logo

Niçin Çimen Tepe ÇİMEN TEPE KÜLTÜR PARKI OLAMAZ MI?

Develi tepeleri içinde Tepe Ceviz yanında önemli bir tepe de Çimen Tepe’dir.Geçtiğimiz hafta Tepe Ceviz hakkında bir önerimizi ,insanımıza kazandırma adına ,yazmıştık. İnşallah Develi Belediyesi, Develi’nin geleceği adına böyle önemli bir projeyi ele alır ve hayata geçirir.Böylece hem tarihi,hem sosyal ve hem de kültürel bakımdan önemli bir mekan insanımızın hizmetine kazandırılır!
Yukarı Develi ‘nin dışa açılması üç yolla olur:1,Ayvazhacı yolu ki Zamantı havzasına açılır.2.Orta yol.Bahçebaşı mahallesi’nden Fenese’ye geçilir.3.İzne’nin Bayırı’ndan inilerek veya ana yoldan Aşağı Everek’e ve oradan da şehir merkezine ulaşılan yol.İşte Orta Yol ile Ayvazhacı Yolu arasında çoğu zaman harman yeri olarak kullanılan güzel bir tepe var.Çimen Tepe.Aslında Büyük ve Küçük Çimen Tepe adıyla anılan iki tepeden biri. Söz konusu ettiğimiz tepe Küçük Çimen Tepe’dir.
Son yıllarda köylerden Develiye hızlı göç şüphesiz Develi’nin imar açısından dengesini zorlamıştır.Lüzumsuz yüksek katlar,zevksiz yapılar,daracık caddeler modern yapılaşmadan uzaklaşmalardır.Hele Belediyeyi zorlayan siyasi baskılar işi daha da çıkmaza sokmaktadır.İşte sunmak istediğimiz 2.proje de geleceğe yöneliktir.Çimen Tepe neden büyük bir kültür parkı ve mesire alanı olarak plana alınmaz?.
İsteğimizin nedeni hem Belediye’ye gelecek adına alan kazandırmak ve hem de hızla gelişen Bahçebaşı mahallemize çok amaçlı bir sosyal tesis kazandırmaktır.!
Niçin Çimen Tepe’ye bir kültür Parkı ve Mesire Alanı ?
Çünkü Develi’ye en hakim alanlardan biri Çimen Tepe’dir! Glip Böyle bir yere en güzel ve en yakışır bir tesis olacaktır.
Bir vesile İstanbul ve Kayseri’den çok değerli ,Develi sevdalısı dostlarla bir kültür gezisine çıkmıştık .Yukarı Develi’ye çıkıp, Dev Ali Türbesi’nin önünden tarihi teneffüs etmiştik.Koyu bir tarih sohbeti arasında İstanbul’dan bir ağabeyimiz bu tepeye çok amaçlı bir eğlence merkezi açmayı ve çevresine de özelliği olan evler yapmayı düşündüğünü ,hararetle anlatmıştı.Elbette bunlar biraz da ufuk meselesi.Şadi Kolay oldu bittiye getirip sit alanı olan Kale eteğine evler kondurması boşuna değildi,değil mi?Belediyemiz niçin sesini çıkaramadı.?
Allah aşkına belediye hizmetlerinde geniş düşünelim ve bugün yanında yarınların getirisini de hesap edelim.İnşallah elin oğlu el atmadan.Şimdiden konuya el atanlara zevkli bir teşekkür,borcumuzdur.
Çağdaş Develi Gaz.18.10.2017

Share
999 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...