logo

ÖĞRETMEN AHMET GÜNEY

Develi eğitim tarihinin önemli simalarından biri de Ahmet Güneydir. Hem çalışkanlığı, hem ilkeli oluşu ve doyumsuz nükteleri ile dost canlısı bir öğretmendir. Hani,eskilerin deyimiyle “Haza bir öğretmendir.”
Kendisi 15.07133 /1920 yılında Develi’de doğmuştur.Babası bakkal Mollaoğlu Osman’ın oğlu Hafız Mehmet, annesi ise Ayvazhacılı Akkadın Hanım’dır. Bu evlilikten üç erkek, iki kız kardeşi olmuştur.
İlköğrenimini Kopçulu Mahallesi İlkokulu’nda yapmıştır. Bu okulda iken Osmanlı Türkçesi ile öğrenim görmüştür. 4. ve 5.sınıfı İstiklal İlkokulu’nda tamamlamıştır. İki yıl zorunlu bir ayrılıktan sonra Develi Ortaokulu’na girmiş ve Develi Ortaokulu’nu 1938 yılında bitirmiştir. Daha sonra bir çok Develi’li gençlerin mezun olduğu Sivas Öğretmen Okulu’na girmiş ve 1939 yılında da mezun olduktan sonra öğretmen olmuştur
İlk görev yeri Aksaray Sultan Hanı İlkokulu’dur.Burada bir aya yakın görevde iken kırk sekiz ay sürecek askerlik görevine alınmıştır.1944 yılında askerlik görevi bitince aynı okula gelmiş ve o yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinden Develi’li olan Bayram Karatan’ın ilgisiyle Kayseri’ye nakli yapılmıştır.Buradan da Felahiye ‘nin Çukur Köyü İlkokul öğretmenliğine başlamış kısa bir süre sonra da Yukarı Develi Kopçulu Mahallesi İlkokulu’nda görev almıştır.
Bu arada Bekir Pancaroğlu’nun kızı Meliha Hanım ile evlenmiş ve Öner, Ülkü, Gönül, Taner ve Emel adlarında çocukları 0lmuştur. Hepsi de eğitimini tamamlamış ve mutlu yuvalarına kavuşmuşlardır
1956’da İstiklal İlkokulu ve bilahare de Merkez Birinci İlkokul’da görevlendirilmiş ve aynı yıl vekaleten Develi Maarif Memuru olarak çalışmıştır. Kısa bir zaman sonra da Seyrânî İlkokulu müdür ve öğretmeni olmuştur. Bu okulda görevli iken çok başarılı çalışmalardan sonra 01.11.1970 tarihinde emekli olmuştur.
Eşinin de erken ölümüyle,emekli olduktan sonra 1970’lerde Ankara’ya yerleşmiş çocuklarının yanında yaşamaya başlamıştır.Çok çalışkan biri olan A.Güney uzun zaman emeklilik sonrası Develi esnaflarından birinin kasiyerliğini yapmıştır.Çalışamaz duruma gelinceye kadar bu sahada görev almıştır.
Sonuç mine’l mevt.Tarih:1970
Ahmet Güney’in özlük dosyasını incelerken bütün teftişlerinde tüm müfettiş raporları sonucu “Pekiyi”dir.Ahlak yapısı belirtilirken son derece ahlaklı, iyimser,yapıcı ve sır tutan,yerine göre nüktedan biri olarak nitelenmiştir.
Mesleki meziyetlerine gelince, çalışkan, hazırlıklı, öğrencilerine karşı anlayışlı, uyumlu ve özellikle sır küpü oluşu çok dikkat çekicidir. Bu bakımdan kendisine “sırdan hesap” lakabı verilmiştir.
Bu meziyetlerini de toplum ve aile içerisinde de uyumla göstermiştir.Dengeli yaşayışı, sözlerine dikkat edişi ve özlü konularda az konuşması ve polemiklerden kaçınması dikkat çekicidir.
Rahmetli okurdu. Eski yazıyı çok iyi bilirdi.Bunda ilkokul dördüncü sınıfa kadar Osmanlıca okumuştur. Nitekim ferdi kabiliyetinin de sonucu olarak Yukarı Develi Kopçulu Mahallesi İlk okulu’nda görevli iken “Yukarı Develi’deki Tarihi Eserler” hakkında eşiyle birlikte çalışmalar yapan Prof.Dr.Tahsin Özgüç’ün ricası ile tarihi eserlerin kitabelerini okuyarak desteklemiştir.
Osmanlıcaya âşık olan Güney bana armağan verdiği,Âşık Seyrânî hakkında ilk eser olan, Ahmet Hazım Ulusoy’un Sanihât-ı Seyrânî, İstanbul 1925 adlı eserin derkenarları hep Seyrânî hakkında notlarla doludur.Eserde olmayan fakat başka kaynaklarda bulduğu şiirleri de ayrı fişlere yazmış ve esere ekleyip ciltletmiştir.Bu da O’nun ayrıca bir Seyrânî sevdalısı olduğunun belgesidir.
En sevdiği ise kağıt oyunlarından,Develi’de yaygın bir kağıt oyunu olan “Koz “oyunudur. Neşe kaynağı olduğu için onunla oyun oynamak son derece keyiflidir. Onun olduğu masa ilgi odağıdır.Bir gün Ankara dönüşü lokale uğramıştım.
Baktım ki yine masanın etrafı izleyici ile dolu.Beni görür görmez:
-Kadir Yavrum,gel bakayım.Şu 25 kuruş.Çay parası.Yok ben kahve içeçeğim dersen, o zaman 25 kuruş da sen koyup kahveni içeceksin,demez mi?Meğer bunu dostlarına yaparmış.Bu konuda 25 kuruş daha versen ne olur? Diyenlere de şu cevabı enteresandır:
-Veremem.Zira Mal Müdürü bana diyor ki:
-O kadar büyükbaş malın var,niçin vergilerin düşük!
Sözün yükünü nereye korsan koy!
Bu değerli ağabeyimiz,değerli hocamız,latife kaynağı büyüğümüzün mezarı Develi Aygösten Mezarlığı’ndadır.

Çağdaş Develi Gazetesi 29/12/2016

Share
1.729 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...