logo

Menderes Sevdalısı Develililer

1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar.
İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir.
Menderes sevdalısı Develilerden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bir Fotoğrafın Hikâyesi: Bu fotoğraf bir tarihe tanıklık ediyor.
Hadi Bey’in oğlu Orhan Erdoğan, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Merhum Fehmi Genç, TBMM Meclis Başkan vekilliği yapan milletvekili Abdulhalim Aras, Emekli valimiz Necati Develioğlu, (1960-1961) Mustafa Arıkan Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönenç, İhtilal sonrası beş yıla mahkûm olan DP milletvekili, Saray Halı’nın kurucularından Hakkı Kurmel, Merhumlar; Diş Doktoru Fikret Dokumacı, Şükrü Papak, Mehmet Ünlütürk, (namı değer Uzun Mehmet) Yahyalılı Süleyman Soylu, Mustafa Metiner, Av. Voyvoda Develioğlu, Av. Adnan Uçar, Mevlüt Köksal, Ahmet Özarslan, Develi’nin evladı merhum Şadi Kolay, Şoför Emir Ağa, Kahveci Şakir Ağa, Yahyalılı Mustafa Bey, Kabaklılı Ali Rıza Bey ve Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci.
Develi’nin il olması talebini iletmek üzere Başbakan Merhum Adnan Menderes ziyaret edilmiştir. Yalnızca Develi’den değil civar ilçelerin ileri gelenlerinden meydana gelen heyetin 1960 Mayısında ziyaretinde Ankara’da bu fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraftan yirmi gün sonra 27 Mayıs 1960 tarihinde ihtilal olmuştur.
Heyete dâhil olan ağabeyim Av. Esat Cebeci’den nakledilen şu cümleleri sizlerle paylaşıyorum.
Bu ziyarette Merhum Adnan Menderes: “Develi il olmaya layık bir ilçemizdir. Develilere müjdeleyebilirsiniz, Develi’yi 18. Sıraya koydum. Erciyes vilayeti olacak, il olacak sözünü vermişti. Menderes yaşasaydı Develi il olur muydu? Demokrat Parti hükümetine Adnan Menderes iktidarına son verenlerden hesap soruldu mu? İadeyi itibar için anıt mezar yapılması onun bizleri affetmesi için yeterli mi?. Onu mahkum eden Milli Birlik Komitesi gibi idamına karar verenler vebal altındadırlar. Nasıl yaşadılar? Nasıl öldüler?
“Sizi içeriye tıkan güç böyle istiyor” sözüyle hatırlanan bir isimdi Yassıada Hâkimi Salim Başol. Tutulduğu şiddetli hastalıktan kurtulamayarak Ankara’da hak ettiği bir şekilde öldü. Darbeci zalimler için yaşasın cehennem.
Bu vesile ile bu fotoğraftan ahirete intikal edenleri ve Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ve Tansu Polatkan’ı rahmetle anıyorum.
Develi’de ağabeyim Merhum Ev. Esat Cebeci ve Av. Halim Aras Menderesi kurtaracaklar şayiası üzerine iki ay hapis yattılar. Türkiye’de başka örneği var mıdır? Bilmiyorum ama çocukluğumdan aklımda kalan bir anekdotu hiçbir zaman unutmadım.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası
Yassıada 27 Mayıs darbesinin 60.yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her üç kahraman idam sehpasına inançla, gururla yürüdü. 16-17 Eylül 1960 tarihinde gerçekleşen bu adımlar, milletimizin yüreğine kor gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idama götürülen bu 3 yürek milli iradenin kendisi olmuştu.
İdam sehpasında son sözü “Devletime ve milletime saadetler” olan Menderes’in azizi hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren ve celladına da “ Sen çekil, o sandalyeyi ben iterim” diyen Fatin Rüştü Zorlu hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur.
Kişilik bu, kimlik bu, şahsiyet bu… Mesele başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf darbecilere istedikleri imtiyazı sağlamadığı için hedef olan Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Milletimiz burayı Yassıada’dan Yaslıada’ya dönüştürmüştü.
Yassıda’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürmek bize nasip oldu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duayla birlikte kurdele kesilerek adanın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.
Demokrasi şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Mayıs 2020, Sayfa 7

Share
8.370 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...