logo

Menderes Sevdalısı Develililer

1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar.
İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir.
Menderes sevdalısı Develilerden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bir Fotoğrafın Hikâyesi: Bu fotoğraf bir tarihe tanıklık ediyor.
Hadi Bey’in oğlu Orhan Erdoğan, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Merhum Fehmi Genç, TBMM Meclis Başkan vekilliği yapan milletvekili Abdulhalim Aras, Emekli valimiz Necati Develioğlu, (1960-1961) Mustafa Arıkan Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönenç, İhtilal sonrası beş yıla mahkûm olan DP milletvekili, Saray Halı’nın kurucularından Hakkı Kurmel, Merhumlar; Diş Doktoru Fikret Dokumacı, Şükrü Papak, Mehmet Ünlütürk, (namı değer Uzun Mehmet) Yahyalılı Süleyman Soylu, Mustafa Metiner, Av. Voyvoda Develioğlu, Av. Adnan Uçar, Mevlüt Köksal, Ahmet Özarslan, Develi’nin evladı merhum Şadi Kolay, Şoför Emir Ağa, Kahveci Şakir Ağa, Yahyalılı Mustafa Bey, Kabaklılı Ali Rıza Bey ve Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci.
Develi’nin il olması talebini iletmek üzere Başbakan Merhum Adnan Menderes ziyaret edilmiştir. Yalnızca Develi’den değil civar ilçelerin ileri gelenlerinden meydana gelen heyetin 1960 Mayısında ziyaretinde Ankara’da bu fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraftan yirmi gün sonra 27 Mayıs 1960 tarihinde ihtilal olmuştur.
Heyete dâhil olan ağabeyim Av. Esat Cebeci’den nakledilen şu cümleleri sizlerle paylaşıyorum.
Bu ziyarette Merhum Adnan Menderes: “Develi il olmaya layık bir ilçemizdir. Develilere müjdeleyebilirsiniz, Develi’yi 18. Sıraya koydum. Erciyes vilayeti olacak, il olacak sözünü vermişti. Menderes yaşasaydı Develi il olur muydu? Demokrat Parti hükümetine Adnan Menderes iktidarına son verenlerden hesap soruldu mu? İadeyi itibar için anıt mezar yapılması onun bizleri affetmesi için yeterli mi?. Onu mahkum eden Milli Birlik Komitesi gibi idamına karar verenler vebal altındadırlar. Nasıl yaşadılar? Nasıl öldüler?
“Sizi içeriye tıkan güç böyle istiyor” sözüyle hatırlanan bir isimdi Yassıada Hâkimi Salim Başol. Tutulduğu şiddetli hastalıktan kurtulamayarak Ankara’da hak ettiği bir şekilde öldü. Darbeci zalimler için yaşasın cehennem.
Bu vesile ile bu fotoğraftan ahirete intikal edenleri ve Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ve Tansu Polatkan’ı rahmetle anıyorum.
Develi’de ağabeyim Merhum Ev. Esat Cebeci ve Av. Halim Aras Menderesi kurtaracaklar şayiası üzerine iki ay hapis yattılar. Türkiye’de başka örneği var mıdır? Bilmiyorum ama çocukluğumdan aklımda kalan bir anekdotu hiçbir zaman unutmadım.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası
Yassıada 27 Mayıs darbesinin 60.yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her üç kahraman idam sehpasına inançla, gururla yürüdü. 16-17 Eylül 1960 tarihinde gerçekleşen bu adımlar, milletimizin yüreğine kor gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idama götürülen bu 3 yürek milli iradenin kendisi olmuştu.
İdam sehpasında son sözü “Devletime ve milletime saadetler” olan Menderes’in azizi hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren ve celladına da “ Sen çekil, o sandalyeyi ben iterim” diyen Fatin Rüştü Zorlu hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur.
Kişilik bu, kimlik bu, şahsiyet bu… Mesele başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf darbecilere istedikleri imtiyazı sağlamadığı için hedef olan Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Milletimiz burayı Yassıada’dan Yaslıada’ya dönüştürmüştü.
Yassıda’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürmek bize nasip oldu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duayla birlikte kurdele kesilerek adanın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.
Demokrasi şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Mayıs 2020, Sayfa 7

Share
8.768 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...