logo

ZİRAAT FAKÜLTESİ İLE İLGİLİ

MESAFE
Kayseri’nin nüfus ve yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi Develi olduğu yıllarda, Develi’nin il yapılması olumlu karşılanmış ve Develi halkına il yapılma sözü verilmiştir.
Ancak Kayserililerin itirazları ile bu söz yerine getirilmemiştir.
Develi’nin il yapılmamasındaki en büyük neden Kayseri’ye çok yakın olması olarak gösterilmiştir.
Develi-Kayseri arasındaki bu mesafe Develi’nin sosyo ekonomik gelişmesi önünde yıllarca engel olmuştur ve bu engel hiçbir zaman aşılamamıştır. Günümüzde Develi’den Kayseri’ye gün boyunca her 10 dakikada bir, Erciyes Tekir yolu üzerinden minibüs seferleri yapılmakta. Yaklaşık  25 dakikada halk güncel ihtiyaçları için bile Kayseri’ye taşınmaktadır.

Büyük kentlerde semtler arası en yakın mesafe 40-50 dakikada aşılabildiği göz önüne alındığında, 25 dakikada aşılan Develi – Kayseri  arası mesafe artık çok kısa kalmıştır.
DEVELİ ‘Lİ HAYIRSEVERLER
Develi içinde ve dışında çok başarılı olmuş iş adamlarımız mevcut. Hayırseverlikte birbirlerile yarışmakta olan bu iş adamlarımızın bugüne dek yaptıkları karşılıksız yardımları ile Develi halkının ekonomik ve kültürel gelişmesine çok büyük katkı sağlamışlardır. Develi halkı bu iş adamlarımıza minnet borçludur.
Ne mutlu ki böylesi yardım sever  iş adamlarımız var.
Erciyes Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim veren Develi Yüksek Öğrenim Kampüsü yıllarca süren bir mücadelenin sonucu hem siyasilerimizin, hem de hayırsever insanlarımızın gayretleri ile ilçemize kazandırlmıştır.
Bu yatırımlar için hayırsever iş adamlarımızca yapılan maddi yardımlar hangi şartla yapıldı bilmiyorum.
Acizane teklifim bundan sonra  kampüse yapılacak yadımların mutlaka yüksek okulların ve ziraat fakültesinin Develi’deki kampüsde eğitim vermeleri şartına bağlanmalıdır.
Ayrıca başta hayırsever iş adamlarımız olmak üzere, Develi’nin yetiştirdiği akadamisyenler ve diğer gönüllülerin bir araya gelerek oluşturdukları müteşebbüs heyet ile bir vakıf üniversitesi kurmak üzere harekete geçilmelidir. Böyle bir teşebbüs Develi ‘ye ve halkına çok yakışacaktır.
DEVELİ HALKI
Develi Yüksek Eğitim Kampüsü maddi ve manevi büyük çabalarla, Develi halkının büyük sevinci ile 2 yıl önce hizmete açılmıştı. Ancak öğretim üyelerinin ulaşım sorunlarını mazeret göstererek Develi’den Kayseri’ye taşınması gayretleri ile ilgili haberlerini Çağdaş Develi Gazetesi’nde okudum.
Bu habere tüm Develi halkı gibi ben de çok üzüldüm. Duyumlarıma göre ulaşım sorunun yanı sıra ilçe halkının kültürel ve sosyal olarak  yüksek öğrenim ortamına entegre olamaması diğer bir taşınma gerekçesiymiş.

Üniversite; fakülteleri, yüksek okulları, teknik donanımları, öğretim üyeleri ve öğrencileri ile birlikte bir bütün olup, çevresi ile kültürel ve sosyal yönü ile de bir uyum içinde olması gerekir.
30 yıl önceki çift sinemalı Develi 30 yıldır sinamasız ise, yıllar önce kurulan Saray Halı Fabrikası gibi başka fabrikalar bir daha kurulmamış ise, üniversite eğtimi görmüş Develi’li gençler ilçe dışına kaçıyor ise, Develi halkı dışarıdan gelen fakülte öğrencilerini  öz evladı gibi kucaklamıyor ise fakülteler taşınır, hocalar ve öğrenciler Develi’den zamanla kaçar hemşerim. Develi halkı bu konu ile ilgili kendi kendini mutlaka sorgulamalıdır.
Fakülte ve yüksek okulun Develi’de kalması isteniyorsa, yeni bir ünivesite kurulması amaçlanacaksa, ilçemizde özellikle sosyo kültürel açıdan üniversite kenti şartları yaratılmalıdır.
Develi halkı bu gelişime hızla adapte olarak üniversite caimasını samimiyetle kucaklanmalıdır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.486 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?