logo

YANDAŞ

Başkasının kesesinden ağalık yapmak çok kolay, çünkü ağanın maddi olarak bir kaybı yoktur. İstediğine istediği kadar ısmarlar. Ismarlanan şeyin miktarını ağaya çekilen yağın kalitesi belirler.
Zaman içinde vıcık vıcık yağlar içinde ağaya yakınlaşmış daha becerikli yağ çeken yağdanlıklar ortaya çıkar. Ağanın birinci derece tanıdık yağdanlıklar arasından seçtiği yaklaşık bin kişiden oluşan yandaşlar böylece oluşur. Yağcı, yağdanlık olmak kolaydır. Ezilir, büzülür, yontulursun bir şekilde. Yandaş olmak çok ama çok zordur. Havada, karada, denizde, hem iyilikte, hem kötülükte alkış yapacak, kol kırılıp yen içinde kalacak şeklinde ortak menfaatleri ağanın öngördüğü gibi paylaşacak ve ketum olacak yandaş.
Olası bir suç varsa ağadan önce hemen o sahiplenecek.
Ağanın başkasının kesesinden ısmarladıkları ile elde ettiği maddi manevi gücü her fırsatta ağanın lehine kullanacak.
Uzaktan ağayı görmüşsen, el sallayıp selam vermişsen, ona biat etmişsen işte o zaman kendisini taraf zanneden bir vatandaşsın.

Zaman içinde ağanın ısmarladıklarını kendi kesesinden değil vatandaşın kesesinden ısmarladığını fark eden vatandaş olarak işin, aşın ve ekmeğin azalmışsa, sen yağcı, yağdanlık, yandaş değilsen, sade bir vatandaş olarak bir selama, yanaklarına kondurulan sahte bir öpücüğe, kendi kesenden sana ısmarlananlara sakın kanma. Vatandaşın kesesinden kendisine yandaş besleyen ağanı hemen değiştir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.352 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?