logo

“Her Nefeste İki Nimet“

“ Her nefeste iki nimet” sözü meşhur Sadi-i Şirazi’ye aittir.
Bu zât Müslüman doğunun yetiştirdiği en büyük bilginlerden biridir. Daha çok bir İslam ahlakçısı ve mutasavvıfı olarak bilinir. Kendisi XII.yüzyılın başlarında dünyaya geldi. Doğduğu şehre nispetle-Şirazî olarak meşhur oldu. Sa’di Şirazi, Allah ve Resulüne bağlı biri idi. İç dünyası, aşk, şevk ve sevgi ile dolu idi.
O, hep yaşamın içinde yer aldı, hep yaşamı yorumladı, düşüncelerine kaynak olarak ta daima yaşamı seçti. O, insanları yalnız birey olarak değil, geniş bir toplumun üyeleri olarak inceledi. Bu toplumun içinde hükümdarlar, vezirler, yoksullar, zenginler, dervişler, askerler, memurlar, sanatkârlar, köleler, şairler var idi. Sa’di’ye göre toplum bir bedenin azaları gibidir. Bireyler dürüst, tertipli ve olgun olursa toplum da mutlu olur. Toplumun düzenini sağlamak için de insanlar ve kurumlar görevlerinin yerine getirmelidir unutmamalıdır.
Sa’dî’ye göre, kâinatta her şey, kendine mahsus bir dille, gönül erlerine, ârif ve olgun insanlara hitap ediyor.
Her şey ve herkes, karıncalar, sinekler, kuşlar ve Âdem Oğulları Hakk’ın emrine baş eğerler. Mahlûkatın her sırrını bilen, her işi bitiren, lütfü çok, keremi çok Allah’tır. Perde arkasında işlenen kötülükleri görür de, yine nimetleriyle bunlara kendisi perde çeker, merhametiyle çaresizlere yakınlık gösterir, yalvarıp yakaranların dualarını kabul eyler.
Sa’dî’ye göre, kudretiyle yerleri, gökleri yerinde tutan, kıyamet divanının hâkimi olan Allah, öyle kerem sahibidir ki, ateşperesti, putperesti, düşmanları dahi görüp gözetirken, dostları nasıl mahrum eder? O sabah rüzgârına, “Yeryüzüne, zümrüt yeşili yaygıyı ser” demiş. Bir sütnineye benzeyen bahar bulutuna “bitki kızlarını yer beşiğinde besle” diye emretmiş. Bahar olsun diye ağaçlara yeşil yapraktan elbiseler giydirmiş. Bahar mevsiminin gelmesiyle, mini mini dalların başlarına çiçekten taçlar koymuş, şeker kamışının öz suyu onun kudretiyle halis bal olmuş, hurma çekirdeği, onun terbiyesiyle, boylu boslu fidan haline gelmiştir.
Sa’dî bütün bunları kulun, Allah’ın buyruğunu tutması, şükrünü yerine getirmesi için gözler önüne serer. Şöyle der: “Bulut, rüzgâr, ay, güneş ve gök, sen eline bir lokma ekmek alasın da gafletle yemeyesin diye çalışmaktadır. Senin yolunda hepsi dönerek, dolaşarak Tanrı buyruğunu yerine getirirken, sen emre uymayasın, bu insafa sığmaz. “Sa’dî, Allah’a kul olmanın, şükrünü eda etmenin mümkün olmadığını, hiç kimsenin buna kadir olamayacağını söyler. Der ki: “İlahi rahmetin hesapsız yağmuru herkese saçılır, nimetinin cömert sofrası her yere açılır.
Allah’ın lütfüyle alınan her nefes hayatı uzatır, verildiği zaman da vücudu ferahlatır. Demek her nefeste iki nimet var. Her nimet içinse bir şükür vaciptir.
Öyleyse kula yaraşan şudur: Tanrı katında kusurlarının özrünü dilesin. Yoksa O’nun yüceliğine layık olanı kimse yerine getiremez.

Share
1.711 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...