logo

ÜRETMEDEN TÜKETMEK

2008 yılı Develi gelir vergisi rekortmenlerini gösteren 50 kişilik listeyi inceledim. Görünen o ki alan-satan kazanmış. Listenin rekortmeni olarak noter bulunmakta. Onun dışında eczacılar, avukatlar, muhasebeciler ve marketler var.
Kısacası listede üreten yok. Üretenler zarar ediyor. Belki de son krizle iflas edenler listesinde çok sayıda yer alacaklar.

Üretmeden tüketmek, kazanmadan üretmek hiç bir ekonomide mümkün değildir. Üretenin kazanmaması, ekonomik olarak iyiye gitmediğimizin işareti olarak kabul edilebilir. Durum böyle devam ederse ülkem ithal cenneti olacak. Vatandaş olarak bizlerde yabancı ülkelerin tüketicileri olacağız… Meydanlarda”Ne ala TÜRKİYE Yaşasın ÇİN fabrikatörleri” diye sloganlar atacağız.

İlkokul yıllarımda “Yerli Malı Haftası” kutlardık. Öğretmenlerimiz bizlere yerli malı tüketmenin önemini anlatır ve öğütler verirdi. Günümüzde bu öğütlerin neredeyse hepsi unutulmuş durumda.

Üretim, tüketim ve istihdam adeta birbirine bağlı bir zincir gibi, biri olmaz ise hiç biri olamaz. Ülke olarak, üretenlerin kazanacağı bir ekonomiye biran önce kavuşmalıyız.

Haydi Türkiye! Önce üreterek sonra da yerli malı tüketerek duran fabrikalarını çalıştır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.197 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?