logo

MİLLİDERE

 

1573

Kısmen de olsa annemin köyü. Aile hayatımızda nice hatıraları saklı tutan ve belki de en çok ziyaret ettiğim köy.Köye girişte olan mezarlığında nice yemeklerini yediğimiz,misafirperverliğin en güzel örneklerini gördüğümüz nice Cennetlikler.Savaş hatıralarını dinlediğimiz gaziler.
Köyün ortasındaki hayvanların sulanması için yapılmış küçük gölet.Etrafındaki söğütler.O meşhur kuyusundan su çeken köy güzelleri.Ya hasat döneminde harman yerlerindeki canlı ve hararetli günler.Ya o taşlı sopalı kavgalar.Denir ki :Millidereliler çocuklarının beşiğini sallarken:Taşa sarıl,taşa sarıldiyerek öğütlerlermiş.Kavgacı bir ruh dünyası.Köyün harmanları hep taşlık.Ya daha on,on iki yaşında iken eşek üzerine yayma atarak saman getirdiğim günler…Millidere bizim için farklı bir köy.Zira kökümüzün bir kısmı burada.

1670
Millidere adı Osmanlı arşivlerinde Meyillidere olarak geçer.Demek ki köy zaman içerisinde Millidere halini almıştır.Burası bir rivayet, Aksaray’a kadar uzanan yer altı şehri ile İki Tepe mevkiinde bulunan kilise kalıntıları ile eski bir yerleşim yeri olduğunun belgesidir.Adı ile ilgili olarak bir anlatı yaygın ise de hiçbir belgesi ve dayanağı yoktur. Köyün en az 15oo yıllık bir geçmişi olmalıdır. Köy Madazı, Ayvazhacı, Çöten, İncesu ile komşudur.
Develi’ye 7 km. uzaklıkta olan köyün nüfusu 500’ü geçmemektedir .1991’de 75 hane ve nüfusu da 450 kişidir.Köyün en geniş aileleri: Arıcılar, Çavdarlılar, Karatanlar, Köseler, Turhallar …Elde ettiğimiz arşiv belgelerine göre, Danişmendli Türkmenlerinden Cevanişür ve Kaşıkçılar cemaatları,iskan bölgeleri olan Hamid,Kütahya, ve Karahisar Sancaklarında iskanı kabul etmeyerek çesitli şehirlere dağılmışlardı.Bunun üzerine o yıllarda Niğde’ye bağlı Develü mukatasına tabi olup burada ziraat ile meşgul olmak üzere yerleştirilmişlerdir.1708’lerde buraya gelen cemaatlara, daha sonra Erzurum bölgesinden de gelen aşiretler katılmışlardır.
Köyün yaşlılarından olan Hacı Mustafa Arıcı da bunu doğrulamakta ve: Bu köyün etrafı ormanlıkmış.Hayvan ve arı yetiştirmeye çok müsaitmiş.Bu bakımdan buraya göçebe Türkmenler gelip yerleşmişlerdir,demektedir.
Köye ilkokul 1958 yılında yapılmıştır. Bir de güzel bir camii vardır. Köyde okuma yazma bilmeyenler yok gibidir.Ancak bu okulda görev yapan bir öğretmenimiz velilerin okula karşı ilgisizliklerini ve okul öncesi ailelerin çocuklarına eğitim konusunda duyarsızlıklarını belirtmektedirler.
Kara ikliminin hakim olduğu burada bazen-25 dereceler görülür. Isınmada odun,kömür ve tezek kullanılmaktadır.Ekonomisi büyükbaş hayvancılığına, tarıma ve kısmen de arıcılığa dayalıdır.İnşaat işçiliği de çok önemlidir.Evlerinin çoğu taştandır ve damları da toprak örtülüdür.Tarımda buğday,çavdar,arpa,ay çiçeği ve mercimek,nohut önemli yer tutar.İnşaat işçiliğinde sıvacılıkta ileri seviyededirler.Bu bakımdan gençlerin bir kısmı Ankara gibi büyük şehirlere göçerler. Elektirik bu köye 1974 yılında gelmiştir.Nimetlerinden de faydalanmaktadırlar.
Aileler birbiriyle sıkı sıkıya bağlıdırlar.Eskilerde dini nikah daha önemli iken artık yeni nesil hem dini ve hem de resmi nikahıtercih etmektedirler.Evlilikte görücü usulü hala esastır.Örfi hukukta İslami unsurlar esastır.Köyda dayanışma imece usulü iledir.Misafirlere karşı çok hürmetlilerdir.
Bir zamanlar futbol takımı da olan Millidere köyünde çarpılma,nazar,gibi inançlar mevcuttur.Bunlara karşı muskalar yazılır ve hocalara okutulur.Köyde gelenek ve görenekler süreklilik arz eder.Yağmur duası,ölüm,düğün,nişan,hasta ziyareti vb. uygulamalar örf ve ananelere göre mutlaka yapılır.Köyde başlık parası yoktur.Kızlar küçük yaşta evlendirilirler. Düğün arifesinde “Bayrak kaldırma” olayı ve Türk düğünlerinin genelde olmazsa olmazı “Güveybaşı” mutlaka olur ve bu gelenek devam ettirilir.
Hasılı Milliderelililer misafir bekliyorlar!Çağdaş Develi,17.06.2015

Share
1.982 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...