logo

MERHUM SAKIP SABANCI’DAN ÖĞÜTLER

1649

Babası Hacı Ömer Sabancı 1950 li yılların Türkiye’sinin en zengin adamı. Sakıp Ağanın her biri vecize ve atasözü olacak öğütler:
*Nasıl bir “Güç” arıyorsunuz? Onu Bilin.
Güce sahip olduktan sonra ise onu iyi kullanın.Başkasından, özellikle politikacıdan medet, ummayın.
*Birlik ve beraberlik arayışını her işte ve her fırsatta sürdürün.Karşınızdakilerin “İnsan” olduğunu hiç bir zaman unutmayın!
*İnsanların birer “Makina” olmadıklarını bilin.Terfi, ödüllendirme ve cezalandırma, başarıya yol açar. Adil olun. Her işte, her konuda, her fırsatta ve herkese karşı adil olun.
*”Vicdan Huzuru” başarılı olabilmenin temel şartıdır. Ayaklarınız her zaman yere bassın. Hiçbir zaman havalarda dolaşmayın. Kendinizi kimseden üstün görmeyin.
*10.Hiçbir işi “Kıyısından Köşesinden Tutmayın”.Yapacağınız iş ne ise, küçümsemeden ona sahip çıkın. Hayata uyun.
*İyilikleri unutmayın. İyilikleri karşılıksız bırakmayın.Açgözlü olmayın. “Allah’ıma Şükür” demesini bilin.Şans, kader ve kısmet, yararlanmasını bilenler için vardır.Hiç ölmeyecek gibi çalışın. Yarın ölecekmiş gibi hazırlıklı olun.
*Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın.Dostluğa ve arkadaşlığa önem verin.Güler yüzlü ve tatlı dilli olun.Hedefiniz nedir? Onu bilin. Dağılmayın. Lüzumsuz şeylerle uğraşmayın.
*Sağlıklı olun. Sağlık herşeyin başıdır.Düzenli bir yaşamınız olsun.Manevi dünyanız zengin olsun. Sonra maddi zenginlik gelir.Bilgili olun.
*Gözünüzü açın.Risk almayı bilin. Cesur olun.Güvenilir insan olun.
*Hangi işi yapacaksanız, o işi en iyi bilenler ile işbirliği yapın.
*Yaptığınız iş farklı olsun.Müesseseleşin.İşinizi sevin. İşinize sahip çıkın.
*Tasarrufa önem verin. Tasarruf yatırım demektir.Borç para vermekte, kefil olmakta dikkatli davranın.”İyiyi” yüreklendirin, alkış verin. “Kötüyü” ayıplayın, ceza verin.
* Allah herkese “Bölüşmeyi” nasip etmez. “Bölüşmek” ve “Paylaşmak” kutsal ve keyifli bir iştir. Bölüşmesini bilin. Paylaşmasını becerin.
*Kim akıllı üretir ise onun yanında olun. Kim akılsız tüketir ise ondan uzak durun.Her şeyin bir şeyini, Bir şeyin her şeyini bileceksiniz.
*Karınıza ve çocuklarınıza vakit ayırın. Ne kadar yoğun programınız olursa olsun, karınıza ve çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Bu bir zorunluluk değil bir zevktir.
*Adınızı temiz tutmaya özen gösterin. Başarı bir bütündür. İsminizi temiz tutun ki, başarı isminizi taçlandırsın.
*İşbirliği yapacağınız insanları, birlikte çalışacağınız kişileri ve ortaklarınızı seçerken dikkatli olun. Arkadaşlıklarınızı ve dostluklarınızı iyi kurun.
*Çıkar uğruna, menfaat bekleyişi içinde, belli kolaylıklardan veya imkânlardan yararlanmak hesabıyla, uygunsuz kişi veya guruplarla ilişkiye girmeyin.Kişisel çıkar uğruna, geçici kazanç için kimseyi satmayın.
*Fikirlerinizden ve değer yargılarınızdan fedakârlık etmeyin. Etmeyin ki önce aileniz ve yanınızda çalışanlar, sonra iş yaptıklarınız ve çevreniz size güvensin.
*Şeyh uçmaz. Onu müritleri uçurur. Başarıyı yakalamak, başarıyı sürdürmek, başarıyı ileriye götürmek isteyenler ayaklarını yerden kesmemeye, uçmamaya özen gösterirler. Çünkü uçan hiçbir şey havada kalmaz.
*Hırçın olmayın, hem kendinize hem de başkalarına huzur verin. Hırçınlıklarınızı yenmeye çalışın.Dost olun, arkadaş olun. Dostunuz olsun, arkadaşınız olsun. İnsan sevdikçe ve sevildikçe mutlu olur.
*Yaşamadan ölmeyin, yaşayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü birşey ama ölüm mukadder son.
Her faninin kaderinde var İnsan bu dünyaya bir defa geliyor.İnsan ölürken yaptıklarına değil, yapamadıklarına pişman olurmuş. Son nefesinizde yapamadığınız şeyler için üzüntü duyun.
Eşini iyi seçemeyen, işini de iyi seçemez.

Share
1.078 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...