logo

MİLLİDERE

 

1573

Kısmen de olsa annemin köyü. Aile hayatımızda nice hatıraları saklı tutan ve belki de en çok ziyaret ettiğim köy.Köye girişte olan mezarlığında nice yemeklerini yediğimiz,misafirperverliğin en güzel örneklerini gördüğümüz nice Cennetlikler.Savaş hatıralarını dinlediğimiz gaziler.
Köyün ortasındaki hayvanların sulanması için yapılmış küçük gölet.Etrafındaki söğütler.O meşhur kuyusundan su çeken köy güzelleri.Ya hasat döneminde harman yerlerindeki canlı ve hararetli günler.Ya o taşlı sopalı kavgalar.Denir ki :Millidereliler çocuklarının beşiğini sallarken:Taşa sarıl,taşa sarıldiyerek öğütlerlermiş.Kavgacı bir ruh dünyası.Köyün harmanları hep taşlık.Ya daha on,on iki yaşında iken eşek üzerine yayma atarak saman getirdiğim günler…Millidere bizim için farklı bir köy.Zira kökümüzün bir kısmı burada.

1670
Millidere adı Osmanlı arşivlerinde Meyillidere olarak geçer.Demek ki köy zaman içerisinde Millidere halini almıştır.Burası bir rivayet, Aksaray’a kadar uzanan yer altı şehri ile İki Tepe mevkiinde bulunan kilise kalıntıları ile eski bir yerleşim yeri olduğunun belgesidir.Adı ile ilgili olarak bir anlatı yaygın ise de hiçbir belgesi ve dayanağı yoktur. Köyün en az 15oo yıllık bir geçmişi olmalıdır. Köy Madazı, Ayvazhacı, Çöten, İncesu ile komşudur.
Develi’ye 7 km. uzaklıkta olan köyün nüfusu 500’ü geçmemektedir .1991’de 75 hane ve nüfusu da 450 kişidir.Köyün en geniş aileleri: Arıcılar, Çavdarlılar, Karatanlar, Köseler, Turhallar …Elde ettiğimiz arşiv belgelerine göre, Danişmendli Türkmenlerinden Cevanişür ve Kaşıkçılar cemaatları,iskan bölgeleri olan Hamid,Kütahya, ve Karahisar Sancaklarında iskanı kabul etmeyerek çesitli şehirlere dağılmışlardı.Bunun üzerine o yıllarda Niğde’ye bağlı Develü mukatasına tabi olup burada ziraat ile meşgul olmak üzere yerleştirilmişlerdir.1708’lerde buraya gelen cemaatlara, daha sonra Erzurum bölgesinden de gelen aşiretler katılmışlardır.
Köyün yaşlılarından olan Hacı Mustafa Arıcı da bunu doğrulamakta ve: Bu köyün etrafı ormanlıkmış.Hayvan ve arı yetiştirmeye çok müsaitmiş.Bu bakımdan buraya göçebe Türkmenler gelip yerleşmişlerdir,demektedir.
Köye ilkokul 1958 yılında yapılmıştır. Bir de güzel bir camii vardır. Köyde okuma yazma bilmeyenler yok gibidir.Ancak bu okulda görev yapan bir öğretmenimiz velilerin okula karşı ilgisizliklerini ve okul öncesi ailelerin çocuklarına eğitim konusunda duyarsızlıklarını belirtmektedirler.
Kara ikliminin hakim olduğu burada bazen-25 dereceler görülür. Isınmada odun,kömür ve tezek kullanılmaktadır.Ekonomisi büyükbaş hayvancılığına, tarıma ve kısmen de arıcılığa dayalıdır.İnşaat işçiliği de çok önemlidir.Evlerinin çoğu taştandır ve damları da toprak örtülüdür.Tarımda buğday,çavdar,arpa,ay çiçeği ve mercimek,nohut önemli yer tutar.İnşaat işçiliğinde sıvacılıkta ileri seviyededirler.Bu bakımdan gençlerin bir kısmı Ankara gibi büyük şehirlere göçerler. Elektirik bu köye 1974 yılında gelmiştir.Nimetlerinden de faydalanmaktadırlar.
Aileler birbiriyle sıkı sıkıya bağlıdırlar.Eskilerde dini nikah daha önemli iken artık yeni nesil hem dini ve hem de resmi nikahıtercih etmektedirler.Evlilikte görücü usulü hala esastır.Örfi hukukta İslami unsurlar esastır.Köyda dayanışma imece usulü iledir.Misafirlere karşı çok hürmetlilerdir.
Bir zamanlar futbol takımı da olan Millidere köyünde çarpılma,nazar,gibi inançlar mevcuttur.Bunlara karşı muskalar yazılır ve hocalara okutulur.Köyde gelenek ve görenekler süreklilik arz eder.Yağmur duası,ölüm,düğün,nişan,hasta ziyareti vb. uygulamalar örf ve ananelere göre mutlaka yapılır.Köyde başlık parası yoktur.Kızlar küçük yaşta evlendirilirler. Düğün arifesinde “Bayrak kaldırma” olayı ve Türk düğünlerinin genelde olmazsa olmazı “Güveybaşı” mutlaka olur ve bu gelenek devam ettirilir.
Hasılı Milliderelililer misafir bekliyorlar!Çağdaş Develi,17.06.2015

Share
1.634 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...