logo

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Ayrıca, eğitim ve öğretim sürecine önderlik ve rehberlik eden, öğretimin gerçekleşmesi için çalışan kişiye öğretmen denir. Öğretmenlerimizin görevi ise, erdemli bir toplumun temellerini atmaktır.
Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Işığı arayan öğrenci onu mutlaka bulur. Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür. Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır.
Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini ne kadar çok önemsiyorsak, öğretmenlerimizin hayat standardını ve donanımlarını da o kadar çok fazla önemsemeliyiz. Çünkü ülkemizin de çocuklarımızın da geleceğinin mimari öğretmenlerdir.
Öğretmenler Günü sadece güzel şiirlerin okunduğu, süslü konuşmaların yapıldığı, alışıla gelmiş iyi niyet dileklerin sunulduğu gün olmamalıdır. Öğretmenlerin özlük, sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için adım atılmalıdır. Mesleğinde deneyimli öğretmenlerin yanlış politikalar yüzünden emekli olmaları önlenmelidir. Atamalarda siyasi tercihlerin belirleyici olmasının önüne geçilmelidir.
24 Kasım Öğretmenler Günü, durmadan değişen eğitim sistemimizdeki sorunların tartışıldığı, atanmayı bekleyen öğretmenlerin durumu, öğretmen ve öğrencilerin sorunlarına nasıl çözümler bulunacağı, onların ekonomik durumları, eğitim ile ülkemizi daha ileri nasıl götürebileceğimizin tartışıldığı gün olmalıdır.
Bu özel günde, Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere de mesleklerinin yüceliğinin bilincini aşılamak amacıyla,
Öğretmenler Günü’nü kutlamalıyız.
Öğretmenler gününde, öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini hatırlayıp, onların emeklerini boşa çıkarmamak için gayret etmeliyiz. Çalışkan, dürüst ve insani değerlere sahip insanlar olmamız, öğretmenlerimize verebileceğimiz en güzel armağan olduğunu bilmeliyiz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda eğiten ve onları yetiştiren öğretmenlerimizin onurlu mücadeleleriyle ülkemizin kalkınacağını da asla unutmamalıyız.
Tüm dünyanın bu en zor, en şerefli ve en güzel mesleğini icra eden öğretmenlerimizi hiç değilse senede bir gün anarak onların gönüllerini alalım.
Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Share
919 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...