logo

MERHUM SAKIP SABANCI’DAN ÖĞÜTLER

1649

Babası Hacı Ömer Sabancı 1950 li yılların Türkiye’sinin en zengin adamı. Sakıp Ağanın her biri vecize ve atasözü olacak öğütler:
*Nasıl bir “Güç” arıyorsunuz? Onu Bilin.
Güce sahip olduktan sonra ise onu iyi kullanın.Başkasından, özellikle politikacıdan medet, ummayın.
*Birlik ve beraberlik arayışını her işte ve her fırsatta sürdürün.Karşınızdakilerin “İnsan” olduğunu hiç bir zaman unutmayın!
*İnsanların birer “Makina” olmadıklarını bilin.Terfi, ödüllendirme ve cezalandırma, başarıya yol açar. Adil olun. Her işte, her konuda, her fırsatta ve herkese karşı adil olun.
*”Vicdan Huzuru” başarılı olabilmenin temel şartıdır. Ayaklarınız her zaman yere bassın. Hiçbir zaman havalarda dolaşmayın. Kendinizi kimseden üstün görmeyin.
*10.Hiçbir işi “Kıyısından Köşesinden Tutmayın”.Yapacağınız iş ne ise, küçümsemeden ona sahip çıkın. Hayata uyun.
*İyilikleri unutmayın. İyilikleri karşılıksız bırakmayın.Açgözlü olmayın. “Allah’ıma Şükür” demesini bilin.Şans, kader ve kısmet, yararlanmasını bilenler için vardır.Hiç ölmeyecek gibi çalışın. Yarın ölecekmiş gibi hazırlıklı olun.
*Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın.Dostluğa ve arkadaşlığa önem verin.Güler yüzlü ve tatlı dilli olun.Hedefiniz nedir? Onu bilin. Dağılmayın. Lüzumsuz şeylerle uğraşmayın.
*Sağlıklı olun. Sağlık herşeyin başıdır.Düzenli bir yaşamınız olsun.Manevi dünyanız zengin olsun. Sonra maddi zenginlik gelir.Bilgili olun.
*Gözünüzü açın.Risk almayı bilin. Cesur olun.Güvenilir insan olun.
*Hangi işi yapacaksanız, o işi en iyi bilenler ile işbirliği yapın.
*Yaptığınız iş farklı olsun.Müesseseleşin.İşinizi sevin. İşinize sahip çıkın.
*Tasarrufa önem verin. Tasarruf yatırım demektir.Borç para vermekte, kefil olmakta dikkatli davranın.”İyiyi” yüreklendirin, alkış verin. “Kötüyü” ayıplayın, ceza verin.
* Allah herkese “Bölüşmeyi” nasip etmez. “Bölüşmek” ve “Paylaşmak” kutsal ve keyifli bir iştir. Bölüşmesini bilin. Paylaşmasını becerin.
*Kim akıllı üretir ise onun yanında olun. Kim akılsız tüketir ise ondan uzak durun.Her şeyin bir şeyini, Bir şeyin her şeyini bileceksiniz.
*Karınıza ve çocuklarınıza vakit ayırın. Ne kadar yoğun programınız olursa olsun, karınıza ve çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Bu bir zorunluluk değil bir zevktir.
*Adınızı temiz tutmaya özen gösterin. Başarı bir bütündür. İsminizi temiz tutun ki, başarı isminizi taçlandırsın.
*İşbirliği yapacağınız insanları, birlikte çalışacağınız kişileri ve ortaklarınızı seçerken dikkatli olun. Arkadaşlıklarınızı ve dostluklarınızı iyi kurun.
*Çıkar uğruna, menfaat bekleyişi içinde, belli kolaylıklardan veya imkânlardan yararlanmak hesabıyla, uygunsuz kişi veya guruplarla ilişkiye girmeyin.Kişisel çıkar uğruna, geçici kazanç için kimseyi satmayın.
*Fikirlerinizden ve değer yargılarınızdan fedakârlık etmeyin. Etmeyin ki önce aileniz ve yanınızda çalışanlar, sonra iş yaptıklarınız ve çevreniz size güvensin.
*Şeyh uçmaz. Onu müritleri uçurur. Başarıyı yakalamak, başarıyı sürdürmek, başarıyı ileriye götürmek isteyenler ayaklarını yerden kesmemeye, uçmamaya özen gösterirler. Çünkü uçan hiçbir şey havada kalmaz.
*Hırçın olmayın, hem kendinize hem de başkalarına huzur verin. Hırçınlıklarınızı yenmeye çalışın.Dost olun, arkadaş olun. Dostunuz olsun, arkadaşınız olsun. İnsan sevdikçe ve sevildikçe mutlu olur.
*Yaşamadan ölmeyin, yaşayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü birşey ama ölüm mukadder son.
Her faninin kaderinde var İnsan bu dünyaya bir defa geliyor.İnsan ölürken yaptıklarına değil, yapamadıklarına pişman olurmuş. Son nefesinizde yapamadığınız şeyler için üzüntü duyun.
Eşini iyi seçemeyen, işini de iyi seçemez.

Share
1.346 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...