logo

“Nereye Dönerseniz Allah’ın Vechi Oradadır”

1566

Büyük düşünür Feridüddin attar(ö.1230) “Kuşların Dili” adlı eserinde şöyle diyor:
”Dünya bir tılsımdan ibarettir, Tanrı her şeydir ve görebildiğin şeyler işaretlerden ve dillerden kurulu. Belki görünen dünya da görünmeyen dünya da Hep O’dur ”yani Allah’tan başka hiçbir şey yok. ” her şey o’dur’.’ Ne var ki, dünya göz kamaştırıcı bir ışıkla aydınlanmadıkça gözler kördür. Eğer fark etmeyi başarırsan aklını kaybedersin, eğer bütünüyle görebilsen kendini kaybedersin”
İslami görüşün bir tür özetiyle başladığı” yeryüzünün Nimetleri” adlı eserinde Andre Gide şunları söylüyor:

“Her yerde olduğundan başka düşünme Tanrı’yı Nathanel, her yaratık yüce yaratıcıyı işaret eder, ama hiç birisi bilmez…bizim bakışımız hangisinin üzerinde durursa bil ki, o bizi Yüce Yaratıcıya götürüyor.”
Mevlana, dervişlerin dönüşünde gezegenlerin kozmik çarklarını şöyle ifade eder:

“Suların kaynaklarından çıktığını görüyorum…
Ağaç dalları tevbe ediciler gibi dans ediyorlar
Ve yapraklar sokak çalgıcıları gibi ellerini çırpıyorlar.”
Cami’nin (ö.1492) ifadesiyle bütün evren,” gerçeğin dış ve görünen yüzüdür ve gerçek, evrenin içi ve görünmeyen yüzüdür.”
Kur’an-ı Kerim ise bu durumu şöyle ifade ediyor: “Nice işaretler vardır yeryüzünde kesin inananlara, ve yine işretler vardır kendi varlığınızda; hiç görmüyor musunuz ?(50:20:21)

“Nereye dönerseniz Allah’ın vechi (rahmeti, lütfu, kudreti, varlığı) oradadır.” (Bakara 115)
“Sabah akşam durmadan Allah’ın önünde secde edenler, hareket halindedirler. Göklerin ve yerlerin bütün varlıkları ve gölgeleri ile birlikte.”(Ra’d 15)
“Yerlerde ve göklerde ne varsa hepsi ve kuşlar da saf saf…” (Ra’d 14)

Yukarıda İslam filozoflarının sözlerinden ve Kur’an’ın dikkatimize sunduğu ayetlerden anlıyoruz ki insan varlığı orijinal yapısı itibariyle İlahi varlığın olağanüstü bir belirtisi, bir işareti, evrensel rahmetin eksiksiz bir görüntüsüdür. İnsan kendi varlığında silinmez bir marka gibi Allah’ın işaretini taşıdığı sürece kendisinin faaliyet alanı olan evrenle uyum içine girmesine imkân verir.
Bu uyum sayesinde insan kendisi ile evren arasındaki bütün zıtlıkları ortadan kaldırır, evrenle bütünleşir, zihni karıştıracak olan bütün tezatları, karşıtlıkları aşar.
Görülebilenlerle görünmeyen gerçeği yaratılanlardan Yaratanı ve her varlıkta İslam inancının tek ve değişmez akidesi olan Kelime-i Şehadeti yan Allah’tan başka yaratıcı olmadığını görür, bilir.

Share
722 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...