logo

MUSTAFA ASIM KÖKSAL

Develi’de yetişen ve bir hayli sahalarında eser veren iki ulema vardır: Develüzade Abdullah Develioğlu ve Mustafa Asım Köksal.Mustafa Asım Köksal dedem merhum Abbaszade Abdulkadir Hoca’nın Kur’an-ı Kerim öğrencisidir.Ayrıca kızım Şeyma’nın da isim babasıdır. Nur içinde yatsın.
Kendisi bir Kadiri şeyhi olmakla bveraber İskilipli İbrahim Ethem Efendi’den de iki yıl ders ve bilahare de icazet almıştı. Sırf M.Asım KöksaL’I yetiştirmek amacıyla Ankara’ya gelen İ.Ethem Efendi’ye hürmeten öğretisini Kadirî- Nakşî öğretisi üzerine kurmuştu. Ölmeden bir yıl önce kızının bağında yaptığımız üç saatlik bir özel TV programında da bunu böyle izah etmişti. Ayrıca hocasına çok hürmeti vardı.
Kendisi 1912 yılında Develi’de Abdulbaki mahallesi’nde doğmuştur.Aile lakapları Pirvelioğlu’dur.Ancak yaygın lakapları “Dücükler”’dir. Babası Hafız Mehmet Edip, annesi ise Döne Hanım’dır.1935 yılında yaptığı evlilikten üç, eşinin 1951 yılında ölümü üzerine ikinci evlilikten de dört çocuğu oldu.
İlköğrenimini önce Develi Zafer Mektebi’nde daha sonra da Numune Mektebinde gördü. Kayseri ulemasından Develi müftüsü İzzet Efendi’den medrese usulune göre Mukadimat-ı Ulum eğitimi aldı.
Sonra Ankara’ya geldi ve kendi çabalarıyla bilgi ve görgüsünü artırdı. Ankara’da bulunduğu sıralarda Kerkük ulemasından Muhammed Efendi’nin öğrencisi oldu. Onca gayretine rağmen hafız olamadı ve yüksek tahsil göremedi.
Fakat İskilipli İbrahim Ethem’den tasavvuf terbiyesi alan Asım Köksal, aynı kişiden icazet aldı. 1933 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığında memuriyete başladı ve 31 yıl boyunca üst kurullarda çeşitli vazifelerde bulundu.1964 senesinde İslam Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli oldu.
Bir kadiri şeyhi olarak ömrü boyunca Allah ve Hz.Peygamber sevgisi ile İslam Tarihi üzerine çalıştı. Misyoner çalışmalarındaki kasıtlı yanlış bilgileri düzeltmeye, eleştirmeye çalıştı. Hem bilimsel çalışmalarıyla ve hem de şiirleriyle İslam dininin doğrularını yaymaya gayret gösterdi.
Mükafatını gördü bu çalışmalarının:1.1983’de Pakistan’da, yazdığı Siretün Nebi dalında birincilik,1996 yılında Kültür Bakanlığı’nca Kültür ve Sanat Büyük Ödül Türkiye Yazarlar Birliği tarafından da İslam dinine yaptığı hizmetlerden dolayı Türk kültürüne Hizmet ödülleriyle ödüllendirildi.
Merhum bütün muhibbanlarını mahzun bırakarak, Ankara’da bulunan Mezarlığı’na 1998’de defn edildi. Demek ki ölümünün 19.yılını idrak ediyoruz! Rabbim gani gani rahmet eylesin.
Yazdığı şiirler dilde, eserleri ise ellerde dolaşıyor. Ne mutlu ona.

Share
948 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...