logo

Menderes Sevdalısı Develililer

1960 yılında Develi’nin ileri gelenleri Ankara’ya ihtilal öncesi bir heyetle Başbakan Merhum Adnan Menderes’in huzuruna İl olma taleplerini iletmek için çıkmışlar.
İşte ihtilalden yirmi gün önce resmedilen bu fotoğrafın hikâyesi. Başbakan Merhum Adnan Menderes ve Develi’nin önde gelen insanları bu fotoğrafta yer almış. Kimler yok ki. 1960 yılı Mayıs ayının ilk günleri, orijinali bende muhafaza edilen bir fotoğraf. Merhum Av. Esat Cebeci ağabeyimin fotoğraf arşivinden bana ağabeyimin sağlığında verilmiştir.
Menderes sevdalısı Develilerden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Bir Fotoğrafın Hikâyesi: Bu fotoğraf bir tarihe tanıklık ediyor.
Hadi Bey’in oğlu Orhan Erdoğan, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Merhum Fehmi Genç, TBMM Meclis Başkan vekilliği yapan milletvekili Abdulhalim Aras, Emekli valimiz Necati Develioğlu, (1960-1961) Mustafa Arıkan Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Mehmet Gönenç, İhtilal sonrası beş yıla mahkûm olan DP milletvekili, Saray Halı’nın kurucularından Hakkı Kurmel, Merhumlar; Diş Doktoru Fikret Dokumacı, Şükrü Papak, Mehmet Ünlütürk, (namı değer Uzun Mehmet) Yahyalılı Süleyman Soylu, Mustafa Metiner, Av. Voyvoda Develioğlu, Av. Adnan Uçar, Mevlüt Köksal, Ahmet Özarslan, Develi’nin evladı merhum Şadi Kolay, Şoför Emir Ağa, Kahveci Şakir Ağa, Yahyalılı Mustafa Bey, Kabaklılı Ali Rıza Bey ve Ağabeyim Merhum Av. Esat Cebeci.
Develi’nin il olması talebini iletmek üzere Başbakan Merhum Adnan Menderes ziyaret edilmiştir. Yalnızca Develi’den değil civar ilçelerin ileri gelenlerinden meydana gelen heyetin 1960 Mayısında ziyaretinde Ankara’da bu fotoğraf çekilmiştir. Bu fotoğraftan yirmi gün sonra 27 Mayıs 1960 tarihinde ihtilal olmuştur.
Heyete dâhil olan ağabeyim Av. Esat Cebeci’den nakledilen şu cümleleri sizlerle paylaşıyorum.
Bu ziyarette Merhum Adnan Menderes: “Develi il olmaya layık bir ilçemizdir. Develilere müjdeleyebilirsiniz, Develi’yi 18. Sıraya koydum. Erciyes vilayeti olacak, il olacak sözünü vermişti. Menderes yaşasaydı Develi il olur muydu? Demokrat Parti hükümetine Adnan Menderes iktidarına son verenlerden hesap soruldu mu? İadeyi itibar için anıt mezar yapılması onun bizleri affetmesi için yeterli mi?. Onu mahkum eden Milli Birlik Komitesi gibi idamına karar verenler vebal altındadırlar. Nasıl yaşadılar? Nasıl öldüler?
“Sizi içeriye tıkan güç böyle istiyor” sözüyle hatırlanan bir isimdi Yassıada Hâkimi Salim Başol. Tutulduğu şiddetli hastalıktan kurtulamayarak Ankara’da hak ettiği bir şekilde öldü. Darbeci zalimler için yaşasın cehennem.
Bu vesile ile bu fotoğraftan ahirete intikal edenleri ve Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü ve Tansu Polatkan’ı rahmetle anıyorum.
Develi’de ağabeyim Merhum Ev. Esat Cebeci ve Av. Halim Aras Menderesi kurtaracaklar şayiası üzerine iki ay hapis yattılar. Türkiye’de başka örneği var mıdır? Bilmiyorum ama çocukluğumdan aklımda kalan bir anekdotu hiçbir zaman unutmadım.
Demokrasi ve Özgürlükler Adası
Yassıada 27 Mayıs darbesinin 60.yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adası adıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her üç kahraman idam sehpasına inançla, gururla yürüdü. 16-17 Eylül 1960 tarihinde gerçekleşen bu adımlar, milletimizin yüreğine kor gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idama götürülen bu 3 yürek milli iradenin kendisi olmuştu.
İdam sehpasında son sözü “Devletime ve milletime saadetler” olan Menderes’in azizi hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
İdama götürülürken önce abdestimi alıp iki rekât namaz kılıp, ardından altındaki sandalyeyi kendisi iterek düşüren ve celladına da “ Sen çekil, o sandalyeyi ben iterim” diyen Fatin Rüştü Zorlu hatırasına sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur.
Kişilik bu, kimlik bu, şahsiyet bu… Mesele başarılı bir Maliye Bakanı olduğu halde, sırf darbecilere istedikleri imtiyazı sağlamadığı için hedef olan Hasan Polatkan’ın hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Milletimiz burayı Yassıada’dan Yaslıada’ya dönüştürmüştü.
Yassıda’yı da Yaslıada’yı da tarihe gömüp, burayı Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürmek bize nasip oldu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duayla birlikte kurdele kesilerek adanın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı.
Demokrasi şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Mayıs 2020, Sayfa 7

Share
8.478 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...