logo

YA HACI, YEK DAKİKA

Genç nüfusumuzun içinde çok sayıda üniversite mezunu var. Çoğu iş bulamıyor. Bir bölümü kriz nedeni ile işten çıkartılmış boş geziyor. İşsizler ordusunu oluşturuyorlar. Diğer bir bölümü ümitle K.P.S.S. sonuçlarını bekliyor. Az paraya razı olup garanti iş bakıyorlar. Gençlerin ilk tercihleri devlet kapısı, özel sektörü rizikolu görüyorlar bu nedenle devlet kapısında sıra bekliyorlar. Devlet kapısı şimdiki gençler için ”Bulunmaz Bursa kumaşı olmuş.”

Son 10 yıldır kendi işini kurmak isteyen hiçbir gence rastlamadım. Hiçbiri müteşebbis değil. Her şeyi aileden, devletten bekliyorlar. Oysaki 1970’li yıllarda zorunluluktan girmiş olduğu Devlet memuriyetinden bu genç yaşımda enerjimi bu paraya devlete satmam diyerek istifa etmiş yüzlerce kişi tanıyorum. O zamanın gençleri yok denilecek sermayeyle kendi işlerini kurma cesaretini göstermişler. Kendileri şimdinin büyük iş adamları. Görülen o ki 1970 yılındaki gençlerin cesaretini gösterecek günümüzde yok denecek kadar az genç bulunmakta. Ne kadar üzücü bir durum.

1960’lı yıllarda o günkü hükümet işsizliğe çare olarak Almanya ile sosyal güvenlik anlaşması imzalayarak, Almanya’ya iş gücü ihraç etti.
İyi de oldu. İşçilerimizin Türk ekonomisine katkıları hepimizce bilinmekte. Anadolu esnafının ve yap-satçı müteahhitlerin sabırsızlıkla gurbetçi işçilerimizin tatillerini bekledikleri bir gerçek. Almanlarla akraba olduk. Halen 3 milyon Türk Almanya’da yaşıyor.
Almanya yine işçi alır mı, almaz mı? Bilmiyorum. Dünya’da yalnız Almanya yok ki. Hükümet olarak ikili görüşmelerle bir yol aranmalı, vasıflı, vasıfsız, üniversite mezunu genç iş gücümüzü heba etmeden, başka ülkelere ihraç ederek yeni akrabalıklar edinmeliyiz. Veya var olan akrabalıkları tazeleyip güçlendirmeliyiz.
Hükümet olarak;
-Ya Hacı…
-Yek dakika!…diyerek
İlk ciddi görüşmeyi Arap şeyhleriyle yapmalıyız. Sonra Japonya, Kore, Kanada, İsrail, Yunanistan vs ile.

Devlet’e memur almak işsizliğe çare olmamalı.
İş imkânı yaratamadığımız, iş bulamadığımız, kendi işini kurmayı öğretemediğimiz gençlerimizi 1960’lı yıllarda olduğu gibi gurbete kâra göndermeliyiz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.279 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?