logo

“Nereye Dönerseniz Allah’ın Vechi Oradadır”

1566

Büyük düşünür Feridüddin attar(ö.1230) “Kuşların Dili” adlı eserinde şöyle diyor:
”Dünya bir tılsımdan ibarettir, Tanrı her şeydir ve görebildiğin şeyler işaretlerden ve dillerden kurulu. Belki görünen dünya da görünmeyen dünya da Hep O’dur ”yani Allah’tan başka hiçbir şey yok. ” her şey o’dur’.’ Ne var ki, dünya göz kamaştırıcı bir ışıkla aydınlanmadıkça gözler kördür. Eğer fark etmeyi başarırsan aklını kaybedersin, eğer bütünüyle görebilsen kendini kaybedersin”
İslami görüşün bir tür özetiyle başladığı” yeryüzünün Nimetleri” adlı eserinde Andre Gide şunları söylüyor:

“Her yerde olduğundan başka düşünme Tanrı’yı Nathanel, her yaratık yüce yaratıcıyı işaret eder, ama hiç birisi bilmez…bizim bakışımız hangisinin üzerinde durursa bil ki, o bizi Yüce Yaratıcıya götürüyor.”
Mevlana, dervişlerin dönüşünde gezegenlerin kozmik çarklarını şöyle ifade eder:

“Suların kaynaklarından çıktığını görüyorum…
Ağaç dalları tevbe ediciler gibi dans ediyorlar
Ve yapraklar sokak çalgıcıları gibi ellerini çırpıyorlar.”
Cami’nin (ö.1492) ifadesiyle bütün evren,” gerçeğin dış ve görünen yüzüdür ve gerçek, evrenin içi ve görünmeyen yüzüdür.”
Kur’an-ı Kerim ise bu durumu şöyle ifade ediyor: “Nice işaretler vardır yeryüzünde kesin inananlara, ve yine işretler vardır kendi varlığınızda; hiç görmüyor musunuz ?(50:20:21)

“Nereye dönerseniz Allah’ın vechi (rahmeti, lütfu, kudreti, varlığı) oradadır.” (Bakara 115)
“Sabah akşam durmadan Allah’ın önünde secde edenler, hareket halindedirler. Göklerin ve yerlerin bütün varlıkları ve gölgeleri ile birlikte.”(Ra’d 15)
“Yerlerde ve göklerde ne varsa hepsi ve kuşlar da saf saf…” (Ra’d 14)

Yukarıda İslam filozoflarının sözlerinden ve Kur’an’ın dikkatimize sunduğu ayetlerden anlıyoruz ki insan varlığı orijinal yapısı itibariyle İlahi varlığın olağanüstü bir belirtisi, bir işareti, evrensel rahmetin eksiksiz bir görüntüsüdür. İnsan kendi varlığında silinmez bir marka gibi Allah’ın işaretini taşıdığı sürece kendisinin faaliyet alanı olan evrenle uyum içine girmesine imkân verir.
Bu uyum sayesinde insan kendisi ile evren arasındaki bütün zıtlıkları ortadan kaldırır, evrenle bütünleşir, zihni karıştıracak olan bütün tezatları, karşıtlıkları aşar.
Görülebilenlerle görünmeyen gerçeği yaratılanlardan Yaratanı ve her varlıkta İslam inancının tek ve değişmez akidesi olan Kelime-i Şehadeti yan Allah’tan başka yaratıcı olmadığını görür, bilir.

Share
676 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...