logo

Nevi Şahsına Münhasır Yasemin Avanoğlu Aydoğan

Nevi şahsına münhasır başlığının unsurlarını taşıyan Yasemin Avanoğlu Aydoğan Hanımefendinin duygu yüklü kitabı Hümanist Yayınları arasında çıktı. Tasvirleri, karakter tahlilleri ile şiir gibi bir eser.
Nevi Şahsına Münhasır; güçlü bir kadının zorluklara karşı durarak bizlere umut aşılayan hikâyesi. Kahramanımız İmge’nin hayranlık uyandıran zarafeti, birçok insanın karanlığına âşık olmak için atan kalbi ve koşulsuzluğu yaşam felsefesi belleyen asaleti…
İmge, toplumsal vicdanımızın sesi olmuştu. Daha önce duyulmayan çığlıkların, yakarışların, çözümsüzlüklerin karşısına güçlü bir dayanışma ile çıkıp toplumun genetik kodlarında olan dayanışmayı ve paylaşmayı yeniden hatırlatmış ve “Paylaştıkça çoğalacağız!” sloganını belleklere kazımıştı. Bu yüzden arkadaşları ona, ”nevi şahsına münhasır” diye hitap ederlerdi…
İmge ile Naz’ın yollarının kesişmesi, ne kadar hüzünlü olursa olsun sevgi ve umuttan mürekkep bir bağlılık doğurmuştu. Naz, ALS hastalığına erken yaşta yakalanmış genç bir kızdı. Ölümcül bir hastalığın pençesinde olmasına rağmen; bütün zorlukları korkusuzca karşılamış, üretmekten, sanatın iyileştirici gücüne sarılmaktan, sevmekten ve umut etmekten bir an bile vazgeçmemişti. Yaşadıklarıyla yoğurduğu şiirler, Naz’ın bu dünyaya bıraktığı nadide bir iz olarak zamansızlığa ulaştı.
Yasemin Avanoğlu Aydoğan, tüm yaşanmışlıkları edebiyat yordamıyla harmanlayarak hikâye ve şiirlerin diliyle ALS hastalığına dikkat çekiyor.
Kitabın hikâyesi, belli bir amaç doğrultusunda sizlerin yüreklerine ulaşmaya çalışıyor. Umarım bu kitap insanlarımızın acılarını dindirmek, yüreklerine dokunmak için ışık olur, yol gösterir. Sunuş yazısında özetlerken ALS hastalığına dikkat çekiyor. ALS hastalığının zor, maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyan, duyuran, çaresi olmayan ölümcül bir hastalık olduğunu anlatıyor.
“ Ben aynaya,
Tanıdık mı diye bakıyorum,
Zamanı kucaklamış ince çizgiler,
İzler taşıyor geçmişten geleceğe,
Kimisinde hüzün kimisinde acı,
Hayatın yorgunluğu,
Ayna gösteriyor.
Gözlerinde hikâye,
Çok uzun zamanın şahidi,
Dokunup aynadakine,
Dudaklarından dökülen sessiz kelimelere bakıyorum.
İçinde taşlaşmış hikâyeler,
Gülümsüyor saçların, ne güzel”
Yasemin Avanoğlu Aydoğan:
İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamladı. Üniversite yıllarından sonra çeşitli iş ve sanat dallarına yönelik sertifika programlarına katıldı. Kendi aile şirketlerinde görev aldı.
Uzun bir süre resim sanatı eğitimi de alan yazar, resim çalışmalarıyla çeşitli karma sergilere katıldı ve atölyesini kurdu. Sosyal sorumluluk Projeleriyle kamu yararına çeşitli yardım kuruluşları ve derneklerde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlık yaptı ve de konferanslar verdi. Halen birçok dernekte aktif olarak görevlerini sürdürmektedir. Bunlardan bazıları: Kayseri İli Yardım Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığı, (2005-2007)(2007-2011) 2 dönem, Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, ALS-MNH Derneği Gönüllü Destekcisi, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği Başkan Yardımcılığı (2009-2011), Kayseri Sümer Fen Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığıdır.
Kayseri İli Yardım Derneği tarafından Beğendik sponsorluğunda yayımlanan “Tokonadan Sofralara” yemek kitabı Yasemin Avanoğlu Aydoğan Başkanlığında dernek Kadınlar Komisyonu Başkanı Berrin Arı ve komisyon üyeleri tarafından özenle hazırlanarak Anadolu Mutfak Kültürü’ne (Kayseri Yöresel yemek tarifleri) kazandırılmıştır.(2009).
Erciyes’ten püfür püfür
“Eski Zamanlarda Kayseri Yaşam Kültürü” Merhum (Mehmet Cavit Yeğenoğlu) tarafından vefatından önce 2003 yılında yazılan eser yine Yasemin Hanım’ın Başkanlığını yaptığı dönemde yayımlanmıştır. (2011)
Yasemin Avanoğlu Aydoğan’ın Kayseri yerel gazete ve televizyonlarında yazı ve şiirleri yayımlanmaktadır.
Çeşitli TV kanalları başta olmak üzere, ana akım ve alternatif medya aracılığı ile şiir dinletisi ilgi ile izlenmektedir. İlk kitabı “Harflerime Sevgi Ektim” 2016 yılında Uyanış Yayınevi tarafından yayımlandı.
Hümanist yayınları arasında Aralık 2020’de yayımlanan kitabın geliri ALS hastalarına bağışlandı.
Kitaba ulaşacağınız yayınevleri ve siteler: D&R, Kitapyurdu, Kitap 365, Hümanist, Trendyol, Amazon, İdefix, İnkılap, Remzi Kitabevi, kitapsepeti com.

Çağdaş Develi Gazetesi, 25 Aralık 2020, Sayfa 7

Share
7.048 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...