınacağını da asla unutmamalıyız.
Tüm dünyanın bu en zor, en şerefli ve en güzel mesleğini icra eden öğretmenlerimizi hiç değilse senede bir gün anarak onların gönüllerini alalım.
Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Share
863 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...