logo

Müslümanlar Neden Kaderin İpinde Asılı Duruyor?

Sevgili Okuyucularım!
Bilindiği üzere Adana’da ortaokul öğrencilerinin kaldığı kız yurdunda çıkan yangında 12 öğrenci yanarak can verdi. Pek çok öğrenci de yaralı. Millet olarak hüzün ve acıya gark olduk. Ülkemizde sık sık yurtlarda ömrünün baharında körpe yavrularımız yanarak hayata veda ediyorlar. Hepsini rahmetle, sevgi ile anıyoruz. Milletimize başsağlığı diliyoruz.
Bir daha böyle acıların yaşanmaması için devlet olarak, millet olarak tedbirler almalıyız. Kader böyleymiş diyerek acıyı kadere yüklememeliyiz. Bu yazımda siz değerli okurlarıma bu faciadan etkilenerek Müslümanların hal-ü pürmelalini anlatmak istiyorum.
Değerli okuyucularım!
Dünyanın pek çok yerinde neden Müslümanlar bu gün oldukça karmaşık ve oldukça kötü, boğucu, sefil, değersiz ve acı içinde bir hayat sürüyor? Yaşamları neden çatışmalar, çelişkiler, savaşlar, kazalar, acılar, geçici coşkular, anlık doyumlardan öteye gitmiyor? Neden büyük acılar, endişeler, korkular içinde bir belirsizlik hüküm sürüyor?
İslam toplumu neden şiddet yüklü, karmaşaya meyilli, ekonomik ve toplumsal alanda dünyanın geri kalan bölümü olarak algılanıyor? Neden uygar ülkelerle gittikçe daha çok artan bir çatışma ortamı meydana geliyor? Müslümanlar, neden haz verenle acı veren arasında bir seçim yapamıyor? Neden haz verene tutunayım, acı verene sabredeyim zihniyeti ile kaderin ipinde asılı duruyor. Buna karşı bir kurtuluş yolu bulma ve ortaya koyma için bir gayret göstermiyor? Kurtuluş yolunun kendi özgürlüğünde, bilgi ve yaratıcılığında olduğunu bilmiyor ve bu değerlerini bütün kirli sistemlerden, çelişki ve çatışmalardan kurtarmak içi ne den çaba sarf etmiyor?
Bizim tespitlerimize göre, insanı aşan bir duygu, beşeri bir ilerleme, bilgi, bilinç, övünç ve olgunluk faktörü olan, insanı gündelik yaşamın sınırlarından kurtarabilen bir dini değil de insan karşıtı etkenlerin oyuncağı ve aleti olan bir inancın etrafında dönüp dolaşıyorlar da ondan. Dini insanlık dışı ve karşıtı bir faktör olarak kullanan, insanları bilgiye, özgürlüğe, yaratıcılığa karşı yapılan sinsi planların farkına varamıyorlar da ondan. Cehaleti egemen kılmak için dini bir araç olarak kullanılanların planlarının kurbanı oluyorlar da ondan.
Bu durumda Müslümanlar, düşünme yeteneğini yitiriyor. Batının egemenliği altına sürükleniyor. Batı ise, İslam dünyasını kendi içinde eritmek, aradaki farklılıkları ortadan kaldırmak istiyor. İslam ülkelerini kültürel, siyasal, ekonomik ve toplumsal bakımdan egemenliği altına alarak köleleştirmek istiyor.
Hal bu ki Allah, kullarına verimli, üretken, yaratıcı ve akıl dolu bir yaşamı layık görmüş ve kullarına bu dünyada bağışladığı en büyük nimetin de akıl olduğunu bildirmiştir. Ne yazık ki Müslümanlar aklın sesine değil de cehaletin karanlığına talip oluyor.

Share
875 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...