logo

YENİ ANAYASA MAHKEME ÜYESİ

Hicabi Dursun; Bir yıl kadar önce Sayıştay’daki boş üyelik için aday olur. Sayıştay’daki oylamada o da, başka adaylar da seçilemez. Seçme işi T.B.M.M.’ye kalır. Mecliste yapılan seçimde, adaylar arasından Hicabi Dursun Ak Parti’nin oyları ile Sayıştay’a üye seçilir. Aradan bir yıl geçer…
Ve 12 Eylül 2010 Tarihinde yapılan referandumla %58 Oyla kabul edilen anayasa değişiklik paketindeki yargı ile ilgili yapılan değişiklik gereği Sayıştay’dan Anayasa Mahkemesi’ne bir üye gelecektir. Sayıştay’ın Anayasa Mahkemesi’ne önerdiği adaylar arasında Hicabi Dursun en az oy alan adaydır. Ama…
T.B.M.M.’de yapılan seçimde Hicabi Dursun yine Ak Parti’nin oyları ile bu kez de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilir. Böylece Ak Parti Anayasa Mahkemesi’nde şimdilik bir üyelik daha kazanmış olur.
Referandumda oylama öncesi onca yapılan uyarılara rağmen, ileri demokrasi hikâyelerine inanarak, siyaseten inadına evet diyen vatandaşlarımızın gözü aydın.
Yeni anayasa mahkemesinin yeni seçilecek üyeleri ile durumu ne olacak? İleri demokrasi hangi seviyelere gelecek? Zamanla yaşayarak göreceğiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.185 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?