logo

Menderes Sevdalısı Develililer

1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar.
İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir.
Menderes sevdalısı Develilerden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bir Fotoğrafın Hikâyesi: Bu fotoğraf bir tarihe tanıklık ediyor.
Hadi Bey’in oğlu Orhan Erdoğan, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Merhum Fehmi Genç, TBMM Meclis Başkan vekilliği yapan milletvekili Abdulhalim Aras, Emekli valimiz Necati Develioğlu, (1960-1961) Mustafa Arıkan Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönenç, İhtilal sonrası beş yıla mahkûm olan DP milletvekili, Saray Halı’nın kurucularından Hakkı Kurmel, Merhumlar; Diş Doktoru Fikret Dokumacı, Şükrü Papak, Mehmet Ünlütürk, (namı değer Uzun Mehmet) Yahyalılı Süleyman Soylu, Mustafa Metiner, Av. Voyvoda Develioğlu, Av. Adnan Uçar, Mevlüt Köksal, Ahmet Özarslan, Develi’nin evladı merhum Şadi Kolay, Şoför Emir Ağa, Kahveci Şakir Ağa, Yahyalılı Mustafa Bey, Kabaklılı Ali Rıza Bey ve Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci.
Develi’nin il olması talebini iletmek üzere Başbakan Merhum Adnan Menderes ziyaret edilmiştir. Yalnızca Develi’den değil civar ilçelerin ileri gelenlerinden meydana gelen heyetin 1960 Mayısında ziyaretinde Ankara’da bu fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraftan yirmi gün sonra 27 Mayıs 1960 tarihinde ihtilal olmuştur.
Heyete dâhil olan ağabeyim Av. Esat Cebeci’den nakledilen şu cümleleri sizlerle paylaşıyorum.
Bu ziyarette Merhum Adnan Menderes: “Develi il olmaya layık bir ilçemizdir. Develilere müjdeleyebilirsiniz, Develi’yi 18. Sıraya koydum. Erciyes vilayeti olacak, il olacak sözünü vermişti. Menderes yaşasaydı Develi il olur muydu? Demokrat Parti hükümetine Adnan Menderes iktidarına son verenlerden hesap soruldu mu? İadeyi itibar için anıt mezar yapılması onun bizleri affetmesi için yeterli mi?. Onu mahkum eden Milli Birlik Komitesi gibi idamına karar verenler vebal altındadırlar. Nasıl yaşadılar? Nasıl öldüler?
“Sizi içeriye tıkan güç böyle istiyor” sözüyle hatırlanan bir isimdi Yassıada Hâkimi Salim Başol. Tutulduğu şiddetli hastalıktan kurtulamayarak Ankara’da hak ettiği bir şekilde öldü. Darbeci zalimler için yaşasın cehennem.
Bu vesile ile bu fotoğraftan ahirete intikal edenleri ve Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ve Tansu Polatkan’ı rahmetle anıyorum.
Develi’de ağabeyim Merhum Ev. Esat Cebeci ve Av. Halim Aras Menderesi kurtaracaklar şayiası üzerine iki ay hapis yattılar. Türkiye’de başka örneği var mıdır? Bilmiyorum ama çocukluğumdan aklımda kalan bir anekdotu hiçbir zaman unutmadım.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası
Yassıada 27 Mayıs darbesinin 60.yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her üç kahraman idam sehpasına inançla, gururla yürüdü. 16-17 Eylül 1960 tarihinde gerçekleşen bu adımlar, milletimizin yüreğine kor gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idama götürülen bu 3 yürek milli iradenin kendisi olmuştu.
İdam sehpasında son sözü “Devletime ve milletime saadetler” olan Menderes’in azizi hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren ve celladına da “ Sen çekil, o sandalyeyi ben iterim” diyen Fatin Rüştü Zorlu hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur.
Kişilik bu, kimlik bu, şahsiyet bu… Mesele başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf darbecilere istedikleri imtiyazı sağlamadığı için hedef olan Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Milletimiz burayı Yassıada’dan Yaslıada’ya dönüştürmüştü.
Yassıda’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürmek bize nasip oldu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duayla birlikte kurdele kesilerek adanın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.
Demokrasi şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Mayıs 2020, Sayfa 7

Share
8.254 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...