logo

MERHUM SAKIP SABANCI’DAN ÖĞÜTLER

1649

Babası Hacı Ömer Sabancı 1950 li yılların Türkiye’sinin en zengin adamı. Sakıp Ağanın her biri vecize ve atasözü olacak öğütler:
*Nasıl bir “Güç” arıyorsunuz? Onu Bilin.
Güce sahip olduktan sonra ise onu iyi kullanın.Başkasından, özellikle politikacıdan medet, ummayın.
*Birlik ve beraberlik arayışını her işte ve her fırsatta sürdürün.Karşınızdakilerin “İnsan” olduğunu hiç bir zaman unutmayın!
*İnsanların birer “Makina” olmadıklarını bilin.Terfi, ödüllendirme ve cezalandırma, başarıya yol açar. Adil olun. Her işte, her konuda, her fırsatta ve herkese karşı adil olun.
*”Vicdan Huzuru” başarılı olabilmenin temel şartıdır. Ayaklarınız her zaman yere bassın. Hiçbir zaman havalarda dolaşmayın. Kendinizi kimseden üstün görmeyin.
*10.Hiçbir işi “Kıyısından Köşesinden Tutmayın”.Yapacağınız iş ne ise, küçümsemeden ona sahip çıkın. Hayata uyun.
*İyilikleri unutmayın. İyilikleri karşılıksız bırakmayın.Açgözlü olmayın. “Allah’ıma Şükür” demesini bilin.Şans, kader ve kısmet, yararlanmasını bilenler için vardır.Hiç ölmeyecek gibi çalışın. Yarın ölecekmiş gibi hazırlıklı olun.
*Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın.Dostluğa ve arkadaşlığa önem verin.Güler yüzlü ve tatlı dilli olun.Hedefiniz nedir? Onu bilin. Dağılmayın. Lüzumsuz şeylerle uğraşmayın.
*Sağlıklı olun. Sağlık herşeyin başıdır.Düzenli bir yaşamınız olsun.Manevi dünyanız zengin olsun. Sonra maddi zenginlik gelir.Bilgili olun.
*Gözünüzü açın.Risk almayı bilin. Cesur olun.Güvenilir insan olun.
*Hangi işi yapacaksanız, o işi en iyi bilenler ile işbirliği yapın.
*Yaptığınız iş farklı olsun.Müesseseleşin.İşinizi sevin. İşinize sahip çıkın.
*Tasarrufa önem verin. Tasarruf yatırım demektir.Borç para vermekte, kefil olmakta dikkatli davranın.”İyiyi” yüreklendirin, alkış verin. “Kötüyü” ayıplayın, ceza verin.
* Allah herkese “Bölüşmeyi” nasip etmez. “Bölüşmek” ve “Paylaşmak” kutsal ve keyifli bir iştir. Bölüşmesini bilin. Paylaşmasını becerin.
*Kim akıllı üretir ise onun yanında olun. Kim akılsız tüketir ise ondan uzak durun.Her şeyin bir şeyini, Bir şeyin her şeyini bileceksiniz.
*Karınıza ve çocuklarınıza vakit ayırın. Ne kadar yoğun programınız olursa olsun, karınıza ve çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Bu bir zorunluluk değil bir zevktir.
*Adınızı temiz tutmaya özen gösterin. Başarı bir bütündür. İsminizi temiz tutun ki, başarı isminizi taçlandırsın.
*İşbirliği yapacağınız insanları, birlikte çalışacağınız kişileri ve ortaklarınızı seçerken dikkatli olun. Arkadaşlıklarınızı ve dostluklarınızı iyi kurun.
*Çıkar uğruna, menfaat bekleyişi içinde, belli kolaylıklardan veya imkânlardan yararlanmak hesabıyla, uygunsuz kişi veya guruplarla ilişkiye girmeyin.Kişisel çıkar uğruna, geçici kazanç için kimseyi satmayın.
*Fikirlerinizden ve değer yargılarınızdan fedakârlık etmeyin. Etmeyin ki önce aileniz ve yanınızda çalışanlar, sonra iş yaptıklarınız ve çevreniz size güvensin.
*Şeyh uçmaz. Onu müritleri uçurur. Başarıyı yakalamak, başarıyı sürdürmek, başarıyı ileriye götürmek isteyenler ayaklarını yerden kesmemeye, uçmamaya özen gösterirler. Çünkü uçan hiçbir şey havada kalmaz.
*Hırçın olmayın, hem kendinize hem de başkalarına huzur verin. Hırçınlıklarınızı yenmeye çalışın.Dost olun, arkadaş olun. Dostunuz olsun, arkadaşınız olsun. İnsan sevdikçe ve sevildikçe mutlu olur.
*Yaşamadan ölmeyin, yaşayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü birşey ama ölüm mukadder son.
Her faninin kaderinde var İnsan bu dünyaya bir defa geliyor.İnsan ölürken yaptıklarına değil, yapamadıklarına pişman olurmuş. Son nefesinizde yapamadığınız şeyler için üzüntü duyun.
Eşini iyi seçemeyen, işini de iyi seçemez.

Share
1.522 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...