logo

NEDEN HERŞEY YEDİ (7)

Rakamlar ve sayıların hayatımızın bir parçası durumuna geldiğini hepimiz bilmekteyiz. Bazı rakamlar diğerlerinden daha metafiziktir. Bu konu ile ilgili daha önce bu köşede yazmıştım. O yazıya ilaveten 7 (yedi) ile ilgili araştırma sonucu derlediğim diğer bilgileri de aktarmak istiyorum.
Gerek İslâm öncesi Türk tarihinde gerekse İslâmiyet sonrası tarihimizde önemli bir yer tutan sayılardan biri de 7 (yedi)’dir. Yedi sayısı Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar Türk halk inançları çerçevesinde önemli bir yere sâhiptir. Altay Türklerine göre ayın tutulması “Yedi başlı dev” yüzündendir. Kırgız Türkleri Kutup Yıldızı’nda bulunan Büyük Ayı’ya “Yedi Bekçi” olarak ifade etmişlerdir.
Hristiyanlıkta, Musevilikte ve İslâmiyet’in çeşitli anlatımlarında yedi sayısına oldukça çok rastlarız. Mistik rakam olarak isimlendirilen yedi, şansı, sihri ve kudreti ifade etmektedir. Bu yüzden yedi birçok kültürde şans ve uğur numarasıdır.
Mesleğimiz veya eğitimimiz ne olursa olsun yaşantımızda mutlaka bir rakam veya sayı vardır. Doğa’da, güncel ve sosyal hayatta, insanın varlığında ve hayatta tesadüf ettiğimiz 7’lere bir göz atalım. Neden birçok şey 7’den oluşuyor? Uğurlu olduğu için mi yoksa kutsal olduğu için mi? Belki tesadüf, belki değil bilemeyiz ama 7 rakamı her zaman karşımıza çıkıyor. Nedenini hep birlikte düşünelim. Örnek mi?
İstanbul, Rio ve Roma niçin 7 tepedir. Türkiye niye 7 bölgeye ayrılmıştır. Dünya niçin 7 kıtadan oluşmuştur. Gökyüzü (atmosfer) niye 7 katmandır. Gökkuşağı ve yeryüzündeki ana renk sayısı neden 7 renkten oluşmaktadır. Dünya’nın neden 7 harikası vardır. Hafta niçin 7 gündür. Niçin büyük ayı da 7 yıldız bulunmaktadır. Uğur böceğinin benek sayısı neden yedidir. Soyumuz niye 7 göbektir. Mevlana neden 7 öğüt vermiştir. Şeytana atılan taş niçin 7 adettir. Gül neden 7 verendir. Ejderha neden 7 başlıdır.
Örneklerimize devam edersek;
Kur’an’ın kapısı kabul edilen Fatiha neden 7 ayettir. Kelime-i Tevhid neden 7 sözcükten oluşmaktadır. Cennet ve cehennem niye 7 kattır. Kâbe’de tavaf niye 7 kere yapılmaktadır. Merve Safa arası niye 7 defa gidip gelinir. Hz. Muhammed (S.A.V.), her önemli toplantı için neden 7 ulema çağırmıştır. Yahudilikte şamdan niye 7 mumludur. Kurbanda dana hissesi en fazla niye 7’dir.
Neden 7 düvele meydan okuruz. Müzikteki nota sayısı neden yedidir. Neden insan 7’sinde neyse 70’inde aynıdır. Neden pis 7’li, niye 7 kocalı Hürmüz, neden 7 cüceler, biri ölünce niye 7 si, niye 7 kat yerin dibi, niye 7 göller, Yunan mitolojisinde tanrı sayısı niye 7’dir. James Bond niye 007 olarak anılmaktadır. İstanbul’daki zindan niye 7 kuleden oluşmuştur. Hayvanlardaki boyun omuru niye 7, Yeniçerilerde her biri ayrı göreve sahip 7 kapı vardır: Adet Kapısı, Et Kapısı, Ağa Bölüğü Kapısı, Solaklar Kapısı, Meydan Kapısı, Çayır Kapısı, Karaköy Kapısı gibi, İcra haczettiği mal ve eşyayı niye 7 emine bırakır gibi pek çok örnek ve sırlar vardır.
2008’de yapılan bir araştırmaya göre beyin, en fazla yedi uyarıyı aldığında en iyi performansı gösteriyor. Yani, beyin bilgiyi yedişerli olarak depolamayı tercih ediyor. Neden?
Bunun dışında rivayetlere göre Lice’de Ashab-ı Keyf olarak bilinen yedi uyurlar mağarası var. Kralın zulmünden kaçan yedi kişi yanlarında bir köpek ile birlikte bu mağaraya sığınırlar. Bunların hepsi uyuyup yıllar sonra uyanırlar. Bu hem Hıristiyanlık hem Müslümanlık anlayışında var olan bir şey. Neden yedi uyurlar?
Örnekleri çoğalmak mümkün. Bu soruların bazılarına cevap verebilmemiz de mümkün gözüküyor. Ancak, bazen Allah’ın sınırsız ve sonsuz bilgilerini bilmeye gücümüz yetmiyor. Bence en güzel olay yaratılan her şeyde Allah’ın mucizesini görerek ona şükretmektir. Çünkü 7’nin büyük bir enerjisi olduğuna inanmak gerekiyor.

Share
4.106 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayırsever İş Adamı Mehmet Palamut

  04 Aralık 2020 Köşe Yazarları

  Kayseri Üniversitesi Develi Seyrani Kampüsüne bir eğitim kurumu bırakarak adını geleceğe taşıdı ve ahirete göçtü. Hayırsever Mehmet Palamut Ağabey, doğduğu topraklara bir eğitim bloku ile iz bıraktı. Hayırsever Mehmet Palamut: 25.04.1941 Tarihinde Develi'de doğdu. Babasının adı Yusuf, Annesinin adı Emine'dir. Abdülbaki Mahallesi'nde eski deyimiyle Meteris Semti'nde evleri vardı. Zekiye Yavuz, Mehmet, Mustafa, Ahmet ve Ömer beş kardeştiler. Mehmet Palamut 1955 yılında İstanbul'a geldi. Beyazıt- Çarşıkapı Medrese Çıkmazı Emek Han'ın girişinde ...
 • VAKIFLAR HAFTASI

  04 Aralık 2020 Köşe Yazarları

  İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla 1985 yılından beri “Vakıflar Haftası” kutlanmaktadır. Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. İnsanlar arasında sosyal dayanışmanın sağlanması, yardımlaşmak, birbirine destek olmak, acı ve mutlu günlerini paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek için fertler arasında...
 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...