logo

Nevi Şahsına Münhasır Yasemin Avanoğlu Aydoğan

Nevi şahsına münhasır başlığının unsurlarını taşıyan Yasemin Avanoğlu Aydoğan Hanımefendinin duygu yüklü kitabı Hümanist Yayınları arasında çıktı. Tasvirleri, karakter tahlilleri ile şiir gibi bir eser.
Nevi Şahsına Münhasır; güçlü bir kadının zorluklara karşı durarak bizlere umut aşılayan hikâyesi. Kahramanımız İmge’nin hayranlık uyandıran zarafeti, birçok insanın karanlığına âşık olmak için atan kalbi ve koşulsuzluğu yaşam felsefesi belleyen asaleti…
İmge, toplumsal vicdanımızın sesi olmuştu. Daha önce duyulmayan çığlıkların, yakarışların, çözümsüzlüklerin karşısına güçlü bir dayanışma ile çıkıp toplumun genetik kodlarında olan dayanışmayı ve paylaşmayı yeniden hatırlatmış ve “Paylaştıkça çoğalacağız!” sloganını belleklere kazımıştı. Bu yüzden arkadaşları ona, ”nevi şahsına münhasır” diye hitap ederlerdi…
İmge ile Naz’ın yollarının kesişmesi, ne kadar hüzünlü olursa olsun sevgi ve umuttan mürekkep bir bağlılık doğurmuştu. Naz, ALS hastalığına erken yaşta yakalanmış genç bir kızdı. Ölümcül bir hastalığın pençesinde olmasına rağmen; bütün zorlukları korkusuzca karşılamış, üretmekten, sanatın iyileştirici gücüne sarılmaktan, sevmekten ve umut etmekten bir an bile vazgeçmemişti. Yaşadıklarıyla yoğurduğu şiirler, Naz’ın bu dünyaya bıraktığı nadide bir iz olarak zamansızlığa ulaştı.
Yasemin Avanoğlu Aydoğan, tüm yaşanmışlıkları edebiyat yordamıyla harmanlayarak hikâye ve şiirlerin diliyle ALS hastalığına dikkat çekiyor.
Kitabın hikâyesi, belli bir amaç doğrultusunda sizlerin yüreklerine ulaşmaya çalışıyor. Umarım bu kitap insanlarımızın acılarını dindirmek, yüreklerine dokunmak için ışık olur, yol gösterir. Sunuş yazısında özetlerken ALS hastalığına dikkat çekiyor. ALS hastalığının zor, maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyan, duyuran, çaresi olmayan ölümcül bir hastalık olduğunu anlatıyor.
“ Ben aynaya,
Tanıdık mı diye bakıyorum,
Zamanı kucaklamış ince çizgiler,
İzler taşıyor geçmişten geleceğe,
Kimisinde hüzün kimisinde acı,
Hayatın yorgunluğu,
Ayna gösteriyor.
Gözlerinde hikâye,
Çok uzun zamanın şahidi,
Dokunup aynadakine,
Dudaklarından dökülen sessiz kelimelere bakıyorum.
İçinde taşlaşmış hikâyeler,
Gülümsüyor saçların, ne güzel”
Yasemin Avanoğlu Aydoğan:
İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamladı. Üniversite yıllarından sonra çeşitli iş ve sanat dallarına yönelik sertifika programlarına katıldı. Kendi aile şirketlerinde görev aldı.
Uzun bir süre resim sanatı eğitimi de alan yazar, resim çalışmalarıyla çeşitli karma sergilere katıldı ve atölyesini kurdu. Sosyal sorumluluk Projeleriyle kamu yararına çeşitli yardım kuruluşları ve derneklerde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlık yaptı ve de konferanslar verdi. Halen birçok dernekte aktif olarak görevlerini sürdürmektedir. Bunlardan bazıları: Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığı, (2005-2007)(2007-2011) 2 dönem, Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, ALS-MNH Derneği Gönüllü Destekcisi, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği Başkan Yardımcılığı (2009-2011), Kayseri Sümer Fen Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığıdır.
Kayseri İli Yardım Derneği tarafından Beğendik sponsorluğunda yayımlanan “Tokonadan Sofralara” yemek kitabı Yasemin Avanoğlu Aydoğan Başkanlığında dernek Kadınlar Komisyonu Başkanı Berrin Arı ve komisyon üyeleri tarafından özenle hazırlanarak Anadolu Mutfak Kültürü’ne (Kayseri Yöresel yemek tarifleri) kazandırılmıştır.(2009).
Erciyes’ten püfür püfür
“Eski Zamanlarda Kayseri Yaşam Kültürü” Merhum (Mehmet Cavit Yeğenoğlu) tarafından vefatından önce 2003 yılında yazılan eser yine Yasemin Hanım’ın Başkanlığını yaptığı dönemde yayımlanmıştır. (2011)
Yasemin Avanoğlu Aydoğan’ın Kayseri yerel gazete ve televizyonlarında yazı ve şiirleri yayımlanmaktadır.
Çeşitli TV kanalları başta olmak üzere, ana akım ve alternatif medya aracılığı ile şiir dinletisi ilgi ile izlenmektedir. İlk kitabı “Harflerime Sevgi Ektim” 2016 yılında Uyanış Yayınevi tarafından yayımlandı.
Hümanist yayınları arasında Aralık 2020’de yayımlanan kitabın geliri ALS hastalarına bağışlandı.
Kitaba ulaşacağınız yayınevleri ve siteler: D&R, Kitapyurdu, Kitap 365, Hümanist, Trendyol, Amazon, İdefix, İnkılap, Remzi Kitabevi, kitapsepeti com.

Çağdaş Develi Gazetesi, 25 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
6.510 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...