logo

NATO GÜNÜ

2. Dünya Savaşı’nın ardından, gelişmeye başlayan teknoloji, çeşitli silahlar ve özellikle kitle imha silahlarının, bir takım ülkelerin tekelinde bulunması, yaşanılan savaş tecrübeleri, milletlerin dünya üzerinde tek başına var olabilmelerini imkânsız kılmıştır.
Hukukun üstünlüğü ve özgürlükleri tanıyan devletler, barış ve güvenliği sağlamak, ayrıca askeri, sosyal ve kültürel olarak birbirlerine destek sağlamak için bir araya geldiler. Milli menfaatleri benzer yönde olan ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz gibi devletler, belli noktalarda buluşarak, dayanışma ve işbirliği yapmak zorunda kaldılar.
Kolektif savunma, birleşme ve dayanışma üzerine iş birliği yapan üye ülkeler herhangi bir dış saldırıya karşı ortak savunma sistemi üzerinde anlaştılar. Bu doğrultuda bir araya gelen on iki ülke, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO)’nı kurdular. Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı, 4 Nisan 1949 tarihinde üye ülkeler tarafından imzalanmış olup uluslararası askeri bir ittifaktır.
Uluslararası bir kuruluş olan “NATO“, “Kuzey Atlantik Antlaşması” anlamında olan İngilizce “North Athlantic Traty Organization” isminin her kelimesinin baş harflerinin alınmasıyla meydana getirilmiş kısa adıdır. NATO’nun ana merkezi, Belçika/Brüksel’deki Haren’de bulunmaktadır.
NATO’nun kuruluşunda önemli üç organ yer almaktadır.
1. NATO KONSEYİ: Üye ülkelerin devamlı temsilcilerinden veya dışişleri bakanlarından meydana gelmektedir.
2. SEKRETERYA: Genel sekreter ve genel sekreter yardımcılarından meydana gelmekte olup, NATO’nun günlük işlerini yürütmektedir.
3. ASKERİ KOMİTE: NATO’ya üye devletlerinin Genel Kurmay Başkanlarından meydana gelmekte olup en yüksek askeri kuruldur.
NATO’ya üye ülkeler, 4 Nisan gününü, “NATO GÜNÜ” olarak kabul etmişlerdir. Bu günde NATO’nun amaçları ve çalışmaları hakkında bilgi verilmektedir. Barışın sağlanması, ülkelerin birbirlerine karşı saygılı olması, yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanması bakımından NATO’nun önemli bir kuruluş olarak görev yaptığı anlatılmaktadır.
NATO’ya 1952 yılında Türkiye, 1954 yılında Yunanistan, 1982 yılında da Batı Almanya ve İspanya katılmıştır. Kurulduğu dönemde 12 üyesi bulunan örgüt, 2009 yılı itibariyle toplam 28 üyeye ulaşmıştır. Kurucu üye Fransa NATO’nun askeri kolundan 1966 yılında ayrılmış olmasına rağmen, 2009 yılında geri dönmüştür. 1999 yılına kadar NATO’ya başka üye kabul edilmemiştir.
1999 yılından 2009 yılına kadar eski Doğu Bloku ülkeleri olan devletlerin katılımı ile NATO büyük bir üstünlük sağlamıştır. 12 Mart 1999 tarihinde Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya. 29 Mart 2004 tarihinde Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya katılmıştır. Son olarak 1 Nisan 2009 tarihinde Arnavutluk ve Hırvatistan’ın da katılımı ile NATO’ya üye ülke sayısı 28’e çıkmıştır.
Günümüzde NATO’ya üye 28 ülkeden en çok dikkat çekeni İzlanda’dır. İzlanda, ordusu olmayan tek NATO üyesi ülkedir.
NATO’nun kuruluş amacı, üye ülkelerin dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı askeri savunmasını sağlamak ve aynı zamanda gerek siyasi gerekse ekonomik ve sosyal alanlarda işbirliği sağlamaktır. Kısaca saldırıya uğrayan devletin yanında savunma tedbirleri almaktır.
Türkiye, NATO üyeliğinden kaynaklanan sorumluluklarına yerine getirmesine rağmen başta terörle mücadele olmak üzere birçok alanda NATO tarafından Türkiye’ye verilecek destek hep söz de kalmıştır. Bu durum da “NATO görevini yapıyor mu?” sorusunu akla getirmektedir. Bu konu hep tartışılmaktadır. Özellikle son dönemlerde NATO şemsiyesi altında güvenlik ortaklığı kurduğumuz üye ülkelerin ön yargılı olduklarını görmekteyiz. Bu da NATO’nun üye ülkelerini ortak bir güvenlik politikası etrafında buluşturamadığı ve terörle mücadelede desteği sağlayamadığını göstermektedir.
NATO son yıllarda dünyanın birçok farklı noktalarında aktif askeri faaliyetlerde bulunarak üye devletlerin çıkarlarını koruma amaçlı ve dünya barışını düzenleyebilmek için askeri müdahalelerde bulunmasına rağmen ülkemiz için bu gayreti göstermemiştir. Yaşanan olumsuzluklar karşısında Türkiye, güvenliğini sağlama yolunda NATO’ya bel bağlamamış ve onun yerine kendi ayakları üzerinde durmayı tercih etmiştir.

Share
1.214 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...