logo

Ne Olacak Bu Müslümanların Hali?

Değerli okuyucularım!
Günümüz dünyasında Müslümanların bulunduğu durum, hiçte iç açıcı değil. Müslümanlar çok zor bir dönemden geçiyor. Müslümanların Amerika Birleşik Devletlerine gitmesine izin verilmiyor. Kanada da camide ibadet eden Müslümanlar katlediliyor. Avrupa’da gün geçmiyor ki Müslümanların üzerine ya ateş açılıyor ya da horlanıyor ve aşağılanıyor. Müslümanlar gittikçe dünyadan tecrit ediliyor. İslamofobi hızlı bir şekilde tüm dünyada yayılıyor. Müslümanlar ise her zaman ki gibi dağınık ve parçalanmış hallerini devam ettiriyor. Her parça kendisinin doğru yolda olduğuna inanıyor.
Yalnız benim mezhebim, benim tarikatım, benim cemaatim, benim siyasetim haktır taassubundan Müslümanlar kurtulamıyor.
Dinle dünya arasındaki dengeyi bir türlü kuramıyor. Bilimi ve aklı yaşama hâkim kılamıyor. Efsane ve hurafeyi yaşamlarının bir parçası olarak görüyor.
Kur’an bu durumun vahametini daha Hz. Peygamber hayatta iken şöyle dile getiriyordu:
“Ey Muhammed grup grup olup dinlerini parçalayanlarla senin bir ilişkin olamaz, onların işi Allaha kalmıştır. Yapmakta olduklarını Allah sonra onlara gösterecektir.” (En’am 159).
Yani eğer bölünüp parçalanırlarsa zillet ve meskenet içinde yaşamaya mahkûm olacaklardır.
İşte bölünüp parçalandıkları için, birliği, beraberliği, bütünlüğü sağlayamadıkları için dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar bu gün oldukça karmaşık ve oldukça kötü, boğucu, sefil, değersiz ve acı içinde bir hayat sürüyor.
Yaşamları çatışmalar, çelişkiler, savaşlar, kazalar, acılar, geçici coşkular, anlık doyumlardan öteye gitmiyor. İslam coğrafyasında büyük acılar, endişeler, korkular ve belirsizlikler hüküm sürüyor. Bir tarafta iyiliği, temizliği, hoşgörüyü, öğrenmeyi, aklı ve bilimi, dindarlığı barış ve sulhu, güveni, huzuru, sükûnu ve mutluluğu savunan bir din var diğer taraftan onun mensupları ise maalesef dünya kamuoyu nezdinde itibarını yitirmiş sözde Müslümanlar var. Bununla da kalmıyor İslam toplumu şiddet yüklü, karmaşaya meyilli, ekonomik ve toplumsal alanda dünyanın geri kalan bölümü olarak algılanıyor.
Bu da Batı ve Avrupa ülkeleriyle gittikçe daha çok artan bir çatışma ortamı meydana getiriyor. Batı dünyası birkaç kişinin ya da bir örgütün, bir milletin yaptıklarına bakarak bir dine veya bir millete düşman oluyor.
Ne yazık ki Batı toplumunda bu anlayış çok büyük boyutlarda olmasa da hızla yayılıyor bu da ırkçılığın, hoşgörüsüzlüğün ve milliyetçiliğin artmasına sebep oluyor. Bu durum devam ederse hem Batı hem Avrupa hem de tüm dünya çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir endişesini doğuruyor.

Share
3.200 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...