logo

Menderes Sevdalısı Develililer

1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar.
İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir.
Menderes sevdalısı Develilerden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bir Fotoğrafın Hikâyesi: Bu fotoğraf bir tarihe tanıklık ediyor.
Hadi Bey’in oğlu Orhan Erdoğan, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Merhum Fehmi Genç, TBMM Meclis Başkan vekilliği yapan milletvekili Abdulhalim Aras, Emekli valimiz Necati Develioğlu, (1960-1961) Mustafa Arıkan Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönenç, İhtilal sonrası beş yıla mahkûm olan DP milletvekili, Saray Halı’nın kurucularından Hakkı Kurmel, Merhumlar; Diş Doktoru Fikret Dokumacı, Şükrü Papak, Mehmet Ünlütürk, (namı değer Uzun Mehmet) Yahyalılı Süleyman Soylu, Mustafa Metiner, Av. Voyvoda Develioğlu, Av. Adnan Uçar, Mevlüt Köksal, Ahmet Özarslan, Develi’nin evladı merhum Şadi Kolay, Şoför Emir Ağa, Kahveci Şakir Ağa, Yahyalılı Mustafa Bey, Kabaklılı Ali Rıza Bey ve Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci.
Develi’nin il olması talebini iletmek üzere Başbakan Merhum Adnan Menderes ziyaret edilmiştir. Yalnızca Develi’den değil civar ilçelerin ileri gelenlerinden meydana gelen heyetin 1960 Mayısında ziyaretinde Ankara’da bu fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraftan yirmi gün sonra 27 Mayıs 1960 tarihinde ihtilal olmuştur.
Heyete dâhil olan ağabeyim Av. Esat Cebeci’den nakledilen şu cümleleri sizlerle paylaşıyorum.
Bu ziyarette Merhum Adnan Menderes: “Develi il olmaya layık bir ilçemizdir. Develilere müjdeleyebilirsiniz, Develi’yi 18. Sıraya koydum. Erciyes vilayeti olacak, il olacak sözünü vermişti. Menderes yaşasaydı Develi il olur muydu? Demokrat Parti hükümetine Adnan Menderes iktidarına son verenlerden hesap soruldu mu? İadeyi itibar için anıt mezar yapılması onun bizleri affetmesi için yeterli mi?. Onu mahkum eden Milli Birlik Komitesi gibi idamına karar verenler vebal altındadırlar. Nasıl yaşadılar? Nasıl öldüler?
“Sizi içeriye tıkan güç böyle istiyor” sözüyle hatırlanan bir isimdi Yassıada Hâkimi Salim Başol. Tutulduğu şiddetli hastalıktan kurtulamayarak Ankara’da hak ettiği bir şekilde öldü. Darbeci zalimler için yaşasın cehennem.
Bu vesile ile bu fotoğraftan ahirete intikal edenleri ve Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ve Tansu Polatkan’ı rahmetle anıyorum.
Develi’de ağabeyim Merhum Ev. Esat Cebeci ve Av. Halim Aras Menderesi kurtaracaklar şayiası üzerine iki ay hapis yattılar. Türkiye’de başka örneği var mıdır? Bilmiyorum ama çocukluğumdan aklımda kalan bir anekdotu hiçbir zaman unutmadım.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası
Yassıada 27 Mayıs darbesinin 60.yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her üç kahraman idam sehpasına inançla, gururla yürüdü. 16-17 Eylül 1960 tarihinde gerçekleşen bu adımlar, milletimizin yüreğine kor gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idama götürülen bu 3 yürek milli iradenin kendisi olmuştu.
İdam sehpasında son sözü “Devletime ve milletime saadetler” olan Menderes’in azizi hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren ve celladına da “ Sen çekil, o sandalyeyi ben iterim” diyen Fatin Rüştü Zorlu hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur.
Kişilik bu, kimlik bu, şahsiyet bu… Mesele başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf darbecilere istedikleri imtiyazı sağlamadığı için hedef olan Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Milletimiz burayı Yassıada’dan Yaslıada’ya dönüştürmüştü.
Yassıda’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürmek bize nasip oldu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duayla birlikte kurdele kesilerek adanın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.
Demokrasi şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Mayıs 2020, Sayfa 7

Share
8.094 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KEYİF VEREN ALIŞKANLIKLAR : 4 ALKOL ALIŞKANLIĞI

  03 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Alkolun tarihçesi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ancak kırıntı bilgilerden elde ettiğimiz bazı notlara göre Sümerlilerin alkolü kullandığıdır. Bu da gösteriyor ki zevkin ve işretin olduğu her yerde alkol da var olmuş ve uzun M.Ö. VI Asırlarda kullanılmaya başlanmıştır. Zira höyüklerde çıkarılan büyük ve değişik toprak küpler bunun küçük belgeleridir. Özbekistan’da kavun ve üzüm çok verimlidir ve lezzetlidir. Bu bölgede öyle zannediyorum ki çeşitli zevkleri tadarken şarap içerek zevklerinin doruğuna çıktıkları da bir gerçektir. Cihang...
 • Kayseri ve Develi’nin İlk Hanım Şoförü : Ceyda AVCI

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Ceyda öğretmen Develi'nin saygın Avcı ailesinin dört kız üç erkek evlatlarının dördüncü çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Develi'de bitirdikten sonra, ailesi onu öğretmen olması için Adana Yatılı Kız Öğretmen okuluna gönderir. 1960 yılında buradan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Develi'ye döner. Adana'da beraber okudukları Ayşe Soylu ile ilk görevleri olarak da Soysallı Köyü'nün ilkokuluna tayin edilirler, Ceyda Avcı başöğretmen olarak bu okulda çalışmaya başlar. Bir İlk'in Hikâyesi: İlk dönemde eski okulları köyün içerisindedir. Daha so...
 • Farkındalık -4

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Neden “Bisiklet Kültürünü“ yaymak istediğimizin sebeplerine geliyoruz yavaş yavaş.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sorunların çözülmesi için neden “ Bisiklet”i seçtiğimizi anlatacağız. Bisikletin faydalarından bahsederek konuya giriş yapmak istedik.Çünkü daha önce de anlattığımız gibi toplumda eğitim gerilediği için insanlarımızda bilinç düzeyi çok düştü.Dolayısıyla bu işe en baştan başlamamız gerektiğini ve neden bu işe girdiğimizi anlatmamız gerektiğini 5 yıllık mücadelenin sonunda anlamış bulunuyoruz :) 1. Bisiklet Pratiktir, Zama...
 • ULUSLARARASI KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve elde edilen ürünleri değerlendirmektir. İnsanlar hayatlarının her safhasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birlik, beraberlik ve dayanışma, toplumsal hayatta insanları kuvvetlendirir. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortakla...