logo

Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 – 1970 yıllarındaysa Ankara’da görev yaptı. Ekim 1974’de Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Jinekoloji ihtisasını tamamlayarak Jinekolog – Operatör, Kadın Hastalıkları ve Doğum Mütehassısı oldu. 30 Ekim 1974’ten 30 Eylül 2005’e kadar İçel, Tarsus’ta serbest olarak Jinekolog – Operatör, Kadın Hastalıkları ve Doğum Mütehassısı olarak çalıştı. 7 Ağustos 2012 Salı günü İstanbul’da vefat etti. 27 Ağustos 1968 doğumlu Bilge ve 10 Mart 1971 doğumlu Banu adında 2 kızı vardır.
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (Meslek Kadınları Derneği), Yardım Sevenler Derneği, Türk Kadınlar Birliği vb. sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev almış ve yöneticilik yapmıştır. Tarsus Eğitim Vakfı’nın kurucu üyelerindendir.
Bilge Öztürk
Mısırlızade ailesinin beşinci kuşak temsilcilerindendir. 27 Ağustos 1968’de Malatya’da dünyaya geldi. Ali Orhan Öztürk ile Melek Öztürk’ün büyük kızıdır. İlkokulu İçel’in Tarsus ilçesinde tamamladıktan sonra 1986 yılında İçel, Özel Tarsus Amerikan Lisesi’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezuniyetine müteakiben Bankacılık, Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Gayrimenkul Danışmanlığı yapmıştır. 3 Şubat 2012’de; Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme (MBA) yüksek lisansını tamamlayarak yüksek lisans derecesi almıştır. Emeklidir, İstanbul’da ikamet etmektedir ve çiftçilik yapmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev almış ve yöneticilik yapmıştır ve devam etmektedir.
Banu Öztürk
Ali Orhan Öztürk ile Melek Öztürk’ün kızı, Bilge Öztürk’ün kız kardeşi Banu Öztürk, 10 Mart 1971’de Ankara’da doğdu. İlkokulu İçel’in Tarsus ilçesinde tamamladıktan sonra 1989 yılında Tarsus Amerikan Lisesi ve 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite öğrenimi döneminde İstanbul’da Goethe Enstitüsü’nde ve Avusturya-Viyana’da Wirtschaft Üniversitesi’nde Almanca dil eğitim programlarına katıldı; Almanya’da Frankfurt’a bağlı Siegen şehrindeki Electrolux firmasının ihracat bölümünde staj yaptı. Üniversite mezuniyetinden sonra, 1993 yılında İmaj Halkla İlişkiler’de Müşteri İlişkileri Asistanı olarak görev aldı.
1994-1997 yılları arasında, Hürriyet Grubu’na bağlı Capital aylık ekonomi dergisinde iş dünyası ve ekonomi alanlarında Araştırmacı Gazeteci olarak çalıştı. Bunun yanısıra IMF, Intel Europe, Daewoo, Mercedes Benz gibi iş ve ekonomi dünyasının önde gelen kurumlarının temsilcileriyle röportajlar yaptı. Bu dönemde Hürriyet Gazetesi ve Hürriyet Grubu’na bağlı diğer dergilerde de makaleler yazdı.
1997 yılında, Almanya’da Düsseldorf şehrinde tekstil, makina ve iletişim sektörlerinde faaliyet gösteren The Vision Group’un uluslararası danışmanlık hizmetleri vermek amacıyla kurduğu Connection Business Service’de Genel Koordinatör olarak görev aldı. Federal Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, yabancı ülkelerde yatırım ve iş birliği olanakları, finansal destek programları, hukuki prosedürler ve pazarlama konularında danışmanlık çalışmaları yürüttü.
İthalat, ihracat, yatırım ve ortaklık çalışmalarında yer aldı.
1998 yılında, Fransa’da Paris şehrinde bulunan OECD – Organisation of Economic Coordination & Development kuruluşuna ‘Türkiye’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Finansal Destek Programları’ konusunda bağımsız araştırmacı ve danışman olarak hizmet verdi.
Banu Öztürk, daha sonra İngiltere’de Londra’ya yerleşerek University of London ve UAL’ın uluslararası işletme lisansüstü programlarını tamamladı.
1999-2011 yılları arasında, İngiltere’de uluslararası eğitim, bilişim ve yatırım sektörlerinde faaliyet gösteren The Access Group’da iş geliştirme ve stratejik pazarlama alanlarında yöneticilik yaptı.
Bu dönemde, grubun ABD’de Miami’de bulunan temsilciliğinin kuruluşunda aktif görev aldı.
2012 yılından bu yana Londra’da bulunan The Access Group, Tatar Bros and Co ve Worboys Shirts gibi kurumlara serbest danışmanlık hizmetleri veren Banu Öztürk, Türkiye’de hayvan hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile federasyonların çalışmalarında aktif görev almaktadır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Eylül 2021, Sayfa 7

Share
132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...