logo

YENİ ANAYASA İÇİN

12.6.2011 tarihinde yapılan genel seçim sonuçlarına göre T.B.M.M.’ye giren siyasi partilerin öncelikli yapacakları ilk iş yeni anayasa çalışmaları olacaktır.
88 yıllık demokrasi tarihimizden ders alarak en az 50 yıl sonrasını öngören anayasa çalışmaları yapılmalıdır.
Yapılacak bu çalışmalarda meclis dışı görüşlere ve düşüncelere de kıymet verileceğini düşünerek nacizane konu ile ilgili teklifimi Çağdaş Develi Gazetesi aracılığı ile iletiyorum;
Öneri 1: 70 milyonu aşan vatandaşı,
40 milyondan fazla seçmeni, 300 katrilyondan fazla yıllık bütçesi olan devletimizin; “Bu kadar para deliyi bile akıllı eder.” anlayışı ile iktidar ve muhalefet tecrübesine sahip olmayan bir siyasi partiye, kurulur kurulmaz katıldığı ilk genel seçimde birinci parti olsa bile, cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurmak görevi verilmemelidir.
Böyle bir siyasi parti bir dönem muhalefet olarak görev yaparak tecrübe kazanmalıdır. Böyle bir durumda Cumhurbaşkanı görevi mecliste en tecrübeli partiye vermelidir.
Öneri 2: Bakınız milli eğitimde yapılan onca çaba ve gayretlere rağmen hala nüfusumuzun %10’u okuma yazma bilmiyor.
Ne yazık ki cennet vatan Türkiye’nin sahip olduğu zengin doğal kaynakların içinde bile 14 milyon nüfus açlık sınırının altına, yoksul olarak yaşıyor. Ve bu vatandaşların yaklaşık 7-8 milyonu seçmen olarak, demokrasinin faziletlerinden habersiz seçimlerde oy kullanıyor.
Yani siyaseten birileri tarafından demokrasi adına demokratik olmayan yollar ile kullanılıyorlar, sömürülüyorlar.
Kazanan bir takım kişiler, aşiret reisleri, bir oy için her şeyi mubah sayan oy avcısı siyasetçiler oluyor. Kaybeden ise genç Türk demokrasisi oluyor.
Zira yıllarca bir türlü olgun ve iler demokrasi olamıyor.

Okuma yazma bilmeyen seçmenlerimizin sömürülmekten kurtulmaları gerekmekte.

İktidardaki bu hükümetin yapacağı yeni anayasa hazırlıkları esnasında önerilerimin değerlendirmesi umudu ile…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.571 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?