logo

Müslüman Toplumu Diyebilir Miyiz

1232

Umutsuzluğun, kavganın, şiddetin, kinin, nefretin, inançsızlığın, yalanın, taassubun yaşandığı bir topluma Müslüman toplumu diyebilir miyiz?
Bütün insanların mutluluğu için onların kahrını ve cefasını sevmeyen bir topluma İslam toplumu diyebilir miyiz?
Öncelikle ben/ ego duygusundan kendisini arındırmayıp, içinde yaşadığı toplum için kendini adamayıp, insanlık sıfatıyla insana değer vermeyen bir topluma Müslüman toplumu diyebilir miyiz? Halkın yolunu hakkın yolu bilmeyen, Hak ile hak olmayan, himmetin başını Allah için insana hizmette görmeyen bir millete İslam milleti diyebilir miyiz?
“İnsanların hayırlısı insanlara hizmet edendir” hadisini ölçü alarak, insanlık için, insanlığın hayrı için çalışmayan bir topluma Muhammed Ümmeti diyebilir miyiz? İnsanı bir organizma yığını olarak gören materyalist zihniyetin egemen olduğu bir topluma Müslüman toplumu diyebilir miyiz? Hemen her gün din adına her kafadan bir sesin çıktığı, batıl inançların yaygınlaştığı ve din kitabı yazanların eserlerine kendi ideolojilerini, kendi kişiliklerini katmaktan hem çekinmedikleri hem de korkmadıkları bir topluma dindar bir toplum diyebilir miyiz?
Tüm insanları, din, dil, cins, ırk ve sınıf ayırımı yapmaksızın onları sevgi ile kucaklamayan, onların hak ve hukukta eşit olduklarına inanmayan bir adalet kurumuna sahip olmayan millete İslam toplumu diyebilir miyiz?
Adalet ve hakkaniyet bayrağının parlamadığı, adalet mekanizmasının herkese eşit bir şekilde icra edilmediği; her türlü korku ve kararsızlığın yaşandığı bir topluma İslam toplumu diyebilir miyiz?
Aşırılıkları ölçü alan, gruplaşmayı, ayrılık ve gayrılığı dini çoğulculuk sayan, kamplara ve mezheplere bölünen bir topluma Müslüman toplumu diyebilir miyiz?
Dinle dünya arasındaki dengeyi kuramayan, bilimi ve aklı yaşama hâkim kılmayan; efsane ve hurafeyi hayata geçirmeye meyyal bir topluma Müslüman toplumu diyebilir miyiz?
İşte tüm bu olumsuzluklar nedeniyledir ki yukarıda ki sorulara olumlu cevap vermemiz mümkün değildir. Müslümanlar geri kalmışlığı, tembelliği ve zillet içinde yaşamayı bir alışkanlık halinde sürdürdükleri müddetçe de bu olumsuzluklar sürüp gidecektir diye düşünüyorum.

Share
1.550 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...