logo

Merhum İsmet Bakır Hakka Yürüdü

Merhum İsmet Bakır Develi’nin Şahmelik Köyünde1940 yılında doğdu. Babası merhum Hafız Mehmet Bakır Artvin İlinin merkezine bağlı “Aşağı Maden” Köyünde 1893 yılında doğdu. Bölgenin tarihi çok eskidir. Milattan Önce 4000 yıllarına kadar gitmektedir.
Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın, 1068 yılında ki muzafferiyetiyle bölgeye Türk boyları özellikle Kıpçak Türkleri yerleşmiştir.
Buranın etnik yapısı Kıpçak Türk kimliğine dayanmaktadır. Merhum İsmet Bakır’ın babası Hafız Mehmet Bakır da bu Türk boylarındandır. Dede Korkut hikâyelerindeki olayların bir bölümü bu yörede geçmektedir. Yöre halkının köklü bir kültüre sahip olduğu bilinmektedir. Pek çok şair, edip, ozan, bilgin bu bölgede yetişmiştir. Bu nedenle bura insanı bilime, bilim adamına karşı son derece duyarlı olup okumayı, okutmayı, yazmayı, eğitimi ve öğretimi yaşamlarının vaz geçilmez bir parçası olarak kabul etmişlerdir. İşte İsmet Bakırın babası Hafız Mehmet Bakır da burada doğmuştur. Daha küçük yaşta hıfzını babası Ahmet bakırdan tamamlamıştır. Ancak ne var ki Bölge 1877–1878 Osmanlı Rus savaşı sonunda yapılan “Ayastafonos” antlaşmasında Rusların egemenliğine geçmiş ve 7 Mart 1921 tarihine kadar da Rusya’nın egemenliğinde kalmıştır.
Kadere yolculuk
1915 yılı Rusların düzenli ordularla Artvin’i işgali sırasında can ve mal güvenliğinin kalmadığını gören halk, tüm varlıklarını burada bırakarak yollara düşmüşlerdir. Çok uzun ve bilinmeyenlerle dolu bu göç, 1932 yılında zor şartlar altında Develide son bulmuştur. Farklı sanat dallarında kendilerini geliştirmiş olan bu insanlar çevreye canlılık getirmişlerdir. Ayrıca bu insanlar içinde merhum İsmet Bakırın dedesi Ahmet Bakır’dan hıfzını tamamlayan on sekiz kişi de vardır. Bunlardan biri Uzun yıllar Develi Ulu Camii İmam Hatipliği görevini yapmış, buradan emekli olmuş ve pek çok hafız yetiştirmiş olan Hafız Recep Bilici ile Yoğurt Camii İmam-Hatibi Benli Hafız, Mustafa Çulha Hafız,Kadı Hafız gibi değerler de vardır. Merhum İsmet bakırın babası Hafız Mehmet Bakır ile dedesi Bakırcı Ahmet Hafız ve Hafız Mehmet Şekercioğlu Çukuryurt Köyüne yerleşmişlerdir. Hafız Mehmet Bakır daha sonra Çukuryurttan ayrılarak Millidere köyünde üç yıl, Pusatlı Köyünde sekiz yıl imamlık görevinde bulunmuştur. Buradan ayrılarak 1940 yılında Şahmelik Köyüne gelerek burada tam 36 yıl imam-Hatiplik görevini bihakkın ifa etmiştir. Bununla da kalmamış Köyün tüm erkek ve kız çocuklarına eski tabirle “ Efâl-i Mükellefîni” Yani her Müslümanın bilmekle mükellef olduğu dini bilgileri öğretmiştir.
Ayrıca bizim gibi hem civar köylerden gelen hem de Şahmelik Köyünden birçok talebeyi hiçbir karşılık beklemeksizin okutarak hafız yapmıştır. Köy ve Yöre halkı Hocanın bu fedakârlığı karşısında kendisine son derece saygı göstermiş, kısa zamanda ünü çevrede Büyük Hafız lakabıyla meşhur olmuştur.
Hafız Mehmet Bakır Şahmelik Köyünde molla hüseyinin kızı Fatma Hanımla evlenmiştir. Bu evlilikten İsmet ve Ahmet adında iki oğlan çocuğu olmuştur. İsmet Bakır sağlık konusunda, Ahmet Bakır ise ilahiyat alanında yüksek tahsilini tamamlamıştır. Merhum İsmet Bakır daha küçük yaşta Şahmelik Köyünden tanınmış ve meşhur biri olan rahmetli Kara Kazımın kızı Sevgi Hanım Efendiyle evlenmiştir.
Bu evlilikten Cemil Ve Fahrettin adında iki oğlu olmuştur. Cemili genç yaşta trafik kazasında kaybetmişlerdir. Bu acı aileyi sonsuz hüzne boğmuştur.
Merhum İsmet Bakır da tıpkı babası gibi hoş görüsü, sadakati, iyilik severliği, cömertliği, toplumla uyum içinde kederde ve kıvançta birlikte olmayı kendisine şiar edinmiş, ahlaki bir hamide sahibi olarak yaşamayı kamil bir mümin olmanın şartı kabul etmiştir. Merhum İsmet Bakır uzun yıllar sağlık memuru olarak İmam Hatip Okulunda görev yapmıştır. Gece demeden gündüz demeden öğrencilerle haşir neşir olmuş, onların sevgisini kazanmıştır. Öğrenciler ona “ öğrenci babası “ adını vermişlerdir. Yalnız okulda değil çevresinde de kimin sağlık konusunda yardıma ihtiyacı varsa hiç çekinmeden, hiç ayrım yapmadan herkesin yardımına koşmuştur. Merhumu, çocukluk yıllarımdan beri tanırım. Daha küçük yaşta babam beni hafızlık yapmak üzere merhum Hafız Mehmet Bakıra götürdüğünde bu ailenin himayesinde ve himmetinde okudum. İki buçuk yıl kaldığım bu köyde Hafız Mehmet Bakırdan hıfzımı ikmal ettim. Bu ailenin sadece şahsıma değil bu hanede okuyan tüm öğrencilere gösterdikleri hoşgörü ve cömertlik örneğini hiç unutamadım. Öğrencilerine kollarını açarak kabul eden bu aile büyük bir konukseverlik göstererek gönüllerini, sofralarını da açmıştır.
Böylece okumanın, okutmanın ne demek olduğunu, her şeyden önce ilgiyi ve sevginin çocuk yaştaki birilerine kazandırdığı üstün meziyeti öğretiyorlardı. Köyümde akranlarımla ilkokula gidememenin üzüntüsünü gurbette yaşadığım o yıllarda Merhum İsmet Bakır bana: “ üzülme, işte sen de bir öğrencisin, ne güzel bir kazanç, hafız olacaksın, din adamı olacaksın, senin de öğrencilerin olacak, çok şükür ben de öğretmenim deme mutluluğunu yaşayacaksın” sözleriyle sık sık beni m gönlümü alırdı. Anladım ki, Hak katından arif kişilerin gönlüne aydınlıktan süzülüp gelen manevi değerlermiş bunlar. Bu değerler bende hayata yeni bir gözle bakmayı, hayatı yeniden keşfetmeyi, okumaktan, haz almayı kazandırdı. Onun içindir ki, dinlediğim o sözleri, içinde bulunduğum o mekânı, o zamanı ve anı hiç unutamadım. Eğer mesleğimde birazcık başarılı olmuşsam o sözler, o mekân, o zaman ve o an başarıya giden yolumda rehberim olmuştur.
Merhum İsmet Bakır 28 Ekim 2016 şafak vakti sabah namazını eda etmek üzere kalkar abdestini alır, eşi Muhterem Sevgi Hanım Efendiyi yanına çağırır: “Hanım, ben ölmek üzereyim,oğlum Cemil çağırdı.
Köşküm hazırmış, hakkını helal et” der, kelime-i şehadeti getirir, ruhunu teslim ederek Hakka yürür. Ruhu şad, makamı cennet olsun. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileğimi sunuyorum.

Share
2.588 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

#

Merhum İsmet Bakır Hakka Yürüdü” için 1 yorum

 1. Avatar Yusyf Bakır : diyor ki:

  Rabbim sizlerden razı olsun. Allah(cc) cümle geçmişlerimize rahmet eylesin mekânları cennet olsun Sizlere de hayırlı uzun ömürler versin inşaAllah. Ve cümle ehli imana da Rahmetli amcam gibi yaşayıp ruhu teslim etmeyi nasib eylesin İnşaAllah.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...