logo

Muhyiddin Arabî’ye Göre Kadın

İslam Tasavvuf tarihinin en önlü isimlerinden olan ve “ en büyük üstat” unvanını alan Muhyiddin İbnu’l- Arabî “Fütuhat” adlı eserinde kadın konusunu uzun uzadıya anlatmıştır.
Bunlardan en önemlisi şöyledir: İbnu’l- Arabî’nin ana rahmi ile Yüce Allah’ın isimleri olan Rahman ve Rahim (rahmet, merhamet edici) sıfatları arasında ilişki kurmasıdır. O, şöyle der: “Allah Rahme yani ana rahmine dedi ki: Seninle bağlantı kuranla bağlantı kurarım.
Seninle olan bağlantısını koparandan bağlantımı keserim”. Arşta asılı duran Rahim der ki : “ Benimle irtibat kuranla Allah irtibat kurar. Benimle olan irtibatını kesenden Allah irtibatını keser”(Müslim, Birr,6). “Ana Rahmi Rahman sözcüğünden türemiştir. Ana rahmiyle ilişki kuranla Allah ilişki kurar. Onunla ilişkisini kesenden Allah ilişkisini keser”(Tirmizi, Birr,16) mealindeki hadisleri yorumlayan Muhyiddin Arabî şöyle der : “ Bütün bağlar, ilişkiler, nesepler ve akrabalıklar ana rahmi sayesinde gerçekleşir. Allah ile kulu arasındaki ünsiyet, yani Allah’a kul olma ilişkisi de rahim( ana rahmi) sözcüğünün kökü olan rahman sayesinde gerçekleşir.
Rahman karşısında rahim hangi konum da ise erkek karşısında da kadın o konumdadır. Rahim sözcüğü Rahman’ın türevi (dalı, budağı) olduğu gibi kadın da erkeğin dalı budağıdır. Havva Âdem’in bir türevi olduğu için aralarında sevgi ve merhamet vardır
(Rum Suresi/30:21).
Bu, Rahman(Allah)la rahim (ana) arasındaki sevgiye ve merhamete işaret eder. Bundan dolayı “sılayı rahmi” yani aynı rahimden meydana gelenlerin “sıla-i rahim” yapmaları emredilmiştir. Sevgi, doğum sonucunu getiren nikâh sebebidir. Rahmet, eşlerin birbirine duydukları özlemdir, birlikte olma arzusudur.
Kadın açısından parçanın bütüne, dalın köküne, garibin vatanına duyduğu hasret ve özlemdir bu. Erkek açısından ise bütünün parçasını, kökün dalını arzulaması ve ona kavuşma isteğidir. Kök dalını arzular, zira onunla devam eder, onunla tamam olur. Erkek de ancak kadınla tamam olur. Aksi halde eksik kalır. Sevgi ve rahmet sayesinde bütün parçayı, parça bütünü arar, bulur, onunla bütünleşir, kaynaşır. Bu kaynaşma erkeğe babalık, kadına annelik vasfını kazandırır”.
Muhyiddin Arabî, kadını Allah’ın “ibda ve icat” yani yoktan var etme sıfatının mazharı olarak görür. “ Çocuk dünyaya getirince kadın, Allah’ın yaratıcılık sıfatı onda tecelli eder” der. “Kadının değerini, ondaki sırrı ve hikmeti bilen kemale erişir” der.
“Dikkat ediniz, Hz. Peygamber “kadınlar bana sevdirildi” diyor. Sevdiren kim? Sevdirilmek sevmenin ilerisinde bir şeydir ve sevmeyi içerir. Sevmek beşeri, sevdirilmek ilahi kaynaklıdır.
Yüce Allah peygamberine, onu kendisinden uzaklaştıran şeyleri değil, yaklaştıran şeyleri sevdirir ve kadın sevgisi erkeği Allah’a yaklaştırır.
( Fütuhât, II,25, bab,249, S.Uludağ, Sûfi G.Kadın,İst., 1998,s.64-65)

Share
2.386 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...